Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsan zekasının anne baba ile bağlantısı var mıdır?

Zekanın anne ve babayla mutlaka bağlantısı vardır. Yani zeka kalıtsaldır. Ancak zekayı şekillendiren şey tamamen kalıtım değildir. Çevre koşullarının da zekaya etkisi büyüktür. Çok zeki bir insanın uygun koşullarda, uygun ortamda, iyi bir okulda okumaması, kendini geliştirme yollarını kapatılması ve yetersiz beslenme bireyin zekasını kullanamamasına neden olur. Zihinsel yetenekler, bebekken etrafta gördüklerimizle başlar. Okuduğumuz okullar, izlediğimiz filmler bile zekanın gelişimine katkıda bulunurlar. Bu nedenle zeka çevreyle koşullarıyla paraleldir, yalnızca zeki bir kalıtıma sahip olmak yeterli değildir. Ancak doğuştan zeka geriliği olan bireylerin koşulları ne kadar iyi olursa olsun çevre desteğiyle zeka çok fazla geliştirilemez. Belli bir düzeyde var olur.

Hatta bazı araştırmacılar zekanın çevreyle bağlantılı olduğunu ve kalıtımın daha önemsiz olduğunu savunmuşlardır. Şu şekilde bir çalışma yapmışlardır; Tek yumurta ikizlerinin bazı durumlar sonucunda farklı ailelere verilmesini incelemişlerdir. Başlangıçta ikizlerin zekaları birbirine eşit seviyedeyken, bir kaç yıl sonra ölçüldüğünde farklı oldukları anlaşılmıştır. Daha iyi çevre koşullarında yaşayan ikizin zeka seviyesi daha üst çıkmıştır. Araştırmacılara göre bir ailenin ekonomik, sosyal ve kültürel durumu çocuğun zekasına etki eden önemli faktörlerdir.

Zekanın kalıtımla ilgili olduğu doğrudur. Ancak çevrenin etkisi de zekada en büyük faktördür. Kalıtım ve çevre birleşerek zeka düzeyini oluşturur.
  • Paylaş
Çocuğun zeka ve kişilik gelişiminde, özellikle anne ve baba davranışlarının büyük rolü vardır. İnsan zekası kalıtımsal ve çevresel etmenlere göre belirlenir. Bunun yanında çocuğun zeka ve kişilik gelişiminin temelinde annenin ve babanın davranışları vardır. Anne babanın kişilikleri, birbirlerine olan davranış ve tutumları ve çocuklarına gösterdikleri ilgi gerçekten çok önemlidir. Bazı çocuk ilerki yaşamında tıpkı anne ve babası gibi davranır. Kalıtımında büyük etkisi vardır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1442 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Zeka genetik midir?

  • Zeki insanların çocukları da zeki olur mu?