Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanlar bakteriler olmadan hayatta kalabilir mi?

Bakteriler bir çok cinste bulunur. İnsan vücudunda var olan bir çok bakteri vardır. Öncelikle bakteriler doğal döngünün oluşmasını sağlar. Canlılar için gerekli olan bitkilerin en önemli kaynağı topraktan aldığı azottur. Bu azot kaynağını topraktaki azot bakterileri sağlar. Ölü canlıların ayrıştırılarak toprağa karışmasını sağlayan canlılar bakterilerdir. Bitkiler için önemli canlılardır.Bu nedenle bakteriler bitkilerin oksijen üretmesinde ve canlıların oksijenden faydalanmasında arka planda rol oynayan canlılardır.
Bakteriler olmasa doğada çürümeyen canlılar bir çöp yığını oluştururlardı, otla beslenen hayvanların selülozu sindirmeleri gerçekleşmezdi ve bu hayvanlardan yararlanamayan insanlar eksik beslenirdi.
İnsanların vücudunda var olan kalın bağırsakta yaşayan bakteriler insanlarla mutualist ilişki kurarlar. Besinlerin sindirilmesini sağlarlar ve kendilerini de beslerler. Bu bakteriler olmasa besin sindirimi kalın bağırsakta gerçekleşmezdi. Bağırsakla ilgili bir çok hastalıklar ortaya çıkar. Dışkı atımında sorunlar çıkardı. Bakteriler, bağışıklığın korunmasında ve hastalığa neden olan zararlı bakterilerle savaşırlar. Bağışıklık bir insanın sağlığı açısından çok önemlidir. Eğer güçlü değilse bir çok hastalığa neden olur. Hayatta kalmak zorlaşır.
  • Paylaş
Bakteriler Azot ve Karbon döngüsünde çok önemli temel basamakları gerçekleştiren canlılardır. Bu açıdan insanlar ve hatta Dünya üzerindeki tüm canlılar bakteriler olmadan yaşayamazlardı. Spesifik olarak insanları ele almak istenirse insan epitelinde sürekli yaşayan mikroorganizmalar bulunmakta ve buna flora denmektedir. İnsanda floranın faydaları bağırsak florasının b ve k vitaminlerini üretmesi, vagina florasının laktobasiller sayesinde pH'ının asidik seviyede kalması bazı enfeksiyonlardan insanın korunmasını sağlamaktadır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

748 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt