Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanlar kendilerini sosyal ağlarda daha mı etkin bir şekilde ifade ediyorlar?

Elbette daha etkin şekilde ifade ediyorlar çünkü kimseden söz isteme veya kendini ifade etmek için izin almak gibi bir durumları internette yoktur. Ayrıca internette özgür bir ifade ortamı vardır, her ne kadar bizim ülkemizde bu biraz daha farklı biçimde tartışılsa da bu böyle.

Gerçek hayatta onlarca, yüzlerce hatta milyonlarca insana sözlerinizi aktarabilmeniz için yıllarınızı harcamanız ve bu güce sahip bir meslek seçmiş olmanız gerekir. İnternette ise bir hesap açmanız yeterlidir. Yazdıklarınız kısa bir sürede yüz binlerce kişiye ulaşabilir. Bu durumda ifade biçiminiz ve seçtiğiniz sözcükler değişir. Yazdıklarınızı hiç kimsenin okumadığını veya okumayacağını bilseydiniz muhtemelen paylaşmazdınız.

İnternet ortamında düşüncelerin ifade edilmesi konusu tamamen sizin bireysel olarak kontrolünüzde gelişir, sadece bazı basit kurallar vardır; küfür, hakaret... Vs gibi. Hatta bu kurallar bir çok internet sitesinde yoktur bile. Yani ifade özgürlüğünüzün sınırları sözcüklerinizin kişiler tarafından ne kadar kabul edildiği ile orantılıdır. Eğer çok saçma bir şey söylerseniz veya hakaret ederseniz kitle sizi iter ve ayıplar, tıpkı gerçek hayattaki gibi. Tek fark olarak gerçek hayatta belki de dayak yiyeceğiniz veya hapse girebileceğiniz bazı ifadeler için reel olarak cezalandırılmazsınız. Fakat toplum yine sizi dışa itecektir.
  • Paylaş
Daha etkili olduğu açık. Gerçek dünyada insan, kendini ifade ederken çekinebiliyor, o anda konuşmak istediklerini toparlayamıyor ya da kendini kısıtlayabiliyor. Fakat sosyal ağlarda kısıtlama ve çekimserlikten uzaklaşan birey, kendini daha etkin bir biçimde ifade edebiliyor. Düşündüklerini toparlayarak anlamlı cümleler oluşturmak için süre sıkıntısı olmaması da cabası.
  • Paylaş
FAZLASIYLA İFADE EDİYOR (!) sosyal ortamlarda herkes yiğit olup çıktı.

İşin şakası evet öyle fazla kendini daha iyi ifade edebiliyor.
  • Paylaş
Daha özgüvenli ifade ediyolar cünkü daha cok ilgi görüyolar kabuklarında saklılar üstelik parmaklarla iletişim görsel olarak birebir canlı göz göze olanından daha kolay ayrıca
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

303 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt