Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanın gözü nasıl pislik çıkarır?

Göz yaşı kanalı yani lakrimal kanal dan göz yaşı buruna akamayınca gözde biriken göz yaşı dışarı akar ve sıklıkla çapak oluşumu görülür. Göz yaşının dışarı akması sonucu gözler sulanmış bir hal alır. Özellikle uzanırken başın geri yatması sonucu gözler hep sulanır.

Gözyaşı, gözün üst dış kısmındaki ana bez ile konjonktiva ( göz kapaklarını iç yüzü ) ve kapaklardaki yardımcı bezlerden salgılanır. Göz yaşının canlı kalma suresi bitince yapısı bozulur. Daha sonra göz kapaklarının burna yakın kısmında altta ve üstteki iki delikten negatif aspirasyonla küçük kanallardan gözyaşı kesesine emilir. Gözyaşı kesesindende bir başka kanal ile burun içine iletilir . Göz yaşı kanalı yani lakrimal kanaldan göz yaşı buruna akamayınca gözde biriken göz yaşı dışarı akar ve sıklıkla çapak oluşumu görülür. Boşaltım düzgün olmadığı için gözde birikerek konjoktiva kornea ve kapakta iltihaplanma yapar.

Normalde gözyaşı salgısının gözün kurumasını önleme ve biriken tozu, pisliği, mikropları gözyaşı kanalıyla buruna akıtır ve bu, gün boyu devam ederek gözün temiz kalmasını sağlar. Bebeklerde kanallar doğumdan 15 gün sonra açılır bu nedenle bebeklerde çapaklanma ve göz sulanması çok fazla görülür.

Göz
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2205 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları