Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanın zekası ve müzik zevki arasında bir bağlantı var mıdır?

Böyle bir araştırma var ama bu bana da pek mantıklı gelmedi çünkü müzik zevki yaşanılan kültüre göre de çok değişiklik gösteren bir şey.Meksika'daki bir insanla Çin'de yaşayan bir insanın müzik zevki karşılaştırılamaz mesela.Ama bu fark iki toplumun zekasıyla nasıl ilişkilendirilebilir ki.
  • Paylaş
Bence müzik algısı da bir çeşit matematiksel algıdır. Müziğin de zekice yapılmış olanı ve zekasızca yapılmış olanı vardır. Müzik olarak diyorum tabii ki, yapımcı açısından olan durumdan bahsetmiyorum. Ben zeki insanları çoğu pop şarkısının tatmin etmeyeceğini ve daha fazla derinliği olan müziklerle tatmin olabileceklerini düşünüyorum. Yine sadece müzikten konuşuyorum, sözler dahil değil. Derinlik derken de illa caz, klasik, uzay feza demek istemiyorum. Üç akor, tipik bir pop ritmi, tipik bir pop yapısı ve üç tuşlu keyboardla yapılan müzik bir çok zeki insanı tatmin etmezken karmaşık ritimleri, zekice breakleri, ince işlenmiş enstrumental melodileriyle basit armonik yapısına rağmen bir rock parçası tatmin edebilir. Tabii yanıtıma bence diye başladığım unutulmamalı...

Tabii derinliği arttırır ve daha entellektüel müzikler olan caz ve klasiğe geçersek, anlama sıkıntısı içinde olabilecek zekası kısıtlı dinleyicinin zevk alamayarak sıkılacağını da düşünüyorum.
  • Paylaş
6

Burakhan Eyüpoğlu, Katılıyorum. Teşekkür ederim paylaştığın için ;)

Hypatia Hypatia, İlk cümlenize katılıyorum Şaman Bey ama tümüne sanırım katılmıyorum. Ve birşey merak ettim; Kraftwerk'in Das Model adında bir şarkısı var eskilerden, bilirsiniz sanırım. Orada, meşhur olduğunu düşündüğüm, org ile çalınan bir melodi var. Onu yukarıdaki hangi sınıfa koyuyorsunuz bakalım :)

Şaman, Öncelikle yazıma bence diye başlamışım ki zaten bu konuda sanırım en bilimsel çalışma inploid.com/denizyalcin paylaşmış olduğu çalışma ki o da bilimsel sayılmaz, örneklenen grup çok dar olduğundan ötürü. Yani benim yanıtım da sonuçta sadece fikirden oluşuyor ki bunu da vurgulamışım. Bu fikrin bende oluşması da tecrübeyle oldu tabii ki, yine örnekleme grubu çok dar, sadece benim çevremden oluşuyor. Kraftwerkin şarkısına gelince güçlü bir melodisi var, derinliği de müzik yapılırken alınan uyuşturucular (hint keneviri, LSD ve sihirli mantar, muhtemelen kokain) kullanılırsa algılanabilecek türden bir derinlik. Çünkü derinlik melodi ya da armonide değil kullanılan sentetik seslerde. Sinthseizerların ilk kullanılmaya başlandığı dönemlerden kalma bir müzik. Kendi zamanı için devrimsel günümüz için ise bence üç tuşlu keyboard müziği. Serdar Ortaç derinliği. Şimdi de sadece müzikten bahsediyorum sosyal içerikli eleştirel sözlerini hiç hesaba katmadan. Bunlar hala benim düşüncelerim ve doğru olmaları konusunda herhangi bir iddiam yok.

Hypatia Hypatia, Öylesine yazmıştım ama cevabınız sert geldi biraz. Neyse, sağlık olsun :)

Şaman, Nesi sert yahu, fikrimi sordunuz, fikrimi yazdım. Ben ototrite miyim, nasıl algılıyorsam onu ifade etmeye çalıştım. Siz beğeniyorsanız, müzik ihtiyacınızı tatmin ediyorsa sizin için yeteri kadar tatmin edici bir müzik olabilir, hatta sizin için en iyi müzik de olabilir, hatta siz çok zeki ve müzüik bilgisi, kültürü yüksek bir insan da olabilirsiniz. Benim fikrim tamamen yanlış da olabilir. Müzik hakkında çok daha nesnel yazılarım da var buralarda bir yerlerde ama bu gerçekten fikren verilmiş bir yanıt, nesnellik sıfır. Bence zevkleriniz konusunda başkalarının hele tanımadığınız insanların fikirlerini hiç hesaba katmayın, sonuçta müzik seven insan iyi, sevilesi insandır. Madem Kraftwerk, Avusturya'da duyduğum çok güzel bir atasözü var; "Wo man singt lass dich nieder, denn die böse Menschen haben keine Lieder" (nerede şarkı söyleniyorsa orada kal, kötü insanların şarkıları olmaz) şeklinde. Müzikle kalın.

Hypatia Hypatia, Yok, fikirlerinizi hesaba katmak için sormamıştım, katmam da, sadece merak etmiştim. Bu ikisi farklı bana göre... Sanırım yazınıza girişiniz, ilk cümleniz esasen diğer cümlelere göre sert geldi. Ben zaten "Şaman bey siz teknik bilgi paylaşmışsınız ama bana göre yanlış" demedim. Size göre olan görüşün, bana göre olan yorumunu yaptığımı düşünüyorum. Tabii, hiçbir zaman yazı yazmak, yüz yüze konuşmaya benzemiyor bence. İyi günler dilerim.

Aslında insanın zekasının müzik ile etkileniyor olması biraz şaşırtıcı.

Zeka
Yukarıdaki tablo Amerika da yapılan bir çalışma fakat bilimsel olarak kanıtlanmış değil.
Bana sorarsanız ben zeka ile müzik seçiminin ilgisinin bu çalışmaya göre tam tersi olduğunu düşünüyorum. Sosyal çevremizdeki farklarında müzik seçiminde ne kadar önemli olduğunu unutmamak gerek.
  • Paylaş
Alakası yok. :) Tamamen tercih meselesi, insanın kendisini nasıl tanımlamak istediği ve nasıl iyi hissettiği ile alakalı, bence en mantıklı olan ruh hali ile ve genetik duygu yapısı ile alakalı.
  • Paylaş
Kesinlikle var.
  • Paylaş
3

Akin, Zekanın müziği ilgilendiren kısmıyla doğru orantı olabilir diye düşünüyorum.

Cihan Cihan, neden çünkü insanın dinlediği müzik ,duygusal zekasıyla ilişkin yaranır.çünkü müzik sağ yarımkürede analiz edilir ve benimsenir oda emosional vaziyetimizi gösterir.insanda toplam 8 tane zeka türü vardır ve sen hiç birini diğerinden bağımsız olarak değerlendiremezsin (8 zeka dediğimiz =sözel zeka, sayısal zeka, görsel zeka, müzik zekası, bedensel zeka, sosyal zeka, içsel zeka ve doğal zekadır. )

Katiyen yok.
  • Paylaş
2

Melek Özaslan, Aynı renkleri sevebilir miyiz? Ruh halimizi tamamlayan etkenlerin alt dalları da mı aynıdır? Zeka ile bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Hiç müzik dinlemeyen insanlar da var.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

862 Görüntülenme13 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları