Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanlar neden hep başkalarına özenerek yaşar?

Yetersizlik kaygısı ya da öz güven eksikliğinden. Kendini keşf edemeyen kişi sürekli başka hayatları izleyerek, onlarda kendinden izler bularak onların özelliğinden pay çıkarmaya çalışırlar. Her kişinin kendi kişiliğinin en iyi sürümü olduğunu bilmesi gerekir. Özenmek bir konuda iyidir, iyi kişilere özenirseniz bu size artı özellikler katabilir. Ama tamamen siz olmaktan çıktığınızda bir başkası gibi konuştuğunuz da ya da hareket ettiğinizde bu sizde kişilik kaybına neden olur ve her dönem bir başkası olursunuz.

Bir kimlik edinme fikri ortadan kaldırılmalı, insanın başlı başına bir kimlik olduğunu ve kendi olmanın, başkaları olmaktan çok daha iyi olduğunu bilmesi gerekir.
  • Paylaş
1

İlginc Adam@unknow bu anlattıkların işin özeti bence ve bu konuda aynı fikirdeyiz, yazdıklarına tamamen katılıyorum...

Özenti merakı geçmemeli bence, özenmek @unknow' un dediği gibi iyi yönde olursa kişiliğinize artı katar ama TV veya çevremizden aldıklarımızın her biri ne kadar iyi olabilir ki? Tartışmaya açık bir konu zaten. Merak kişinin kendini geliştirebilmesi için iyi bir duygudur. Bu duyguyu kendi istekleriniz doğrultusunda kontrol altında tuttuğunuz zaman kesinlikle başka biri olmassınız.

Kültürel değerlerimizden tutunda eğitimimize kadar yaşadıklarımız kişinin gelişmesinde başlıca rol oynar. Bu kaçınılmaz gerçek çevremizden etkilenmemizi istemesek bile sağlar, alışkanlıklar ile başlar, mesela; okulda popüler olan iki tip vardır. Birincisi en düzgün ve ahlak sahibi olanıdır, genelde ders ve okul ilişkileri hariç bir konu ile ilgilenmezler. İkinci kişilik bu tipin tamamen zıttıdır, nerde haylazlık var nerde sorun var orada çıkar. Öğretmenlerin çoğunluğu bu iki tipi yıllar sonra görse kesin hatırlar. Arada kalan kısım kendinden emin olamadığı için ikisinden birini örnek alır, çünkü bu iki kişilikten biri ona yatkındır. Genelde haylaz olanların yaptıkları biraz eğlenceye girdiği için bu kimlik daha çok benimsenir.

Diğer çalışkan kişiliği sadece başarılı olmak isteyipte bu yolda çalışmaktan aciz kişiler seçer. Bu kesim yıllar sonra kolay unutulur.

Şimdi herbirimiz öğrencilik yıllarımızı hatırlayalım, hangileri aklınızda?
Bu en basit bir eğitimden örnekti, bunu sosyal yaşantımıza vurduğumuzda karşımıza o kadar çok örnek çıkarki...

İnsan önce kendini bilmeli ve istediklerini yapmaktan korkmamalı, hata yapmayacağız diye uğraş verenler en çok hata yapanlarımızdır. Merak duygumuza ne zaman gem vurursak aşırıyı her zaman önleyebiliriz...
  • Paylaş
Sahip olduğu şeylerle mutlu olmak gibi bir erdemi olmayan bir insan, özenme hissini yaşar. Ben bu tarz insanların hayatta çok bir şey başaracağını da sanmam. Eğer karşındaki senden çok daha üstünse  ya da başarılıysa  sorunu kendinde aramak lazım. Yani özenme çalış, çabala yada kendi farkını yarat.
  • Paylaş
Hiç kimse mükemmel değildir. Her insan eksikliğini hissettiği konuda ona sahip olan kimseye özenir ve bu da çok doğal bir şeydir. yeter ki bu durum hırsa, kıskançlığa ve yıkıcılığa yol açmasın.
  • Paylaş

çünkü bize daha önceden dayatılan bir gerçektir aslında bu..

hep dış dünyada ne varsa onla ılglen ,hep başkları suçlu, hep başkaşkları mahvedıyor hayatımızıböylece kendımızden uzaklasmısız

  • Paylaş
İnsanlık konuşmayı etrafındaki konuşan canlılara özenerek öğrendi sonra konuşarak özenmeyi suçladı :)
  • Paylaş
İnsanoglu doyumsuzdur ve hep biraz daha fazlasını ister o yüzden de bir snıf üstüne özenir ulasınca da bir digerini ister
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3573 Görüntülenme7 Takipçi7 Yanıt

Konu Başlıkları