Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanı biyolojik olarak yöneten organ aslında hangisidir?

Sinir sistemi ve endokrin sistem birlikte yönetiyor. Beynin ilgili kısmı zarar gördüğünde kişilik bile değişiyor. Duygusal durumları kalp yönetiyor sanmamız heyecan ve korku esnasında salgılanan adrenalinin kalp atışlarını hızlandırması.
 • Paylaş
2

Eren Çetin, Büyük kararları kalbinizle , küçük kararları aklınızla alın derler. Peki bu durum nasıl olabiliyor , akıl başka kalp başka der. Duygular bu kadar denli yönetebilir mi bir insanı ?

Yoldan Geçen, Buradaki "kalp" manevi yönümüzü yansıtıyor. Büyük kararları alırken manevi değerlere duygulara önem verin deniyor. Kalp sadece kan pompalar Eren Bey, duyguları da yönetemez haliyle.

Eksi puan alabilirim biliyorum, ama insan kendisini eğittikçe yöneten organ değişmekte sanırım.
Şöyle ki, kültürel ve etik konularda kendisini geliştirmemiş bir bireyin yönetim organı bel hizasındayken, kendisini tam geliştiren bireyin organı ise baş hizasında olabiliyor.
 • Paylaş
Bir gün vücudun içinde bir isyan çıkmış....   :))
 • Paylaş
7

Cytor Can, nüdür kim olmuş... ?

Cytor Can, kalbiniz kötü sizin :))

Sevgiseli, Aaa olur mu hiç? :)

Cytor Can, o zaman kimin kötü ?

Sevgiseli, Bütün müdürlerin :P :)

Vücudumuzu, Merkezi Sinir Sistemi yönetir. Bu sistem, beyin, beyincik, omurilik ve omurilik soğanından oluşur. Bu yapılar, "organ mı, doku mu?" tartışmasını içinde barındırır.
 • Paylaş
1

Sorumsorumsak, tam omurilik soğanı yazıyordum ki organ mı doku mu diye yazmışsınız :) ama biz hep omurilik soğanı vücudun biyolojik işlevlerini yerine getirir diye öğrenmiştik :)

Soruda yönetim sorulunca biraz garip oluyor. Bu bir çemberin başlangıç yerini düşünmek gibi bir şey.

Yalnız organ yerine organel sorulsaydı kısa bir süre için yönetiyor kelimesinin cevabı olabilirdi.
Örneklersek,
Temelde yumurta ve spermden gelen kalıtım materyalinin karışımı zigotu yöneterek ikiye bölünmesini sağlar. Morula(32 hücreli) evresinden sonra yönetim kendisini denetlemeye bırakır.

Yani,

İlk düşünüldüğünde akıllara ''kesin bunlarıda yöneten birisi olmalı '' düşüncesi gelebilir. Nedeni, zihnin gördüğü şemaları tekilleştirme eğiliminden kaynaklıdır. ( Örneğin, EGO; ''ortada bir topluluk varsa yöneten biri olmalı ve o ben olmalıyım'' der. )

İşin aslı vücudumuzda yönetimin mekanizmalarının değil denetleme mekanizmalarının olduğudur. Tüm doku ve organlar birbirini denetleyerek hayatta kalır ve varlıklarını sürdürürler. Böylelikle ben, sen ve o olabilir. Tabi kansere yakalanmadığımız sürece. . .
 • Paylaş
Teknik olarak beyindeki ilkel beyin denilen kısım, uyumuyor, istem dışı otomatik çalışıyor, tam olarak biyolojik idareyi üstlenmiş durumda. Bunu da başka organları kullanarak salgıladığı hormonlar, ya da kimyasal sıvılarla yapıyor. Örneğin cinsellik için ya da troid hormonları gibi kalp atım hızı, iç organların çalışma şeklini yönlendirmek gibi görevler..

Diğer açılardansa, kapsam geniş :)
 • Paylaş
İnsan vücudu sistematik çalışır , herhangi bir organın normal çalışmaması diğer sistemleri kötü etkiler
 • Paylaş
1

Gökhan Biçer, inploid'de, bazı soruların beğenilmemesi gibi bir seçenek olması da düşünülebilir. Bu soruya verilmiş en güzel cevaplardan birisi bu cevap. Binaenaleyh soruyu çürütüyor.

Hormonlar
 • Paylaş
2

Seda Atadan, lenf bezleri malum hormon salgıları o organdan :)

Duygu Gümüş , bezler organ değildr :) ayrıca da bezleri yöneten sinir sistemidir :)

Beynin beyin kabuğu hariç kalan kısmı (hipotalamus gibi) (çünkü beyin kabuğu isteyerek yaptığımız şeyleri yönlendirir) ve sırayla daha içeri: beyincik, omurilik soğanı, omurilik... Hipofizden başlayarak hormon bezleri.
 • Paylaş
1

Unluckypod, aynı yorumu yazacaktım:)

Maddi anlamda en önemli iki organ kalp ve beyindir. Bana göre birbirlerine üstünlükleri yoktur. Ancak manevi anlamda kalp daha önemlidir. Çünkü kalbin tasdiklemediğini beyin kabul etmez.
 • Paylaş
1

Gökhan Biçer, Hitler'in kalbi bayağı şeyi tasdiklemiş o zaman.

Beyin miş :)
 • Paylaş
Beyin
 • Paylaş
Karaciğer ve byın. Kalp de rahat çalışsınlar diye kan pompalar.
 • Paylaş
İnsan biyolojik olarak bir bütündür ve hiçbir organ (beyin mesela, çünkü bildiğimiz kadarıyla düşünce oluşumunun gerçekleştiği bölüm) biribirinden bağımsız olarak vücudu yönetiyorum demez. Yapı gereği insan vücudunda bir düzen vardır ve organlardan bir tanesinin yokluğu değil yetmezliği bile yaşamı büyük tehdit etmektedir.
Bkz. Hastanelerin Acil bölümleri
 • Paylaş
İnsan, mikroorganizmalardan meydana gelen bir makroorganizmadır. Vücudumuzdaki en küçük organizmanın bile kendine ait biyolojik ve kimyasal zamanlaması vardır.Bizi meydana getiren hücrelerimiz şu ana kadar dışarıdan aldığımız maddeler.Mesela tavuk yiyoruz, sonra bu vücudumuzda aminoasitlere ayrılıyor, bunlardan yeni hücreler yapılıyor. Yani bir anlamda tavuğun hücreleri bizim yeni hücre üretmemize olanak sağlıyor. Hiç bir madde yoktan var olmuyor.Annemizin rahmindeyken de annemizin vücudunun yapı taşlarını alarak gelişiyoruz.Annemizin kanını alıyoruz, amino asitlerini alıyoruz. Aynı şekilde bebekten de anneye hücreler geçebiliyor. Özellikle erkek bebek sahibi olan annelerin beyninde benekler şeklinde yeni nöronlar oluşuyor veya var olanlar yer değiştiriyordur belki. Bir kaç hipotez üretilebilir. O yüzden erkek bebek sahibi olan kadınların hafızaları daha güçlü ve meme kanseri riskleri daha düşük.Meme kanseri genel anlamda hamileyle ilişkili ama erkek bebek sayesinde salgılanan testosteron hormonu özellikle etkili.
 • Paylaş
0-16 yaş arası beyin de 16, ve sonrası meçhul.
 • Paylaş
1

Ayni Al, Meçhul değil ki, besbelli.

beyin ve hormonlar.
 • Paylaş
Saate, yere ve ihtiyaca gore yönetici degismekte. Holding sahibi gibi dusunun kendinizi ve bir suru isletme ile mudurleriniz var. Acikinca lokantaya gider şefin yonlendirmesini bekleriz, uyumak icin otele, eglenmek icin klube, vbg.
 • Paylaş
1

Gökhan Biçer, Bu işi zaman dilimlerine ayırarak yorumlamayın. Kalbiniz, beyniniz, akciğerleriniz, böbrekleriniz doğumunuzdan ölümünüze kadar çalışırlar. Verdiğiniz örnekler, mesela, mide gibi bir organ için geçerli olabilir.

Aklım fesatlaştı şimdi...

Yaziyim mi buraya ha! Yaziyim mi? (Vuriyim mi sırtına ha! Vuriyim mi?)

 • Paylaş
Parmaklar. .
 • Paylaş
2

Ayni Al, Masajı kastediyorsan doğru. Mesela birisi parmaklarıyla beni biyolojik olarak yönetilebilir.

+sinir>kas
+sinir>endokrin>kan dolaşımı
+endokrin>sinir>endokrin>kan dolaşımı
kabacası böyle olan türlü türlü sistemlerdir. Fakat bütün bir sistem işin içinde olduğundan net olarak şudur demek sisteme aykırılık olur.bazen hepsi işin içine girmektedir.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

5746 Görüntülenme35 Takipçi23 Yanıt