Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanlar neden bulunduğu en kötü durumu bile içine sindirerek kurtulmak için tek bir hamle yapmazlar?

Uzun süredir çevremdeki tanıdık tanımadık birçok insana dikkat ediyorum ve belli sorular soruyorum. Üzüldüğüm şey en kötü durumda bile olan insanlar durumlarını çok rahat şekilde kabullenip napalım... demekle yetiniyorlar. Ya hayalleriniz? diye sorduğumda hayaller maddiyata göre kurulur diye bir saçma cevap. İnsanlar neden bu kadar acizleşipte bu kadar hazıra konma içgüdüsüyle yaşarlar? Kaplumbağanın zırhına bürümüş herkes kendini kimse o kabuktan çıkmak istemiyor...Düzenle


Ouv, beni burada şaşırtan sayılı insanlardansın @zynp34;

(inploid.com/history/comment/137918)


İnsanlar temel ihtiyaçlarını karşıladıklarında, yiyecek, giyecek ve barınak gibi geriye kalan herşeyin yeterince gerekli olmayan ve kurulan hayalleri entellektüel lüksleri olarak görürler. Ya da bu o hayallere erişme zorluğundan onları caydıran sebepleri savunma cümleleridir.

İnsanlar için üzülme, kendi hayallerinin peşinden ne kadar gittiğini, gidebildiğini düşün. Hayallerini neye göre kurduğun, kurduğun hayallerin gerçekten seni mutlu edecek şeyler olduğunu mu yoksa ani karar verilmiş hayaller mi olduğunu ayırt et.

Yine de benden arkadaşça bir öneri istersen; bırak hayali, anın tadını çıkar. Doğa da dolaş. Unutmak üzere olduğun tüm çiçekleri kokla, ağaçlara dokun, fotoğraflar çek, kitaplar oku, şehirler gez. Hayalin anını yaşayabilmek olsun.
  • Paylaş
İnsanların bulundukları durumu kabullenmeleri  zorunda kalmaları ,
seçeneklerinin olmamasından kaynaklanır çoğunlukla , ama  aslında insanın şeçeneği çoktur hayatta ama değerlendirmesini bilmeli. İnsanın içindeki potansiyeli kinetiğe çevirecek olanda özgüvenidir ...
  • Paylaş
Yaptığım iş gereği insanlara ihtiyacım var ve hepsinin bu görüşte olması kendi içlerinde ezilmeleri küçülmeleri, (aslında kartalken kendini tavuk zannetmeleri) beni üzüyor. Hayatta rahat olabilmem için dediğin gibi gezmek koca bir ömrü çalışarak bitirmemem için tek bir insanı bile değiştirebilmek çok önemli benim için...

söylediklerinede katılıyorum çok güzel açıklamışsın...
  • Paylaş
Kabullenmek daha kolay gelir, mücadele etmek yorucudur kanaati yaygındır. Öğrenilmiş çaresizlik gibi bir şey var tam da burda.
  • Paylaş
Bu dediğinizi daha çok risk almaktan korkan ya da bahsettiğiniz hamle için geç kaldığını düşünen insanlar yapar. Bunun da kendilerince sebepleri olabilir. Misal birisi  bir anda her şeyi bırakıp yaşadığı yeri değiştirebilir, işini değiştirebilir, sevgilisini değiştirebilir çünkü şartları buna uygundur vesaire. Bunu yapmak isteyen bir çok kişi olmasına rağmen bağlı olduklarını düşünür, onların ihtiyaçlarını düşünür, parasal durumları düşünür ve vazgeçer. Çünkü kendisinden başka sorumlulukları vardır artık ve kolay bir karar değildir bu. Dolayısıyla bu hamleyi göze almaya korkar. Zamanında bunu yapmadığı için de iş işten geçmiştir ona göre. 
O yüzden deriz ya hep 'önemli olan ne istediğini bilmek ve çok geç olmadan peşinden gitmektir' diye... Dediğiniz gibi boşa deriz gerçi bir çoğumuz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1161 Görüntülenme9 Takipçi5 Yanıt