Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanlar kendi hayatlarının tutsakları mıdırlar?

Hayatlarında verdikleri değerler (başarı algıları, ihtiyaç algıları, dayatılanlar) daha çok kendilerini köleleştirecek şeylerse evet, özgür kalmak için de farklı seçimler yapılabilir...

Özgürlük için ihtiyaç sandığımız gereksiz şımarıkları ayırmakla, asgari gereklilik ile maksimum kalitede yaşama algısı ile gerçekleşebilir. Bunu ekolojik denge için insanların yaptıklarından tutun da, detoks diye insanların sırtını döndükleri pek çok gereksiz tüketimden uzaklaşmalarındaki gibi küçük modellemeler olarak görebiliriz...

Ne kadar az şeye ihtiyaç duyarsan, o kadar zengin ve özgürsün. Bunu yapmak pek kolay olmasa da belirli açılardan yapılabilir kanısındayım. Bunları yazarken içimde bir şarkı çalıyor. Ben de buraya ekliyorum.

  • Paylaş
Bana göre değildirler ama tutsakdırlarda. Bu durumu tercihlere, hayatta aldığın cesarete yada  kişinin , yaşam tarzına, parasal etkenlerine, coğrağfi durumuna göre değişebiliyor. Yaşantılarımız içerisinde tutsaklıklarda bir ölçüttür kaldı ki bireylerin kendi kendine karar verebilme  durumlarında tamamen kişisel özgürlüklerine sahip olmalarıda önemli bir durumdur. Özgür hareket etmek istediklerinde kendi hayatlarının tutsaklığından da bir nebze çıkmış oluyorlar.Günümüz türkiyesinde bana göre herkez kendi aileleri içinde direkt karar verebilme durumuna çokta sahip değiller işi yine toplumsal değerlerimizi  ve özgürlüklerimizide dahil edebiliriz.
  • Paylaş
1

Solsoledo, Aslında yaşam karşısındaki cesaretimiz, maddi durum, yaşam tarzımız, coğrafi ve toplumsal etkenler, ailesel durumumuz bunlar 'tercihlerimizi' belirleyen etkenler. Dolayısıyla yaşam boyunca aldığımız kararlarımızın çoğunu bir baskı etkeni altında (coğrafi, toplumsal, ailesel, hatta hukuksal) alıyoruz. 'kendi seçimim' dediğimiz şey çok azdır, kaldı ki bir süre sonra kendi yaptığımız bu seçimi bile sorgulamaya başlayabiliriz; aslında başka etkenlerle öyle bir seçim yaptığımızı fark edebiliriz. Ama 'seçim' zaten bu değil mi diyeceksiniz şimdi; fakat bize sunulan seçeneler o kadar kısıtlı ki (onu da işte yukarıdaki etkenler belirliyor) aslında başka seçenekler de olduğunu, olabileceğini o seçimlerden sonra anlıyoruz... Ve hayat da bir 'seçim'ler sırası olduğuna göre, aslında sunulan hayatla yaşamaya çalışıyoruz.

Ana zamana gore degisir sanirim. Bazen kendi hapsanemize sahibiz bazen ise sonsuz ozgurluge....
  • Paylaş
1

Solsoledo, Kendi hapishanemizin içinde sonsuz özgürlüğe sahibiz sanırım... Dünyamız hapishanemizden ibaret olduğundan buradaki özgürlüğü de sonsuz sanıyoruz!

Kesinlikle öyle. kendi inşa ettiğimiz hapisanelerde yaşıyoruz bir çoğumuz. kendimizi zor bir duruma sokup neden bundan kurtulamıyorum diye ağlaşıp duruyoruz. neticede hayat seçimlerden ibarettir. 
  • Paylaş
1

Solsoledo, Ve seçmlerimizi belirleyenin biz olmamamız da bunun en acı tarafıdır, maalesef!

Öyle olduğunu düşünüyorum. Güvenli ve mesut görünen hayatlarımızın tutsağı olduğumuz gerçeğini görmezden gelmeye çalışsak da... .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

731 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları