Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanlar neden İnternet'te kişisel yaşamlarını paylaşmak ister?

Size ilginç bişey anlatayım bu hususta. Bir zaman facebook "Beğenme" butonu koymuştu (yanılmıyorsam 4 yıl öncemiydi neydi) kendi gözlerimle de görmüştüm bu butonu ve şahsen sevinmiştim çünkü beğenmediğim pek çok şey varken "beğenmedim" butonu olmamasından yakınırdım.Neyse bu buton çıkınca bazı arkadaşlar da nihayet diye iletiler yazıyordu hatırlıyorum o günleri, fakat 1 hafta bile durmadan bunu kaldırmışlardı hoppala dedik niye çıktı niye kaldırdılar anlamadık. Çoğumuzun bundan haberi yoktur. Çok hızlı olup biten bişey olduğundan. Sebebi ise daha sonra ortaya çıkmıştı. İnsanlar kişisel paylaşımlarının beğenilmediğini düşündüğünden facebooktan üyeliklerini siliyorlardı bu sebepten facebook üye sayısı hızla düşmeye başlamıştı ve facebook bu düşüşü durdurmak istediğinden geri adım atmıştı. Bundan dolayı "Beğenme" seçeneği kaldırıldı ve insanların sadece beğenileceği bir mekanın onları orada tutacağında karar kıldılar. Ne mi oldu? Şahsın sadece beğenildiğini görmesi onu o sitede daha paylaşımcı olmaya teşvik etti. Peşi sırada bir bağımlılık çıktı ortaya. Millet kendini göstermeye meraklı.

İkinci ilgimi çeken durumdan bahsetmek isterim.
Hatırlıyormusunuz internetin neredeyse heryere yayıldığı senelerde (hani icq'dan messengera geçmiştik vs.) insanlar neredeyse hiç bir şekilde profil fotoğrafı koymuyordu internete ve hatta kendi isimlerini de pek kullanmazlardı daha çok rumuz kullanırlardı. Kısacası önceden müthiş bir kamuflaj vardı ve çok çok az insan yüz fotosunu koyuyordu. Ne enteresandır facebookla birlikte bu gizlenme durumu yerini müthiş bir açıklığa bıraktı. Artık bırak profil fotosunu koymayı bu durumu daha baskın hale getirmeye başladılar. Yani özel iletisinden çok profil resmi değiştiriyordu bazıları. İnanılmaz bir kendini gösterme furyası başladı facebookla birlikte. Yani şimdi nedir bu anlamadım gitti. Artık facebookun mavisimi zihinleri etkiledi yoksa bir filmden mi etkilendiler nedir meselenin özü şuan net bir bilgim yok ama merak ediyorum neydi bu insanları hızlıca değiştiren.

  • Paylaş
8

Ahmet Avcı, Herkes yapıyorsa demek ki güvenlidir algısı. Yine facebook ta yıllar önce yüz tanıma programı vardı, daha doğrusu ''dünyada bana benzeyeni bul'' gibi bir özellik olarak servis edilmişti, bence korkunç derecede başarılı çalışıyordu ms' ler içinde hem de.Sonra kaldırıldı. Yüzler kaydediliyor devasa arşivlerde. Şöyle düşünün, neden cinayetler adam vurmalar azaldı, 1. Cezalar çok arttı, 2-Her yer kamera. Bir yüzü al arat küt profili buldun. Facebook arşivini indirmişseniz bütün ip ler tarih zaman hareket logları var. Fotoğrafını buldun mu, adamı da bulursun tüm dünyada. Kafa kesen İŞİD militanını buldular, sesinde gözünden, artık her neyse. Ben ileri düzeyde bilgisayar programcısı olsa, Köse kardeşler gibi mesela, bir programla tüm facebook datasını bir diske indirir, foto tanıma programı yapar, satardım. Örneğin; bu fotoyu bul, dediğimde, küt bulacak, belki bir kaç seçenekle. Zaten yazılmıştır da ben kendim yazardım.Sonra ses datası, hayatında GSM merkezini, bankayı aramayan var mıdır, çok küçük bir yüzde. Velhasıl tüm bireysel özgürlük zırvalarının perde gerisinde tüm dünya arşivleniyor. ABD Almanya' yı, Almanya Türkiye' yi, kimin gücü kime yeterse, dinliyor. Soru-cevap meselesi, bir insanın kişilik analizini yapmak için daha kapsamlı bir ankete gerek var mı? Bu pencereden bakarsak, sitelerin ilk çıkışları ve popüler hale gelişleri nasıl olursa olsun, datası anlamlı hale geldiğinde devletler bu datayı okuyacaktır. İster güzellikle ister istemeden. Facebook şifreleri MD5 miş güvenli imiş, kime göre sana bana göre, bizim makinanın MD5 i çözmesi karmaşıksa yıllar alacakken, devletlerin ultra işlemcileri ile bunlar saniyeler içinde çözülür.

Balık, Süper tespit.

Voyagerdoc, Güzel tespit. Ilk paragraf sanırım inploid'in de basina gelebilecek bir durum. Belki de geliyor bilmiyorum bunu @serkan Köse daha net cevaplayabilir.

Balık, Eyvallah. Ben de öyle tahmin ettim. İnploid üye sayısından çok bilgi kalitesini yükseltici yöntemlere yoğunlaşmışsa daha hayırlı.

Ahmet Avcı, 3-5 sene evvel bi haber çıkmıştı. GSM arşivlerini birileri satmış, birileri de kalkmış basit bir arayüzle arama bulma programı yazmış satıyor. En çok alan da kim biliyor musunuz, avukatlık firmaları. Legal olmayan bu yazılımla davalıları arayıp buluyorlar.Cepten giden face msj larında çoğunlukla konum bilgisi de gidiyor, ee, hepsini koyun yan yana..

Balık, İlginç. Öyleyse teknolojiyi kullanacaksak anonimliği tercih etmek lazım çözüm olarak.

Ahmet Avcı, yoo basit sade normal bir hayat sürenler için bunların manası yok, hatta paranoya. Mana bu bütün datayı görüp işleyenler için var.

Balık, Haklısın. Gelişen bir takım olayların kaynağında toplumsal verilerin gözlemlenmesinin rolü olduğunu düşünmekteyim.

Kişisel yaşamları içersinde bulunan kişilerle paylaşamadıkları için.
  • Paylaş
'Bir ben var benden içerü' olduğu için.
  • Paylaş
Bir çok nedeni var sanırım;

- İnsanların yeni sosyalleşme alanları olduğu gerçeğini üzülerek de olsa kabul edersek özel hayatlarını paylaşarak kendi haklarında ipuçları verip yeni bir çevre oluşturmak istenmesi bir neden olabilir.
- Yukarıdaki nedenin devamı olarak paylaşılan fotoğraf ya da yazılara gelen beğeniler bir çeşit ünlü olma duygusu ile birlikte yalnızlık duygusunu azaltıyor olabilir.
- Bazen çok sinirlenince, çok sevinince, çok mutsuz olunca v.b. duyguları arkadaşlarıyla paylaşmak insana rahatlama duygusu verir ya sosyal medyada bunu yazmak biraz da olsa dertleşmenin yerini almış olabilir.
  • Paylaş
İnternette ve sosyal paylaşım sitelerinde geçirilen zaman insanların yaşam alanlarını genişletiyor gibi gözüksede aslında kısıtlıyor. Sosyal paylaşım siteleri olmadan önce haftada en az iki kez görüşen arkadaşlar şimdi her gün sanal ortamda görüşüyor ama yüz yüze olayı artık araya ayları sokuyor çoğu tanıdığım insan artık bu durumda ve farkında olmadan bir yalnızlık yaratıyor, en yakın arkadaşımız da elimizdeki telefonlar ve pc lerimiz yüzümüzü oraya yansıtıyoruz iyi şeyleri duymak yerine bir beğeni ikonu bile kendini iyi hissettiriyor insan. Aslında ne kötü bir durum...
  • Paylaş
İnsanlar aslında kişisel yaşamlarını tanıdıkları, sevdikleri insanlarla paylaşmak isterler. Bir misafir geldiğinde ona sohbet amaçlı çıkılan seyahatler, başa gelen ilginç olaylar varsa fotoğraflarıyla birlikte anlatılır. İnternet'de yapılan da bunun toptan tüm arkadaşlarla paylaşılmasıdır. Belki kişisel sohbeti biraz öldürür ama amaç aynıdır. Tabii bu paylaşımların tüm tanıdıklara hatta herkese açık yapılıyor olması tamamen bilinçsizliktendir. İnternet'de paylaşılan her şeyi aslında belirli kişilerle, belirli gruplarla da yapabilirsiniz ama bunlar bolca ayar gerektirir ki insanların çoğu böyle ayarlar olabileceğinden habersizdir, haberi olanların çoğu da bu ayarları nasıl yapacağından habersizdir. Bir kısım insan zaten paylaşımlarının herkes tarafından görüleceğinden de habersizdir. Sonuçta insanların özel yaşamlarını herkesle paylaşmak istediklerine inanmıyorum, bunun sadece bilinçsizlikten dolayı ortaya çıktığını düşünüyorum.
  • Paylaş
Ufak çaplı takipçilik, beğeni alma davaları az az ünlülük katıyo davranışlarına bunun bişeyi cıkmaya başlayınca sırf ınternette paylasmak ıcın yaşayacak hale geliyoz. Yok sa bana ve başkasına ne yediği waffle nin fotosunu koyması cokmu lazım lattesini cekmesi
  • Paylaş
Sanırım yalnızlık birileri beni görsün beğensin takdir etsin nerdeyim, n'apıyorum, bilsin, çevrem olsun. Sonuçta yalnızlık içgüdüsü insana neler yaptırıyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

713 Görüntülenme13 Takipçi8 Yanıt