Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanın unutmak istediği bir şeyi isteyerek unutması mümkün müdür?

Unutmak büyük üzüntü ya da utanç veren olaylar sonrasında kendi bütünlüğümüzü korumak için otomatik gerçekleşen bir süreçtir. Bu amaçla unutmamızın uygun olacağı şeyleri zaten unutmuşuzdur ve hatırlamayız. Eğer hatırlıyorsak bu, o yaşantıyı çalışmaya ve üstesinden gelmeye hazır olduğumuz anlamına gelir.
 • Paylaş
Tamamen unuttuğum bir şey var mı bilemiyorum ama... Bana göre insan gerçekten unutmak isterse; duygularını, düşüncelerini, davranışlarını buna göre planlarsa, evet, birçok şeyi unutabilir. Ha tabi bu hayatınızdan tamamen çıkarabileceğiniz biri ya da bir şey olmalı. Kişiyse size bir daha ulaşmayacağından emin olun. Bütün izleri silin. Ve sonra oturup kendinize daha güzel bir hikaye yazın. Mutlaka yeni meşgaleler, arkadaşlar bulun, mümkün olduğu kadar sosyal olun. Asla kolay olmaz, mutlaka ufak bir şey hatıraları hatırlatır. Bunu fark ettiğiniz anda düşüncenizin yönünü çevirin. Bıkmadan, usanmadan her seferinde tekrar edin. 2 ay sonra asla unutamam dediğiniz şeylerin, dakika başı kendini hatırlatan şeylerin haftada bir aklınıza geldiğini göreceksiniz. 6 ay sonra ise böyle bir şeyin olduğunu hatırlamanız için yoğunlaşıp düşünmeniz gerekecek..:)

Nereden mi biliyorum; birçok defa birçok şeyde uyguladım. Hep derim; insan yeteri kadar uzak kalırsa kendini bile unutur...
 • Paylaş
İsteyerek unutmak, hatırlamamaya çalışmaya dönüşecektir. Hatırlamamak için de aklınıza gelen anıyı durdurmaya çalışmanız gerekecektir. Düşünmemeye çalıştığınız şeyi zaten düşünmüş olacağınızdan çıkmaz bir döngüye girecektir düşünüş süreciniz. Dolayısıyla mümkün değildir.
Eğer unutulmak istenen kötü bir anıysa. Unutmak kötü bir anıyı sindirmek için iyi bir yol değildir. Bu anının tekrar tekrar akla geliyor olması zihnin bu anıyı işlemeye ihtiyaç duyuyor olduğunu gösterir. Anlamlandırmak, alışmak, kabul etmek bu anıyla olan hesabı tamamlayabilir.
 • Paylaş
Bazen hatırlamayabilir ama unutması mümkün değildir.
 • Paylaş
Sanmıyorum... Ne kadar unuttuğumuzu düşünsek de, aklımıza asla gelmeyecek küçücük birşeyde o durumu veya kişiyi hatırlayacağımıza inanıyorum. Ama yapabilsek bile bunu neden isteyelim ki ? Hayatmızdaki her olay ve her kişi tüm yanlışlarıyla ve tüm doğrularıyla bize hayat deneyimi sunan mükemmel kaynaklar değil mi ? Olayları, kişileri aslında bizzat hayatın kendisini neden sadece iyi taraflarıyla hatırlamak istiyor ve kötülerini ilk fırsatta çöpe atmak istiyoruz ? Bunu yapabiliyor olsaydık, bence acı tecrübelerimizin bize kattığı tüm deneyimlerden mahrum kalacak ve eksik bir hayat yaşayacaktık. Önemli olanın kabullenmek olduğunu düşünüyorum. Hem olayları hem kişileri hatta kendimizi olduğumuz gibi kabul etmek. Bu değişemeyeceğimiz anlamına da gelmez. Geleceği geçmişten farklı kılmak isteyebiliriz, ve bugünden bunun için çalışabiliriz, ama güzel bir gelecek, geçmişi silmekten geçmez bence. Aksine, doğrudan onun içine bakmaktan ve onu doğru şekilde anlamlandırmaktan, ondan ders çıkarmaktan geçer. Eğer sıfırdan başlama şansımız olsaydı bile, bizler aynı kişi olduğumuz için aynı kötü sonuçları üretme ihtimalimiz, geçmişinde durumu tecrübe etmiş halimize göre çok daha fazla olurdu. O yüzden, geçmişi kabullenmek ve boşuna umutsuz bir çaba içine girmemek gerektiği kanısındayım...

 • Paylaş
Mümkün değildir. Tam aksine bir şeyi unutmak istemesi o şeyin akılda daha kalıcı olmasına sebeptir.
 • Paylaş
Tamamen olmasa bile kişinin iradesine bağlı olarak mümkündür ya da kafaya sağlam bir darbe sonucu geçmişi tamamiyle unutmaktada mümkündür..
 • Paylaş
Unutur bence ama bilinç altından silemiyor sanırsam.. harddiskten silinen dosyaların daha sonra yine bulunması gibi bir şey galiba.
 • Paylaş
Hayır çünkü beyinin eski bilgileri bilince çıkarma kısmı yani eski bir şeyi hatırlamak insanın iradesinde değildir.
 • Paylaş
Unutacağınız şeyler daha önce sizde ne ölçüde bir etki bıraktıysa unutma yetiniz de ona göre değişim gösterir. Asıl soru şu şekilde olmalıydı? [edit] Gerçekten unutmak istiyor muyum? İnsanının unutmak isteyip de unutamadığı şeyler olacaktır elbette. Bu zamanın bir sonuç göstergesi olarak kaşımıza çıkacaktır. Ben hala sarı parlak tüylü Garfield görünüşlü kedim Behlül'ü unutamadım mesela : )
 • Paylaş
Mümkündür . Yeter ki insan kararlı ve istekli olsun yapamayacağı bir şey yoktur.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3449 Görüntülenme13 Takipçi11 Yanıt

Konu Başlıkları