Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanlar bencil davranmayı mı isterler yoksa özlerinde bencillik var mıdır?

İnsanların ( homosapiens) hepsi ''ben'''cildirler. Ve olmak zorundadırlar. Doğaları gereği bu hayatta kalmak için 1. kuraldır. Hayvansal dürtüsüdür. Ben, var olma duygusunu avlanma, barınma, üreme dürtülerini de görebiliriz. Bu dürtüleri günümüzde farklı şekillerde devam ettirmekteyiz. İyi eğitim, iyi iş beslenme barınmayı sağlamak, eğitim statü, entelektüel olma ve bi gruba ait olma verimli eş seçiminde faklı kriterlere yaklaşma çabasıdır. Ancak bu hissin farklı boyutta yoğunluğuna göre zararlı ve yararlı bencillik demek gerektiğini düşünüyorum. Ve hepsinde daha bencil olan daha hızlı yol alır.

Herkes önce ben der sen demek bile aslında kimi zaman; ben demek olabilir... İnsan ın sevdiğinin kendisini sevmesini istemesi bile bu histen kaynaklanır kendini seveni seçmez çünkü önce ben der benim istedim benim seçimim. Sevdikleri tarafından onaylanmak bile kendine dönüşen bir bencilliktir yaşayacağı his için yapar onaylanmak için. Doğaya ters düşülemez ve bencil kalacaktır.
  • Paylaş
Hepimiz tehlike anında kendimizi tercih ederiz aslında. Bir tek anneler çocuklarını düşünürler; hem kendileri hem çocukları tehlike anındayken. Bu anneliği öğrenmekle ilgili bir durumdur ama annelik iç güdüsü aslında yoktur (ki bu da ayrı bir tartışma konusudur :)).

Ancak kişi belli bir olgunluğa erişince duygusal zekası gelince etrafında kendisinden başka insanların olduğunu da fark eder hala gelir. Ancak sosyopatlar, psikopatlar, antisosyallar ve antisosyal kişilik bozuklukları bencillik ve vicdan konusunda gelişme kaydedemezler. Bu arada bencillik denilince aklıma Saw filmi geldi. Bence bu film bencilliğin nasıl sonuçlandığını ve bunu aşmak için insanlara neler yaptırılabileceği gösterilebilen bir filmdir.
  • Paylaş
İnsanların %99.9 'u bencildir. ''şimdi ne o öyle 99.9 diyenler olabilir :) 0,1 tanrı kuralıdır, bilinmezlik, bir anne baba'nın öz çocuklarını bile dna 99.9 olarak çıkarır
şimdi gelelim Bütün insanlar bencildir meselesine su götürmez gerçektir bu
bu bencilliği bastırmak için nirvana noktasına varmanız lazım, bakın bencilliği yenmek değil, o noktada ulaşsanız bile bastırabilrisiniz o uğruultuda yaşabilrsiniz.
Benciliği bastırmak için din'ler var toplum kuralları var örf ve adetler var bunların temelide benciliğini bastırmak üzere oluşmuşlardır. Bu kurallar dışın da bencilliği en büyük bastıracak irade vicdan dır. Vicdanlı insan da bencildir fakat vicdanı bencilliğinin önüne geçmiştir.
  • Paylaş
İnsanların özünde var bence bencillik. İçgüdü gibidir öğretilmez bir anda ortaya çıkar ve hayat boyu da değişmez.
  • Paylaş
İçgüdüsel bir şeydir bencillik. Sonradan öğretemezsiniz. Yıllarca bencil olmamış birini bencil yapamazsınız. Belki yetiştirilme tarzı ile de alakalı olabilir. Mesela dikkatimi çekmiştir, tek çocuklar hep bencildir. Çünkü evde, ailede sürekli öyle yetişmiştir tek kendisi vardır. Ama 2 ve fazlası kardeşle büyüyen çocuklar daha paylaşımcıdır. Biraz da yetiştirilme tarzı ile alakalı sanırım.
  • Paylaş
Insanlığın doğasında vardır bencilik herkez önce kendi ihtiyaçlarını halletmek ister sonrasında yakın sevdiklerini düşünür... .
  • Paylaş
Bence herkes bencil. Sevmekte tüm mesele insanları seversen onlarıda mutlu görmek seni mutlu ediceği için onlarıda düşünürsün.
  • Paylaş
Insan dogarken her seyi bilerek dogmaz ogrenir ve pekistirdikce o bilgiler guclenir. Bence buda ayni durum karsilastigi olumsuz durumlar yuzunden davranislari sekillenebilir ve buda onu bencil yapabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

599 Görüntülenme11 Takipçi8 Yanıt