Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanın kendisini saplantı hali alacak şekilde kaygı içinde bulmasının altındaki psikolojik etkenler nelerdir?

Ben ne olacağım, Ali ile konuşurken şunları söyledim, ilginç biri miyim, devamlı kendini eğitme ve değiştirme dürtüleri vs..Düzenle
Kaygıya neden olan hatalı inanış ve düşüncelerimizdir. Bu nedenle, kaygıyı azaltmak; durum/olay/kişiyi değiştirmeye çalışmakla değil, o durum/olay veya kişiyle ilgili bakış açımızı farketmek ve değiştirmeye çalışmakla mümkündür.
  • Paylaş
Pek çok sebebi olabilir ama temel olarak fizyolojik ve yaşanmışlık ile alakalı diyebiliriz. Hemen tüm ruhsal rahatsızlıklar için fizyolojik yatkınlık önemlidir. Bu yatkınlığın yanında kişinin nasıl yetiştiği yetişirken yaşadıkları, aile ortamı v.b. durumlar da kaygının gelişmesinde etkilidir. Bu ikisi bir araya geldiğinde ve tetikleyici yaşam olayları olduğunda ruhsal rahatsızlık düzeyinde kaygı sorunları ortaya çıkar. Diğer taraftan, sorunun altında yazdıklarınız, kaygıdan çok takıntıya benziyor gibi. Ancak onun için de durum aynı, aynı sebepler ile gelişmekte.

Sorunun neden geliştiğinden ziyade nasıl çözüleceğinin daha önemli olduğu kanısındayım. Eğer bu düşünceler günlük hayatı etkiliyorsa, mutlaka yardım alınmalıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

664 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları