Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsan vücudunda biriken elektriğin sebebi nedir? Zararı var mıdır? Hangi yöntemlerle aza indirilir?

Televizyonun yanından geçerken birden TV'nin kapanmasına neden oldum.Tuhaf sesler ve biraz kıvılcım çıktı. Mp4 dinliyordum o esnada ve kulağımı delen bir sesle kapandı mp4. Dokunduğum metallerden elektrik çarpıyor bir de :/ Kendimi uzaylı gibi hissetmeye başladım. Nasıl kurtulunur bu elektrikten?Düzenle
Yine üstüne çalıştığım bir konuda soru geldi. Bilimsel verilerimde var ancak akademik değil bizzat kendi ölçümlerim.

İtibar edilmesi açısından minik bir CV yazayım ki gümbürtüye gitmesin yazacaklarım.

Ekonomi ve Bütçe uzmanıyım ama, özünde iyi eğitim bile ş, elektrisel endikasyon üzerine yurt içi ve yurt dışında analog ve digital ölçümleme yapabilecek kadar bilgiye sahibim. Yazdıklarıma güvenebilirsiniz.

İnsan vücudu maksimum yaşamsal olarak 60 milivolt elektrik üretir ve asla bunu herhangi bir nesneye endüke etmez. Burada ince bir nokta var elbette haricen yüklenilen (ebonit etkisi) elektrik yükünden bahsetmiyorum.

Bu kısa bilgiden sonra sorunuza cevap vereyim vücudumuzun ürettiği elektrik enerjisi asla yaşamsal fonksiyonların dışında değildir bu sebeple üzerinizde doğanın müsaade ettiği dışında bir enerji olduğunu düşünmeyin.

Oduğunu sandığınız enerji sadece statik bir yüklenme, oturduğunuz koltuk, pamuklu bir elbise, otomobil koltuğunun kaplaması gibi birçok nesne yüzünden 20.000 volta yakın elektrik yüklenme ihtimaliniz var ancak endüksiyon olarak bu elektrik asla 1 amper bile olmayacağı için inanın hiç bir şey ifade etmez .

Bazen (karanlıkta) oturduğunuz yerden kalktığınızda (özellikle yünlü bir kıyafet varsa üzerinizde) metal bir nesneye elinizi uzattığınıza o nesne ile sizin aranızda anlık bir şimşek (flash) görebilirsiniz ancak o elektrik içinde amperaj olarak o kadar düşüktürki çok çok bir çızzt sesi duyar ve tamemen fiziksel sebeplerle üzerinizde biriken elektriği boşaltırsınız.

Burada dikkat çekmek istediğim konu şu herhangi bir sebeple üzerinizde biriken bu enerji MOS ve CMOS dediğimiz tür tümleşik yarı iletkenlere akarsa o cihazı elbette bozma ihtimali var. Ancak bu kişisel bir üstün özellik değil MOS SERİSİ elektronik tümleşiklerin (entegre) zaafiyetidir.

Sonuç insan yaşamını devam ettirecek enerji genelde 60 milivoltun üzerinde olmaz . Aksi halde direnç göstermeyen herhangi bir iletken sonsuz Amper de enerjiyi endüke edip sizi şase olarak küle çevirirdi.

Yanından geçtiğinizde bozulan cihazlar ise tesadüfi arızalar.
  • Paylaş
Çok fazla düşünmeyin, rahatlamaya çalışın. aşırı düşünceli olduğumda bende benzer durumlarla karşılaşıyorum düşünmekle bi alakası varmıdır bilemem belki bana öyle geliyordur.
  • Paylaş
3

Mehmet Hilmi Tutumlu, ölünce rahatlıyacaz demekki 24 saat toprakla temas var :)

Mehmet Hilmi Tutumlu, yok kafayı bozmak değilde her şeyi oraya bağladığım için aklımdan çıkmıyor :)

Enes doğan, Haftada 1 defa en az 15 dakika boyunca çıplak ayakla kırmızı toprak üzerine Yürümek gerek. Vücudunuzdaki kötü stresten kaynaklanan enerji toprağa aktarılır. ve böylece sizi sıkan baş ağrısı yapan olumsuzlukların etkisi minimuma indirilmiş olur. Hiç düşündünüzmü yaz tatili için denize gidince neden rahatladığınızı? Kum Toprak ve Tuzlu su (Normal Saf su yalıtkandır ve elektriği iletmez) Tuzlu su toprakla daha iyi bir temas sağlar ;) ve böylece daha Relax bir insana dönüşebiliriz.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4490 Görüntülenme9 Takipçi2 Yanıt