Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanlar mutluluktan neden ağlarlar?

William Blake'in Cennet ve Cehennemin Evliliği adlı kitabı okumuştum. Kitap sürrealist bir yolculuğa çıkarmakla birlikte her an gözümüzün önünde olan ama göz ardı edilen tespitlerde de bulunuyordu. Şöyle bir kısım vardı;


"Acının fazlası güldürür, neşenin fazlası ağlatır." W.B.  • Paylaş
Ağlamak
Göz kapakları, kaslar sayesinde inip kalkan bir deri katmanıdır. Her altı saniye de bir kaslar sayesinde açılıp kapanırlar. Her gözde, gözün dış köşesi üzerinde göz yaşı bezleri bulunuyor. Ayrıca göz yaşını üst göz kapağına taşıyan salgı kanalları ve gözümüzün ön tarafından dışarı veren başka kanallar mevcut. Gözümüzü her kırpışımızda, bir miktar sıvı salgılanıyor zaten. Bu da gözün kuruluğunu önlemek için. Bu  mekanik işlem de aslında ağlamaktan farksız.

Üzüntü, mutluluk, acı sebepleriyle ağlamaya gelince bu psikolojik bir durum oluyor. İnsan, bütün canlılar içinde duygularını ağlayarak ifade eden tek canlıdır. Düşünen ve duygusal yönden duyarlı kişiler ağlayabiliyor. Bir refleks hareketi de denilebilir. Duyguların dışa vurumu.  Yani bebeklere baktığımızda onlarda sadece bağırma, sızlanma vardır. Düşünme ve belirli duygulara sahip olmadan ağlayamıyorlar.  
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

829 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt