Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanın insana beslemiş olduğu gerçek sevgi nedir, nasıl anlarız?

Bence insan kendisini yeteri kadar sevebildiğinde hem bir sevme yetisi sahibi olur hem de o sevgi taşıp diğerlerini de yıkar. Yani sizi sevdiğini söyleyen insan kendisini de seviyorsa onun sevgisi dürüsttür. İnsanın kendisini sevdiğini nereden anlarız derseniz, onun mutlu olup olmadığına bakmalısınız. Kendisini seven insan bir kedi gibi her zaman mutludur. İnsanın mutlu olup olmadığını nereden anlarız derseniz, sanırım bu insandan insana değişiyor. Bu konuda bildiğim tek şey mutluluğunu "çok mutluyum" diyerek dile getiren insanların aslında süregelen karanlık mutsuzluklarında bir sevinç anı yaşıyor olmalarıdır.

Bir de kendisini sevmeyen bir insan kimseyi sevmez, sevemez. Kendisini sevmediğini anladığınız insanın size olduğunu beyan ettiği sevgisi de gerçek değildir.
  • Paylaş
Insanın insana beslediği gerçek sevgi emektir . Birisi sizin için maddi veya manevi olarak bir şey yapıyorsa , hiç bir şey yapmadığında yüzünüze sıcak bir gülumseme ile bakıyorsa işte bu gerçek sevgidir . Sevginin başka bir yansıması yoktur hayatta. Bu arada sevgiyi en güzel anlatan yazar Eric Fromm'dur.Sevme Sanatı isimli kitabında şiir gibi anlatır sevgiyi ve türlerini.Ciçekleri sulamayı unutan bir kadının çiçek sevdiğine inanmak zordur der.Sevgi karşındaki insanın yaşaması , mutlu olması gelişmesi için verilen coşkulu emektir ve gerçek sevgi sevgi doğurur der yine. Tavsiye ediyorum okumanızı.
  • Paylaş
2

Şaman, Döktürmüşsün, çok beğendim. ☺

Çiğdem Çelik, Beğendiğine sevindim Şaman.Evet döktürdüm .Ilham geldiydi ☺

İnsanın içindeki sevme potansiyelini birine yönlendirmesidir. Çeşitliliği ve derinliği kişinin kapasitesine bağlıdır. Kapasite derken yanlış anlaşılmasın ama herkes sevemez yada aynı yoğunlukta sevemez diye biliyorum bu yaradılış aile öğrenme süreçlerine göre insanda sevme algısı farklılık gösterir.

buna göre düşünüldüğünde sevgiyi anlama yada değerlendirmede öğrendiğin gördüğün şekille omalı kanısındayım. Önemsemek onun yanında olmak zaman mekan para pul hiçbir şeye bağlı olmayan dış etkenlerle değişmeyen samimi bir tavırla bence anlaşılabilir. en önemlisi özgür bırakabilmek. Değiştirmeye çalışmadan değişmek isterse o zaman müdahil olmak. Tabi ki tensel ve sözle, bakışla de belli etmek sarılmak sevdiğini söylemek vs... Zaten genelde bilinen ve olması gereken olduğu için yazmıyorum
  • Paylaş
''İçinizde olamayan aşkı başkasında aramayın. '' demiş bir üstad. Sevginin gerçeği ne kadar olur bilemiyorum, zaten '' gerçek sevgi '' bana hep saçma gelmiştir, ya seversin ya da sevmezsin, renk değil ki bu ortası olsun.
  • Paylaş
Sadakat. Büyük sevgi göstergesidir ama dil bilgisi kuralalrı ile basit bi sözcük
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

610 Görüntülenme9 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları