Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanlar kişiliklerini değiştirebilir mi? Yoksa hep aynı mı kalırlar?

Çoğu araştırmaya göre insanın kişiliği ana hatlarıyla değişmez hep aynı kalır.Değişen kısımlar da dışarıdan gelen etkilerdir,belki de zorunluluklardır.Olmadığı biri gibi davranmak bir değişim değil sadece rol yapmaktır.Aslında hep aynı kişiyiz.

  • Paylaş

Gençler değiştirebileceklerine inanıyorlar. Ben ise bunun imkansız olduğunu biliyorum hatta kişinin ilerleyen yaşlarda kendi öz kişiliğine döndüğünden eminim. Öz kişiliğiniz, henüz toplumsal, dini, ahlaki v.b. etkilerle değişmeden önce küçük bir çocukken sahip olduğunuzdur. Bir çok etmene tepkinizi tabii ki bilinçli olarak değiştirebilirsiniz ama etkinizi hiç bir zaman değiştiremezsiniz.

  • Paylaş
Kesinlikle değiştirebilir ama bu sürece yayılıyor gibi. Aslında değişmek ve değişmemek arasında bir şey. Ben buna değişim demek yerine gelişim demek istiyorum :P. 

Ama bu belli bir yaşa kadar sürüyor. Mesela anne ve babamı inceliyorum arada( kişilik davranış yönünden) hep aynılar, değişen çok fazla bir şey yok. Sonra kendi geçmiş yıllarıma baktığımda ' a a ne salakmışım veya yaptıklarım çok saçma' gibi şeyler diyebiliyorum.  Herkes diyordur tahminimce. Kurulu düzen ile de alakalı olabilir bu.

 Aslında özümüzde aynı kişiyiz ama sürekli değişen ortamlar, yaşanılan bir takım olaylar insanın kişiliğine de bir şeyler katıyor, gelişiyor. Tabi herkesin etkilenme biçimi, süresi farklı oluyor. Bir anda 360 derece değişebilen insanlar da var. Onları bilemiyorum neden, niye... Anlayamıyorum yani...:) .( bu kişilik konusu çok ilginç gelmiştir bana hep)

  • Paylaş
Kesinlikle değiştirebilirler. En azından değiştirmek isterler. Özellikle din konusunda iki elinizin arasına başınızı alıp " ne yapıyorum ben ya " derseniz, daha da bir kolay yaparsınız,hem de belki büyük bir değişim yaparsınız.

Ya da büyük hatalar yaptıysanız,geçmişinizle sıkıntınız varsa da yapabilirsiniz,hayatınızı değiştirmek istersiniz.Rutinlikten kurtulmak isterseniz de yaparsınız aslında. Belki o biraz daha küçük olur ama zamanla o isteğiniz de azalır. Değiştircek bir şey bırakmayacak kadar yaşlanırsınız :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

586 Görüntülenme9 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları