Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanın duruşundan konuşmasına ve davranıslarına kadar özgüvenli olması nasıl sağlanır? Deneyim istiyorsa bir kaç örnek verebilir misiniz?

Burada sorulan şey kendine güvenmekten çok karşınızda ki insanı manipüle edip kendine güveniyorum izlenimi vermek. Genelde çoğu insan da kendine güvenmekten çok bunu yapar zaten. Güler yüzlü olmak, karşınızdaki kişinin sorularına kesin yanıtlar vermek, dik durmak, rahat olmak böyle bir izlenim yaratabilir. Ayrıca elleri cebe koymak, kollarını birbirine bağlamak gibi davranışlarda ters etki yaratabilir. Çok bunlara uyayım diye insan kendini sıkmamalıda, yoksa illa belli eder kendine güvenmediğini. Ben genelde kendime güvenli olmam gereken yerlerde kendimi dünyanın merkezinde gibi düşünüyorum. Sanki etrafımdakilerin düşünceleri önemli değilmiş ama ben hedeflerime ulaşmak için onları kullanmalıymışım felan gibi... Bu role girmek dikkatimi karşı tarafın düşüncelerinden alıyor. Ben ise zaten rol yaptığım ve amacım karşı tarafı suistimal etmek olduğu için daha rahat tavırlar takınabiliyorum. Elbette ki birilerini suistimal etmek hoş değil fakat o an için işe yarar bir durum sağlıyor. Alışkanlık haline getirmemek gerek.
dipnot: evet, bunu yaptığım için bir ara bir doktora felan görüneceğim.
  • Paylaş
Bence bu biraz da tanıdığı insan sayısı yani hayat tecrübesiyle doğru orantılı. Karşındakine nasıl davranacağını yada dediğini ne kadar ve ne şekilde anlayacağını tahmin edebilmek özgüvenini baya arttıracaktır
  • Paylaş
İnsanın güveni ile ilgili burda
  • Paylaş
1

Hüseyin AKGÜN, Bir insanın oturması kalkması konuşması vs hersey o kişinin kişiliği hakkında bilgi verir mesela bir iş görüşmesine gittiğinizde masanın neresine oturduğunuz bile sizi anlatır
Bu konularda özgüven sahibi olmanın en iyi yolu da bildiginiz birseyi doğru veya yanlış topluluk içinde ortamını bulduğunuzda söylemenizden geçer çünkü kimse yanlışı yaşamadan tam olarak doğruyu göremez bu sizin cesaretinizi artıracaktır önemli olan olayın saçma iken sizin bunu yapabilmenizdir bu bi eczaneye gidip 1 kilo kıyma alabilir miyim gibidir yapanı takdir ederim bu arada bunlar benim nacizane fikirlerimdir :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

145 Görüntülenme9 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları