Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsan vücudunun normal şartlardaki vücut ısısı 36,5 - 37 ise, havanın sıcaklığı da bu derecelerde iken neden rahatsız oluruz?

Senin hava 36C dediğin kuru termometre sıcaklığıdır. Havadaki su buharı yüzünden sen o sıcaklığı 50C hissedersin o yüzden bunalırsın.

  • Paylaş
Sürekli ısı üreten bir ısı (dikkatinizi çekerim, sıcaklık değil ısı yani enerji) kaynağı insan vücudu (masa başı iş yaparken yaklaşık 150-200W/saat, en azından ofis havalandırma sistemlerinin hesabında çalışan başına hesaba katılan miktar bu), yani üretiliyor ve tüketilmesi lazım. Isı tüketimimiz onu dış ortama vermemiz şeklinde gerçekleşebiliyor, dış ortam sıcaklığı arttıkça vücudumuzdan dışarıya olan ısı akımı yavaşlıyor, ısı vücutta birikiyor ve gidemiyor bu da rahatsızlık hissi ve terlemeye yol açıyor ki terleme de zaten buharlaşma esnasında vücuttan soğurulan ısı sayesinde vücudun bir serinleme aracıdır. Aynı etki dış ortam soğuk olsa da giydiğimiz kalın giysilerle de sağlanabiliyor, bu durumda ısı dış ortamın sıcaklığından değil de yalıtımdan dolayı vücutta kalıyor.
  • Paylaş
gerçekten bilen birisi cevaplarsa sevinicem.... 
  • Paylaş
Biz ona kısaca "nem" diyoruz.
  • Paylaş