Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanlar karşısındaki kişileri yargılamaktan ve küçümsemekten neden zevk alır?

Ne yazık ki bir çok insanda var. Bununda bana göre bir çok sebebi var.

Birincisi kişinin hala kendini arıyor olması, karakterinin oturmaması ki, aslında tam anlamıyla karakteri oturmuş insan sayısı da çok az.

İkincisi bilgi üzerine küçümseme; kendisinin bilgisiz olması; böyle kişiler çok şey bildiğini sanırlar çünkü o kadar bilgisizdir ki ne kadar bilgisiz olduğunu farkedemez, her şeyi bildiğini sanıp her konuda iddaalaşır ve konuşmaya başlayan herkesle dalga geçeler.

Üçüncüsü kendini gösterme çabası; böyle durumlarda genelde karşısında hoşlandığı birisi ya da bir öğretmen, müdür, patron vb. vardır. Bunlarla birlikte aynı ortamda rakipleri vardır; aynı kişiden hoşlanan bir başka rakip ya da sınıf arkadaşları iş arkadaşları vb :) Öne çıkmak için o ortamdaki diğer kişileri ezerek, alaylı ifadelerle vb. öne çıkmaya çalışır ve genelde de çok başarılı olur ancak kendini göstermeye çalıştığı kişi oturmuş bir karaktere sahipse bu hareketleri kendinden daha çok soğutabilir.

Dördüncüsü görgüsüz olması. Hiç bir şeye doymamış insan kendini de çok büyütür çünkü görmediği daha önce ailesinde ve kendinde yaşayamadığı şeylere sahip olmaya başlamıştır, ne oldum delisi olmak gibi bir şey bu :) Böyle kişiler, yabancı kelimeler serpiştirir cümleler arasına sık sık ve bilimsel bir kaç kelimeler ya da Türkçe kökenli olmayan yeni moda genelde "jjjjjj"lı olan kelimeler çok kullanır. Bir insanda artık her şey oturmaya başlayınca, fazlasıyla anlayışlı olmaya başlıyorsun kadere ya da hayata gülebiliyorsun sadece, en çokta kendine. Bu arkadaşların görecekleri öğrenecekleri yaşayacakları çoook şeyler var.
  • Paylaş
2

Yiğit Yıldırım, tuğba yıldızhan çok güzel değerlendirmişiniz ama bence bir kaç nokta eksik kalmış.
zeki insanlar kendi bildikleri ve yaptıklarını diğer insanlarında yapması gerektiğini görür. çünkü onlar için olması gereken odur. ancak karşı taraf bunu bilemediğinde, normal olana aykırı hareket ettiği için, insan onu küçümser.
bir başka örnek: açıkça görülebilen bir durumun karşı tarafça görünememesinden kaynaklanan küçümseyiş, bunu da en iyi solcularla-sağcılar arasında görülür. işin komik yani iki taraf da doğruyu (doğru demek komik oluyor "simetrik doğrular" daha uygun aslında) gördüğünü düşünür ancak bir birlerini küçümserler.
asıl ulaşmak istediğim yer ben bu tarz insan dahranışlarını ahlaksızlığa, kişiliksizliğe bağlamıyorum. ki kişiliği oturmuş insan yoktur benim için, çünkü o nirvanadır ve her geçen saniyeyle birlikte değişime uğramak zorundadır.

Ahmet Kırgız, Ahlaksızlık diye birşey yazmıyor zaten ama, kişiksizlik konusuna bende katılıyorum. Aşalık kompleksinden kaynaklanıyor bencede

Zevk değil o, bazı insanların kendilerini iyi hissetmek için diğerlerini küçümsemeye ihtiyacı oluyor. Tamamen kendi kendilerine yetemediklerinden oluyor, belki biraz zavallılık diyebiliriz. Tabii zavallı deyip de acımamak o tip insanlardan uzak durmak lazım.

  • Paylaş
2

Ahmet Kırgız, Evet kesinlikle .Ama presten çıkmış gibi böyle insanlarla dolu gezegenimiz :(

Şaman, O kadar da kötü değil aslında, belki de sağlam bir elemeyle yakın çevremde bir ya da iki tane var onlardan desem de onlar da yakın çevrem sayılmaz, çünkü onlarla görüşmüyorum C: Kız kardeşim @uyku duygu vampiri diyor öyle insanlara, güzel bir tanım bence...

Böyle bir zevk yok, karşısındakini küçümseyen insanlar, kendi hissettiği küçüklüğünü örtmek için böyle bir çaba içerisinde bulunurlar. aslında bu kişiler övülmekten kabartılmaktan hoşlanan kişiler olur genelde. Her söyledikleri sözden olumlu tepki beklerler eleştirilmeye fazla tahammülleri yoktur. Yalnız insanlardır kimseye içini tamamen dökemez aşağı görünme korkusu vardır. Çokta itici bir davranıştır.

Tanıdığım bir adam var bu karakterde ve iki çocuğu da eşi de aynı huylara sahip. Sadece kendini değil yakınındakileri de etkileyen bir kötü davranış.
  • Paylaş
İnsanları küçümsemek kendilerini daha üstün hissettirir. Sahte benlikleri yani egoları sürekli bir rekabet ve karşılaştırma içinde olduğundan bu yaptıklarından zevk alırlar. Aslında kendini herkesten üstün görmek içten içe herkesi kendinden üstün görme zayıflığıdır. Ego da bunun aksini kanıtlamaya çalışır.
Psikoloji
  • Paylaş
İstisnasız her insanda olduğunu düşünüyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2246 Görüntülenme12 Takipçi5 Yanıt