Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanda iç sıkıntı (biraz daha açacak olursam hic birşey yapmak istemeyiş, canının hic birşey istememesi) neden olur? Bu durumdan nasıl kurtulunabilir?

Durman gerekiyorsa yürü. Yürümen gerekiyorsa koş. Koşman gerekiyorsa uç.
İnsan kendini bir şeylere adamalı. Ortalama 70 yıl ömrümüz var.
İnsan önce yürekten isteyeceği şeyleri hayal gücüyle bulmalı.
Sonra ona bütün hücreleriyle inanmalı.
Sonrada koyduğu hedefin peşinden bütün gücüyle sonuna kadar gitmeli.
İnan bana peşinden gidebileceğin bir şeyler varsa ne iç sıkıntı falan kalmıyor.

Çünkü savaşabileceğin bir şeyler var artık.
  • Paylaş
Hayatı sorgulamaya başlayınca oluyor o iç sıkıntı.
  • Paylaş
Depresyon belirtileri bunlar, spor vb ile endorfininizi arttırabilirsiniz. Eğer sıkıntı büyükse doktora başvurun.

Şuraya da bir bakın: inploid.com/t/insan-kendi-psikolojisinin...
  • Paylaş
2

Çağla Ğnal, Her şey kendini tanımaktan geçiyor bazen tedaviniz müzik yada gezi olabilir. Bu tamamen ruh haline bağlıdır bence. Önce kendimizle anlaşma yapabiliriz belirli bir şeyi gerçekleştirdikten sonra kendimizi toparlayabileceğimize inanmamız gerekir

Şaman, Endorfin salgılatan her şey tedavi olabilir.

Günlük plan yapmalı bir gün öncesinden ve o yapılan plan bu can sıkıntısının önüne geçebilir diye düşünüyorum; çünkü o plan bir sorumluluk getiriyor aynı zamanda her yapılanın yanına "+" koymak insanın motivasyonunu yükseltiyor. Bir artısıda gün içerisindeki performansınız artıyor.
  • Paylaş
Elinden geldiğince anın tadını çıkarmaya bak. Dönüp geriye baktığında boşa harcadığın, ya da kaybettiğin anlar daha çok canını sıkabilir. Tabi anın tadını çıkarmanın da dozunu ayarlayabilmek gerekiyor.
  • Paylaş
Tipik bir depresyon belirtisidir bu. Bir şeylerden çok sıkıldığında olur diye düşünüyorum.
  • Paylaş
Karamsarlıktan olur insanda bir anda düşündüğü an ilerisi için hayal kırıklığı oluşturur bu da insanın bir anda iç sıkıntısı olarak geri döner çözümü anı yaşamak.. .
  • Paylaş
1

Abdullah Gürel, planlı yaşamaya alışan da zaten daha öncesinde de bu hayatı yaşıyordu bir süre o hayat yerine anı yaşamaya başlasın yavaş yavaş ama 15 gün sonra alışkanlık gitmiş olacaktır :)

Bu sorun bende vardı, sorunun farkına varmak ve çözme arayışına girmekle bence en büyük adımı atmış oluyorsun... Ben kendime bir liste oluşturdum. Amaçlar ve hedefler belirledim. Bir şeyler yazıya döküldüğünde başlaması ve bitirmesi daha kolay oluyor. İlk önce kendini analiz ederek işe başlaman gerekiyor. Kendimden örnek vererek anlatacağım. Ben bir şey yapmak istemediğimde facebook'ta çok fazla zaman harcadığımı fark ettim. Bu benim için bir kaçış yoluydu. Scrool bar bir aşağı bir yukarı saatler geçiyordu. Bu benim ilk işaretimdi. Canımın bir şey yapmak istemediğini facebook'ta 5 dk geçtikten sonra anlamaya başladım. Sonra kendime bir liste oluşturdum. Kitap okumak, puzzle yapmak, fotoğraf çekmek, program yazmak, senaryo yazmaya çalışmak, roman yazmaya çalışmak, oyun oynamak vs. liste bu şekilde uzadı gitti. Şimdi facebook'ta 5.dk 'dan sonra, listeye bakıyorum ve o an için uygun olanı seçip, ilgimi o yöne yönlendirdim. Bu ilk başlarda kolay olmadı. Dikkatim çok fazla dağılıyordu. Sonra aşama aşama zaman içerisinde bir düzene oturdu. Birden kalkıp fotoğraf makinesini alıp dışarı çıkmaya, geri döndüğümde de fotoğrafları işlemeye başladım. Kitap okurken kendime sayfa hedefleri koyup, zaman öldürdüğümü fark ettiğimde kitaba yöneldim. Oyun oynadım, sadece facebook alışkanlığımı farklı alanlara yönlendirdim. Şimdilerde herhangi bir sıkıntı yok. Bu alışkanlığım kendisini tamemen değiştirdi. Hatta bir ara resim bile yaptım. Bir şeyleri başarmaya başladıkça, sıkıntıdan uzaklaşabiliyorsun. Azim denilen olgu insanda biraz daha yer etmeye başlıyor. Bence sende dikkatini başka şeylere vermekten kaçındığın için iç sıkıntın oluyor. Azimle çalışıp bir şeyi başarmanın vermiş olduğu hazzı bir kere hissettiğinde, ardı arkası kesilmiyor. Sende canın hiçbir şey yapmak istemediğinde ne yaptığına bak, kendine bir liste oluştur ve bu liste üzerinden ilerle, yeni denizlere yelken aç, süreç içerisinde düzeldiğini göreceksin. . .
  • Paylaş
Farkına vardıkça fark ediyoruz bu durumda ister istemez bizi tekmeliyor, sonuç direniyorsan kaçamıcan hafızzz! ! !
  • Paylaş
Hedeflerimiz olmalı hayatta, onlara ulaşmak için insanoğlu sürekli koşturur. Amaçsızca yaşanırsa eğer iç sıkıntı geçmez. Hayatı günü gününe hedeflerimize ulaşarak yaşamalıyız. :)
  • Paylaş