Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanlar neden gerekli olduğunda düşünür de sürekli düşünmez?

Aslında sürekli düşünüyoruz. Fakat bazı düşüncelerimizi aktif hale getirip o düşünce üzerine odaklanıyoruz: 'ben yarın ne yapacağım? Eğer şöyle yaparsam böyle olur, böyle yaparsam şöyle olur.' 'geçenlerde birini gördüm, bir türlü kim olduğunu çıkaramadım. İş yerinde mi görmüştüm? Yok yok!' gibi günlük rutin odaklanmalarımız. :) Diğer yandan örneğin televizyon izlerken pasif olarak düşünüyoruz. Odaklanma azalıyor, sadece baktığımız tv ekranına konuyla alakalı basit zihinsel yerleştirmeler yapıyoruz. Tabi ilgimizi çeken, merak uyandıran, katil kim(?) tarzından sinema izliyorsak kendimizi aktif düşünce moduna her an sokabiliriz. :)
  • Paylaş
2

İlyas Ağlar, herkesin böyle oldugunu sanmıyorum

Hakan, Rıdvan arkadaşın bahsettiği gibi otomatik veya disipline olmuş binlerce davranış sergiliyoruz, aslında düşünüyoruz ama bunun farkında olmamıza gerek yok. Herkes düşünüyor kendi çapında .

İnsanlar aslında televizyon seyretmedikleri her an düşünürler. Zaten karmaşık problemleri genellikle düşünerek değil de beyninizi rahat bıraktığınızda çözebilirsiniz. Beyin stres altında performansını kaybeder. Yani gerekli olduğunda düşündüğünüzü sandığınız şey düşünmek değil yaptığınız sığ bir hesaptır. Onun için fazlaca bir beyin performansına ihtiyaç duyulmaz, o düşünceler nesnelleştirilip kağıt üstünde bile çözülebilirler.
  • Paylaş
Rutinlik ve alışkanlıklarından. O kadar "hazır" olan üzerinden yaşıyordur ki, kafasını çalıştırmasına "gerek" duymaz. Ezbere yürür, ezbere alışveriş yapar, ezbere selam verir. Farklı bir mevzu ile karşılaştığı yada rutinin dışına çıktığı vakit, (önemli-önemsiz hatırlamak, sorun çözme yada algılamaya çalışma olsun) düşünmeye başlar.
  • Paylaş
Sebep - sonuç ilkelerinin aracılığıyla var olan bir evrende sebepsiz bir şeyin ortaya çıkmamasının neyi garip?

İnsanlar kendilerinin varlıklarını hissetmek için sürekli düşünmek zorundayken insanın düşünmediğini iddia etmek de yanlış olmuş sanki. Düşünüyorken varsan düşünmüyorken yoksun. Zaman gibi evrenin parçaları da aslında insan kendisini bilmediği zaman yok olan süreçler. Bu açıdan insan varsa süreç var, insan yoksa düşünmek yok. Aslında süreç diye bir şey de yok bence ama konuyu uzatmayalım :)
  • Paylaş
İnsan yasadigi dünya gibi değişkenlik gösterir.Mesela aclik tokluk, gece gündüz ve ya yağmur güneş rüzgar gibi tabiatlara bölünür gibime gelse de tam bir yaniti yok bence bu düşünme ve ya dusunmeme sanirim insanin kendi iç eğitimine veya aykusune de bagli dur diye düşünüyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

203 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt