Bilmek istediğin her şeye ulaş

"İnsanlar çoğunlukla siz onlara gösterene kadar ne istediklerini bilmiyorlar" Steve Jobs'un bu sözü hakkında ne düşünüyorsunuz?

Steve Jobs, Apple firmasıyla ilk mouse kullanılan bilgisayarı piyasayı sürmüştü. Dokunmatik ekranlı telefonlar,tabletler gibi yine ilk olan bir çok yeniliklere imza atmıştı. İnsanların ne istediklerini nasıl anlamak gerekir?Düzenle
Hangi ihtiyaçlarını neyle karşılaması gerektiğini bilmiyen kişileri bir kaç kelime oyunuyla kandırabilirsiniz. Bu satış stratejisidir.
Arkadaşlarımızın dediği gibi zorla değil
  • Paylaş
Henry Ford'un da buna benzer güzel bir sözü var.. "İnsanlara ne istediklerini sorsaydım, daha hızlı giden atlar üretirdim" diyor. Bu sözden de anlaşılabileceği üzere insanlar sadece, ellerinde bulunanların daha iyisini istiyorlar ya da sadece görebildikleri şeyleri hayal edebiliyorlar. İnsanlar ne istediklerini bilmiyor, çünkü artık hayaller dört duvar arasına hapsolmuş durumda.. Kısaca steve abinin bu sözü hakkında şunu düşünüyorum. Hayallerin varsa duvarlarını yıkıncaya kadar devam et.
  • Paylaş
Kısmen haklı bir söz. Zaten çoğu zaman gelişen teknolojiye insanlar adapte oluyorlar. Size kenarları oval bir telefon yaratın diye bir tüketicinin gelmesi çok zor. Ama ürün çıktıktan sonra talep olması bu sözü doğruluyor. Gizli ihtiyaç denen bir olgu var. "Müşteri ne istiyorsa onu yapalım" yaklaşımından daha doğrusu "Müşteriler bunu ister" yaklaşımıdır.

Bunun tersi de var tabi. Bir yapı inşa ediliyor ve tamamlanmaya yakın zamanda mimara "Kaldırımları nasıl yapalım? " sorusu geliyor. O da yapmayın diyor. İnsanlar bu yapıda kendilerine yollar yaratıyorlar ve çimenler eziliyor. Sonra "işte buralara yapın kaldırımları" diyor. Bu da diğer bir yaklaşım.
  • Paylaş
İNSANLARA YENİ BİRŞEY SUNARSAN ÖNCE ALAY EDERLER SONRADA ONU İSTERLER
  • Paylaş
Ben daha manâlı bir cümle kurayım; "Dünya'dan Apple firmasını kaldırın birkaç ülke açlıktan kurtulsun"

İnsanlar 500 TL lik bir telefon ile yapılabilecek şeyleri ancak 2000 liralık telefon ile yapabileceklerini düşünüyor. Aynı özellikleri kullansanız dahi sanki farklı bişeyler varmış gibi hissedip 1500 lira fark ödüyorlar. Bunun sorumlularının yani bu duruma zemin hazırlayan insanların gerçekten nasıl insanlar olduklarını biliyormuyuz?

"Silikon Vadisi Korsanları" adlı filmde Bill Gates ürününü ilk defa pazarlayabilmek için bir şirkete telefon açmaktadır. O sırada yanında bulunan arkadaşına şöyle der;

"Öncelikle aradığımız kişinin bizim ürünümüze ihtiyacı olduğunu hissettirmeliyiz".

Yani filme bile yansımış bu durumda görünen o ki; ürünü göstermeden önce bir algı oluşturma prensipleri var. Zannedersinki bizim buna ihtiyacımız vardı da biz bilmiyorduk ve siz gösterince öğrenmiş olduk.

Bill Gates'in kurduğu Microsoft'dan daha çok Apple yaptı bunu. Yani ürünlerini göstermesine gösteriyorlar fakat akıl çelmeyi mesleğin ana unsuru olarak düşünüyorlar. Apple, dükkanlarındaki satış elemanlarını eğitmek için kullandıkları "Genius" eğitim kitapcığı, kendi aralarında gizli kullandıkları bir kitapcık olduğu için insanlar çoğunlukla bazı önemli maddelerden haberdar değildir . Maddelerden biri şu;

"dükkana gelen müşteriyi ihtiyacı olmasa da ihtiyacı varmış gibi bir hissiyat oluşturulması"

Şimdi "ne alaka? " diyecekler olsa da ben anlatacağım;

Adem cennettedir ve yaratan ilah onu uyarmıştır. "Sana cenneti vaadediyorum, dilediğin gibi ye, iç fakat şu ağaca yaklaşma"

Bu arada; "İnsan" kelime manâsının "verdiği sözü unutan", "hataya meyilli" olduğunu biliyormusunuz?

Adem'de bir insandır ve bakın noluyor. Bir vesvese ile aklı çeliniyor , ilahın uyarısını unutuyor, ağaca yaklaşıyor ve buyrun;

Teknoloji

Artık bu sembolü; Newton'nun başına düşen elma diye anlatıp insanları uyuturlarmı, ısırılması durumuna başka bir bahaneleri mi vardır bilemem. Yeterki insanlar gerçekleri anlamasınlar, paralarını ihtiyaca veya muhtaca değil konfora versinler. Ne de olsa insanların bilmedikleri var, göstermeleri lazım.
  • Paylaş
2

Evin, Almasınlar zorla değil ki?

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

417 Görüntülenme12 Takipçi5 Yanıt