Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanlar 'ATEİST' olduğunuzu bildiği halde neden 'CUMA' mesajları gönderme gereği hissediyor?

Ben salıyı tercih ederim aslında o da dört harfli. Ateist değilim ancak bu cuma hayırlama işi de cemaatin uydurduğu bir al gülüm ver gülüm şifresi. Bu mesajları çekenler camiye gitmese bile cuma saatinde telefonlarını açmazlar mesela. Böyle dandik bir kafa . O mesajları atanlara hayırlı salılar yazıp yollayın bence.
 • Paylaş
1

Şaman, Sana da salıya hayırlı salılar deriz olur biter üstat.

Kötü bir şey mi diliyor ki, siz de hayırlı cumalar dersiniz, olur biter. Bu kadar mesele edecek ne varmış ki? .. Ben de ateistim, herkese hayırlı cumalar dilerim.

hayır (II) -yrı
isim (ha'yır) Arapça ¬ayr1. isim İyilik, karşılık beklenmeden yapılan yardım
2. sıfat İyi, hayırlı, yararlı, faydalı
"Hayır haberdir inşallah!"

Arapça olduğu halde dinle alakası olmayan bir sözcük.

İnanç gereği gavur icadı bir cihazdan gavur icadı bir ağ üzerinden ateistlere mesaj gönderilmesini hatta bu sayede ağ sağlayıcıların Müslüman olmayan ortaklarının kalkındırılmasını ben de komik buluyorum ama aynı zihniyet İsrail'e zarar vermek için aldığı Coca Cola'yı açıp yola da döküyor. Cuma konusuna karşıysanız siz de kendilerine hayırlı Pazarlar, hayırlı Noeller, hayırlı Paskalyalar, hayırlı Hanukalar diye dönebilir ya da tanrının olduğu varsayımını kabul etmediğinizi açıklar mesajlarla tüm iyi niyetinizle geri dönebilirsiniz. Sonuçta karşılıklı iyi niyetlerle dostluğunuz pekişecektir.
 • Paylaş
Bana bayramlarda da cumalarda da hiç mesaj gelmiyor. Etrafımdakilerin çoğu ateist olduğu için olabilir. Ama gelse de rahatsız olmam çünkü toplu mesaj denilen samimiyetsiz uygulamanın bir başka kurbanı olmuş olurdum.
 • Paylaş
4

Hakan, Adı bile çirkin, " toplu mesaj "... Yalnız tespit süper evet toplu mesaj kurbanı oluyor ateistler.

Ece Naz Sonat, Herkes öyle değil mi aslında? Kişisel olarak kimse kimseye ayrı yazmıyor. Yada teker teker aramıyor.

Hakan, Birine mektup yazasım geldi şimdi bak. Yada tebrik kartı atayım hayırlı cumalar deyü :-)

Serdar, Cuma mesajı yazmasam da bayram mesajı yazdığım kişilerin toplu mesaj dahi olsa bayrama değer veren kişiler olduğunu düşünüyorum.Bayramla işi olmayan arkadaşları işaretlemiyorum,Ha bir de kişiye göre biraz dini cümleler, daha hafif hayırlı bayramlar,iyi bayramlar,iyi tatiller :D

Bir olguya inanmamak, inanan kişilere saygı gösterme nezaketini engellemiyor.
 • Paylaş
Çünkü onlar telefon rehberindeki herkese otomatik olarak yollananlar mesajlar, ve ateisti müslümandan ayırmak pek mumkün olmuyor rehberde. "Gönder" diyorsun ve herkese gönderiyor... Dijital müslümanlık işte. . .
 • Paylaş
2

Hünkar Türkan, İlk önce rehberde müslümanlar diye grup oluşturulur. standartları saglayan kisiler gruba kaydedilir.sonra gruba mesaj atılır.bu sayede ateistler rahatsiz edilmemiş olur.sonra her cuma salla gruba mesajı:)

Solsoledo, Bunu dünyaya tek faydası sıfır "0" olan müslüman mı yapacak? Eğer bunu kendiliğinden yapan bir app gelişirse yapar :)

CUMA mesajları ile ilgili soruya yakın çevremin verdiği cevapları istatiksel olarak aktarmak isteğiyle;
İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ: Yahu dostum bi cuma günü de hadi kalk içmeye gidelim diyen olsa ya yok illa toplum kurallarına uyucaz uymuyorum be kardeşim napıcan keyfime kahya mısın :)
TÜRKÇE ÖĞRETMENİ: Eğer ki bana cuma hayırlama ile ilgili mesaj gelmiş olsaydı anlamsızlığı sebebiyle okumadan silerdim zira göndericiye karşı da saygımdan susar cevap vermezdim.
EDEBİYAT ÖĞRETMENİ: Cuma hayırlamasında toplu mesaj olayına anlam veremiyorum inançsız bir insanım ve gökten zembille kızlı-erkekli Huriler/ Nurilerle iner gibi dine davet karşılaması yapılıyor hani yersen babında bu çok saçma!
FELSEFE ÖĞRETMENİ: Yorum yapmaya bile değmez reyja edicim bu konuyu kapayalım kuzum :)
SOSYOLOJİ ÖĞRETMENİ: Nümpen bir aktivasyon can sıkıcı.
MUHASEBE UZMANI: Ayetlerin vahiy yoluyla sana geri bildirimi toplu mesaj samimiyetsizliği :)
AVUKAT: Boşver ablam yaa :)
YEREL GAZETECİ: İnancı olmayana kandil mesajı göndermişim bi pişman olmuşum ki sorma gitsin tekrardan dostluğumuzu pekiştirmek pek zor oldu :)
**
Yani demem şu ki bu soru kişisel rahatsızlıklar sonucu oluşturulmamış, tamamen genel olarak kişilerin görüşleri baz alınarak yönlendirme yapılmıştır. ATEİST olduğunuz halde Cuma mesajları alıyorsanız ki bu tür mesajlar epopik-sel ihtivayı da içeriyorsa bu sorun inancı olmayan kişilere BATMAZ lakin RAHATSIZ edici boyutlara ulaşabilir diye düşünüyorum.
NOT: inancı olanlardan, inancı olmayanlara karşı biraz iyi niyet biraz da hassasiyet diliyorum. . .
 • Paylaş
İnsanlar ateist olduğunuzu bildiği halde cuma mesajları gönderme gereği hissediyorsa bu onların densizliği ben bu hissiyatı bel aşağı vurmak gibi anlarım 😉
 • Paylaş
1

Güzin Turhan, anladığım kadarıyla sana hiç cuma mesajları gelmiyor :))) telefon numaranı ver de sana okkalı cuma mesajları göndereyim .)))

Rahatsız oluyorsanız siz de ateizmle ilgili mesaj ile geri dönün güzel olur :) "Din afyondur beyinleri uyuşturur" Karl Marx. Mesela :) Ben inançlıyım ama inançtan önce İNSAN olmak, İNSAN'a saygı duymak gelmeli. Zira insan olmazsa dinin de bir anlamı olmaz.
 • Paylaş
Dini inancini gostere gostere yapan, bunu mesajlar, kiyafet ve benzeri seylerle on plana atabileceklerini sanan insanlara soz gecirmek cok zordur. Ozellikle de ateizm, deizm ya da diger dinlerin mantiki uzantilarini anlatmak. Size inanmayacak, hatta inanmadiklari gibi sizin de bu 'sacma' seylere inanmadiginizi dusuneceklerdir. Bu yuzden bundan kacmaniz icin mesajlari engellemekten baska careniz yoktur. Dilerim karsiniza dinin sadece insanlari yonetmek icin politik bir yaptirim, toplumun inanclarini kullanarak siyaset yapmak amacli bir tarikat oldugunu algilayabilmis bilincli insanlar cikar.
 • Paylaş
1

Jawair Chaker's, Size verdiğiniz güzel cevap için, bu soruyuda sorma cesaretini gösteren Devrim Deniz hocaya çok teşekkür ediyorum.

Her insanın algısı kendi doğru bildiklerinde farklılık gösteriyordur acaba doğru yolu bulurmu düşüncesi oluşabilir. Ben senin dini inancın olmadığını bildiğimden dini içerikli mesajlar göndermiyorum inancının olmayışına sevinmem ama eleştirmemde ;))
 • Paylaş
Bu cemaat evlerinden bir abinin arayıp 'mübarek ne zamandır görüşemiyoruz.Nerelerdesin?' deyip uzun zamandır senin gitmedigin ve gitmek istemediğin yere maklubeyide alet ederek cagirmak icin firsat kollamasıyla PARALEL lik göstermektedir. .
 • Paylaş
1

Ömer K., Çaya bekliyorum demesi ve akabinde söylemek istediğini söylemesi ( en şiddetli olanı da maklube ile her şeyi empoze edebilmesi )

Gıcıklık olsun diye herhalde :)
 • Paylaş
3

Ömer K., Belki bir mesajla imana gelebileceği temennisiyle atiyordur. Mesaj cafcaflıysa o daha da etki eder :-D

Sorunuzda aklıma takılan cevap verilirken neden size imalı yorumlar yapılıyor bu soru genel olarak sorulmadımı ben genel olarak sorduğunuzu sanmıştım bu soru sizin cuma mesajları almanızdan duyduğunuz rahatsızlıktanmı türedi merak ettim türkçe öğretmenim devrim deniz bardakçı :))))) ben cuma mesajlarından nefret ediyorum bu mesajları aldığımda okumadan siliyorum sorun kalmıyor :))))))
 • Paylaş
Kolaylık. "Tümünü seç" gibisinden listenin tamamını seçip göndermenin pratikliği. Hatalı mı? Hatalı.
 • Paylaş
Din inancı olmayan insanlara dini mesajların gönderilmesi çok saçma. Bayram seyran kandil cuma gibi kutsal günlerde toplu mesaj gönderirken din inancı olmayanlar ayırmalı din inancınızla sizi yargılamayan insanlara saygı duyulmalı hassas davranılmalı diye düşünüyorum.
 • Paylaş
1

Güzin Turhan, Adamsin dancali :)))

Çok büyük sevaba girecek ya:)
 • Paylaş
Müslüman olmama rağmen bana gelen cuma mesajları hoşuma gitmiyor çünkü topluca atılmış samimiyetsiz mesajlar gibi algılıyorum. Hele bir de isimleri o mesajın sonun da yazıyorsa cevap vermeye bile gerek duymuyorum. Bazen ki dayım Allah'ın emri gibi her cuma günü mesaj atar ve ben ha gene atmış ya da kesin dayımdır deyip açıp okumuyorum bile. Sana gelen cuma mesajlar sonrasında semadan inen melekler omuzuna konmuyor mu :)))
 • Paylaş
8

Güzin Turhan, sende ne biçim ateyizsin hiç bir şeye inanmıyorsun :)))

Elif Ucar, Din inancı olmayan dine inanır mı kuzum :)

Güzin Turhan, Banada inanmiyor kiz :)))

Elif Ucar, Dewrum en çok sana inanıyor Güğzun piskologcum :) :)

Güzin Turhan, Zaten aksanim dancadan turkce olmus bir aksana dönustu farkediorum :)

Elif Ucar, Aksanı maksanı dancayı mancayı boşver Güzün kuzum yarına kesin buluşcaz unutma eylencez :)

Güzin Turhan, Tamam kop kop yapalim :))

Bu soruya bir alim de cevap verebiliyor bir cahil de.
"Alim ile sohbet etmek lalü mercan incidir, cahil ile sohbet etmek günde bin can incitir".
 • Paylaş
Bir umuttur tebliğ etmek diye düşünüyor olanbilirler :)
 • Paylaş
En basit şey olan kirpiklerinin dahi rastgele dizildiğine inanmadığım için cuma mesajı yollayanlardanım.
 • Paylaş
3

Jawair Chaker's, Devir kötü hocam saygıdan bahsetmek zor 😔😔😔

Merve Doğaner, Kirpiklerin dizilişine basit mi dediniz efenim, boşverin bazıları bu tür incelikleri anlayamazlar

İslam dininde doğru bildiğin yola sıkı sıkıya sarılma vardır İslam dini sadece ben dini değildir diyerek biz der kendisi Müslüman olan kişi doğru yola gidecekse kardeşlerinide yanına götürmesi şarttır bu yüden olabilir kardeşim.. .
 • Paylaş
Eğer 'gereği hissediyor' ise iki seçenek var:
Birincisi, sizi İslamiyet'e davet ediyor ya da davetinde ısrarcı oluyor.
İkincisi, size gıcıklığına yapıyor.

Eğer farkında olmadan gönderiyorsa, yani bir şey hissetmiyorsa, muhtemelen sizi mesaj listesinden çıkarmamıştır.
 • Paylaş
Gercekten cennete gideceğine inansa atmaz cünkü orayı paylaşmak istemez yeryüzünde neyi paylaşıyor ki ölünce cenneti paylaşsın.. Laf olsun diye atıyor.
 • Paylaş
Zavallı dinİdarlar.
Ateizmi hastalık sanıyorlar sanki m

Cehalet mutlulukmuş,
sms paketlerine sağlık bırakın atsınlar.
Yoksa c.Şengör no çok yer

Zavallı dinidarlar...


İstanbul, son 2015
 • Paylaş
2

Hakan, Din(i)dar buluş olmuş resmen. Hakkan bunu sevdi.

Doğan Ataman, Dinidar kavramına 25 yıldır alışık olduğum için sıradandı. Peki buluş olsun 😊

Sizin için iyi dilekleri olduğunu gösterir. Çok rahatsız oluyorsanız, "böyle iyi dilek istemiyorum arkadaşım" dersiniz olur biter. Hatta çok hasta olsanız, başınıza ciddi bir sıkıntı gelse ya da ölseniz sizin için neler söylemeleri gerektiğini de maddeleyip insanlara verebilirsiniz. Sıkıntı yok.
 • Paylaş
Toplu mesaj gönderme sisteminden kaynaklı bir problem : D
 • Paylaş
Eğer özellikle ateist kimseye mesaj atılıyorsa şaka amaçlıdır (arkadaşlar atan kişilerdenseniz yeter yani komik olmuyor o şaka). Diğer seçenek ise toplu mesajdır, kötü niyet aramamak gerekir.
 • Paylaş
İnançlıların inançları gereği yaptıkları şeyler (saçma da olsa) neden bazı ateistlere batar?
 • Paylaş
12

Devrim Deniz Bardakcı, meselemiz, inançlıların inancını karşı bildirim yapması değil, karşı bildirimin inançsızın inançsızlığına ters etki yaratmasıyla alakalıdır ;)

Bazarov, Kişisel sorunlarınızı genellememeniz daha makul bir yaklaşım olurdu.

Ece Naz Sonat, Bana hiç batmıyor açıkçası. Onlar bana saygı göstermese de ben gösteririm. Hatta geçenlerde ateist olduğumu bilen bir arkadaşım zikir kampına davet etti beni. Gel, muhabbet ederiz falan diye :) Gitmedim tabiki, gitsem saygısızlık olurdu ama inanan insanlarla da arkadaş olabilmek mümkün iki taraf da anlayışlı olursa.

Bazarov, Senin için öyle olmadığını tahmin edebiliyorum zaten benim hedefim de tüm ateistler değildi soru sahibine paralel üslup olsun diye öyle yazmıştım. Ama yine de sen uyardıktan değiştirdim. Üslubum da mantığım gibi farklı olsun :)

Ece Naz Sonat, Olsun cevap vermeden duramıyorum :)

Bazarov, Bana istediğin kadar cevap ver de şu gerizekalı insanlara verme gözünü seveyim :) şu saçma başlıklar açanlar varya hani onlara..

Güzin Turhan, Gerizekalı insanlar derken? Sen çok mu zeki olduğunu düşünüyorsun? Saçma sorulardan kastın nedir?

Bazarov@devrimdeniz hanımefendi siz rahatsız olmuşsunuz ama diğer cevaplarda belirtildiği gibi her ateist rahatsız olmuyor işte bu kişisel bir sorun olduğunu gösteriyor. Benim size cevabıma ilk yorumunuzda da "inançsızın inançsızlığına ters etki yaratır" diyerek tüm ateistler adına konuşmuşsuz bunun adı da genellemedir. Kime ne kadar saygılı olduğunuz da beni ilgilendirmez ucuz kibarlıkları bir kenara bırakalım lütfen.

Bazarov@guzinturhan Güzin Hanım, saçma başlık deyince sizin neden üzerinize alındığınızı anlayamadım. Kendimi ne kadar zeki gördüğümü neden sorduğunuzu da anlamadım ama yine de cevap vereyim: hayır çok zeki olduğumu düşünmüyorum.

Devrim Deniz Bardakcı, Sizde beni hiç mi hiç ilgilendirmiyorsunuz sevgili BAZAROV! İlaveten yanıtınıza alt yorum, ben ve benim gibi düşünen arkadaşlarım adına yapılmıştır. Size ucuz gelen ve basit düşen nezaketimle iyi günler diliyorum.

Ece Naz Sonat, Arkadaşlar sakin. Dağılın hadi tamam :)