Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanın boyun eğmesi gerektiği zayıflıkları olmalı mıdır?

Orhan Pamuk'un Manzara Parçalar adlı kitabından soruyla İlgili güzel bir anektod.
syf 24... Bazıları doğarken suçluluk (yalnızlık, tutunamamış, aykırı diyerek de çoğaltılabilir ) duygularıyla doğuyor, bazılarının payına ise bu duygudan hiçbir şey düşmüyor. Doğuştan hiçbir suçuluk duygusu edinmeyenlerin tek korkusu var. Cemaatten ayrı düşmek. Bunun için herkes gibi düşünüp herkes gibi yaşamak yeter. Suçluluk duygularıyla doğanlar ise işlemekleri suçlarlarla da dertlenir, yalnız yaşar, yeraltından ve romanardan hoşlanırlar. Sonunda onların asıl suçu, duydukları bu suçluluk duygusu olur. Allahım ben bunu niye yaptım ! Demeye başladığımız zaman, daha zengin bir ruhsal hayat bizi bekler. Tasavvufla ya da Dostoyevski ile biraz ilgilenenler, derin ve zengin kişiliğin "suçluyum" demekle kurulacağını bilirler.
  • Paylaş
Kendi zayıflıkları mı? Tabii ki herkesin bir takım zayıflıkları vardır ama boyun eğmek diye düşünmemek lazım. Tüm karakter bir pakettir; eğer o zayıflıklar olmasa güçlü taraflar da olmayabilirdi diyerek insanın kendisini bir bütün olarak sevmeyi öğrenmesi gerekir.
  • Paylaş
Olmadığını düşündüğünde zalim, gaddar, merhametsiz, şefkatsiz, vefasız, gamsız ... Gibi gibi hallere girilebilir.
Zayıflık ya da zaaf diye görünen belki de çok değerli bir özelliğinizdir.
  • Paylaş
Olmamalıdır. Bunların üstesinden gelmek için yakınlarından, arkadaşlarından hatta uzman bir kişiden yardım almalıdır. Onlar yardım edecektir, kendisi ise yenecektir.
  • Paylaş
Hayır.
  • Paylaş
1

Ufuk, HAYIR! ÇÜNKÜ İNSAN HÜRDÜR VE DİZGİNLENMEMELİDİR.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

424 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt