Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanlar neden kendi içsel dünyasında ikinci bir kişilik oluşturur?

Bu soruda kastedilen Çoklu Kişilik Bozukluğu'dur. DSM 5'teki adıyla Dissociative Identity Disorder.

Öncelikle güzel haber, çok sık görülen bir hastalık değil. Kötü haber, zor. Hem kişi için hem de çevresi için çok çok zor.

Nasıl bir hastalık olduğundan bahsedeyim önce. En basit anlatımla, kişi kendi içinde yani aynı bedende birden fazla kişiliklere ev sahipliği yapar. 2 olur, 3 olur, 5 olur, hatta 100'den fazla olan vakalar bile görülmüştür. Ama burada sakın hal arasında kullanılan "çift kişilikli" deyimi gelmesin aklınıza. Burada gerçekten aynı bedeni paylaşan ama birbirinden farklı ve bağımsız kişiliklerden bahsediyorum. Bunların yaşları, huyları, alışkanlıkları, kişilikleri, tutumları, davranışları, duyguları tamamen birbirinden farklı. Hatta cinsiyetleri bile farklı olabilir.

Mesela birinin naylon çoraba alerjisi varken ve bacaklarında kızarıklıklar oluşuyorken, diğer kişilik geldiğinde böyle bir şey görülmeyebilir. Beden aynı olduğu halde! Şimdi sıkı durun en şaşırtıcı habere geliyorum. Bu hastalar üzerinde bir araştırma yapılmış beyin EKG'leri her bir kişilik için ayrı ayrı çekilmiş. Mesela kadının 3 kişiliği olduğunu varsayalım. Herbiri geldiğinde beynine bakılıyor. Ve FARKLI SONUÇLAR BULUNMUŞ. Tekrar ediyorum beden aynı, benin aynı!

Şimdi gelelim bu sorunun cevabına. Neden olur, nasıl olur?

Bu hastalığın altında yatan sebep çocukluk travmasıdır. Taciz gibi, ebeveynin tecavüz etmesi gibi. Yaşanan duygu o kadar ağırdır ki, çocuk bununla baş edemez. Baş edemediği için kendisinin değil bir başkasının başına gelmiş gibi kodlar olayı. Mesela, "babam bana tecavüz etmedi. ONA etti. " Ve kendi içinde gerçekten bir ya da birden fazla "O" oluşmaya başlar. Kimliğini dissociate eder. Bu kişiliklerin isimleri de vardır. Genelde bir kişilik çocuk olur, bu çocuk travmadan gelir ve hiç büyümez.

Çok zor, çünkü kişi diğer kişiliklerinin farkında olmadığı için onların, dolayısıyla kendi bedeninin ne yaptığını bilmiyor. Mesela sabah bir başka yatakta uyandığında neden ve nasıl orda olduğuna dair hiçbir fikri olmuyor.

İlgilenenler Three Faces of Eve filmini mutlaka izlesin. Bu konuda Türk yapımı başarılı bir film için de Beyza'nın Kadınları'nı izleyebilirsiniz.
  • Paylaş
1

Unluckypod, evet o filmi izlemiştim hatta farklı versiyonlarını. çevremde sanırım bu şekilde biri var. ve çevresine çok ama çok zarar veriyor. çok sorunlu ve dengesiz biri.

Benzer bir durumdan güzel sonuçlanan bir örnek paylaşmak istiyorum; örneğin anne-babası çalışan, bakıcılar ile büyüyen maddi imkanları çok fazla olan ama hiç ilgi görmeyen bir çocuk yanlızlığını gidermek için kendisine arkadaş olacak hayali bir karakter yaratabilir; herşeyi birlikte yaparlar, birlikte büyürler, ismi vardir hatta başkalarının onu görmüyor olmasına inanamazlar. Burada öyle biri yok demek yerine anlattıklarına kulak verip hikayeyi paylaşmak gerekir. Böyle bir karakteri büyüyünceye kadar yaşatan, anlatmaktan hiç gocunmayan, tüm nick lerinde o karakterin adını kullanan ve çevresindeki herkesin bunu bildiği, desteklediği bir arkadaşımız en büyük hayalini hayata geçirdi ve yaratıcılığın ön planda olduğu bir sektörde bir şirket kurdu, şirketine karakterinin ismini verdi hatta hikayesini paylaştı ve bu çok ilgi çekti, halen karakterini içinde yaşatıyor ve asla vazgeçmeyeceğini söylüyor. Bundan inanılmaz keyif alıyor, bu durum günlük hayatını ve çevresini olumsuz etkilemiyor. Ozaman değiştirmeye de gerek olmadığını düşünüyorum... .
  • Paylaş
Yaşamak istediğimiz hayatlar var. Ve bu hayatları belki yaşıyoruz belki yaşamıyoruz. Mutlu olmak istiyoruz. Belki mutluyuz, belkide değil. "Hayallerimiz" var bu yüzden. Bir şeylere tutunmak istiyoruz. Bu da içsel dünyamızda olmak istediğimiz yer, kişiyi oluşturuyor. Sonra bir bakıyoruz aslında ne o kişiyiz ne de o yaşamda.
  • Paylaş
1

Tugay Horoz, maslow un ihtiyaçlar hiyararşisini araştırmanızı önerebilirim

İnsanda farklı bilinç katmanları bulunur. Bunlar benliğimizin dışındaki sahte benliklerdir. Zaten gelişim, dönüşüm yolculuğunda amaç bunlardan arınarak özümüzü keşfetmektir. Bunu amaçlayan bir sürü öğreti bulunmaktadır. Tasavvuf ve ben ötesi psikolojisi hakkında Psikiyatr Dr. Mustafa MERTER'in bir kitabı vardı: "Dokuz yüz katlı insan"
  • Paylaş
Yalnız olduğu için
  • Paylaş
Korktukları için özetle
  • Paylaş
1

Abdulkadir Tumur, Hayalindeki karakteri olmadan yola dewam edemez ve bu benlik duygusundan kaynaklaniyor

Bazen yalan söylediğimizde içimizden hayır yalan söylüyorum diye bağıran birisi ya da karşındaki kişiye gülerken , onu severken içimizden küfürler eden , kötü dilekler yağdıran birisi olabilir. Bulunmak zorunda olduğumuz durumdan rahatsız oluşumuzu insanların görebileceği ya da işitebileceği şekilde değilde bazen kendi kendimize haykırabiliriz ya da insan doğasında bulunan küf tutmuşluğu ve kötülüğü sadece yalın bir şekilde kendi kişisel irademizle kötü olduğunu bildiğimiz için içimizde tutmuş olabiliriz. Evet buna ikinci bir kişilik denebilirse vardır.
  • Paylaş