Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanlar neden klasik müzik severler?

Bence klasik müzik yüksek matematik gibi bir şey. tıpkı matematik gibi insanlar, klasik müziği de sevmez, bazı insanlar sever bazı eserleri dinlerken. Ben de bu soruyu çok sormuşumdur aslında "bunun nesini seviyorlar yahu" ama bir iki eser hoşuma da gider. bunu da trt 2'de klasik müzik orkestrası yöneten komedyen danny kaye'e borçluyum buyurun siz de gülümseyin biraz.özellikle Küçük emrah ve Hülya Avşarında beğendiği mozartın son zartı muhteşemdir :)
  • Paylaş
5

Kartal Gündüz, Keşke Danny Kaye örneğini, "tiyatro yapıyoruz" etiketi altında yalaklık yaparak bir iş başardıklarını zanneden BKM mutfak yapısı misali vermeseymişsiniz. Yayınları başladığında yılmaz erdoğana mail atmıştım "Allah aşkına siz ne yapıyorsunuz" diye, o da bana "tiyatro" yanıtını vermişti. Tiyatro bu mudur? Tiyatro kelimesinin karşılığı BKM Mutfak skeçlerimidir? Aynı sonuçtan çıkarak, Danny Kaye'nin bu videoları klasik müziğe başlangıç noktası olmamalı. Danny Kaye, bu işi bilen, emek verenlerin bir rahatlama noktası, bir molası olmalı. Danny ile klasik müzik dinlemeye başlayan bir kişi, "aaa klasik müzik komik birşeymiş, o zaman ben bunu dinliyeyim" yargısı ile mi yaklaşacak. Diyelim ki böyle başladı, sonra bu ne kadar devam edecek? Danny'i izler, bir de Cem yılmaz'ın BİFO konserini izler tamam, klasik müzik dinleme görevi başarı ile sona erdirilmiş mi olacaktır? Yanlış anlaşılmadığımı umarak, saygı ve sevgilerimi sunarım.

Hakan, Yazdıklarımdan bu mesajı çıkarmaz umarım kimse, danny kaye bir komedyendir. Yazımda da belirttiğim gibi klasik müzik sevmem, dinlemem, hatta uzun uzadıya muhabettinden bile haz etmem, hele hele klasik müzik dinleme görevi diye bir mentalite bana çok uzak. Klasik müzik 2-3 eserdir dünyamda.

BKM çocuklarına da gülüyorum seyrederke, bence de tiyatro değil yaptıkları, ama tv de o tada yaklaşmaya çalışmak bile deneysel bir başarı kanımca,

Kartal Gündüz, yazdım yazdım sildim, konunun ekseninden çok saptım.

danny kaye komedyen evet, cem yılmaz örneğini de o yüzden verdim. belki de cem yılmaz da esinlenmiştir kim bilir? Klasik müzik dinleme görevi derken de bunu görev kelimesinin gerçek anlamı ile değil, "klasik müzik dinliyorum" düşüncesi altında bulunan insanları kastetmiştim.

yine yazıp yazıp sildim. BKM oyuncuları (!) na sözüm yok, benim mantığım Çok güzel hareketler programına karşıydı, halen de öyle. Keşke biz tiyatro yapıyoruz demeselerdi. Parodi diyin, skeç programı diyin ama tiyatro demeyin.

tamam daha yazmıyorum. Nokta . :)

Hakan, :) benzer dertleri başka dillerle ifade ettik aslında :) güzel sonuç :)

Vivaldi: Adagio

Dinleyin ve neden sevildiği üzerine cevabı kendiniz verin.

  • Paylaş
Sevenler, dinlerken, yaşanmışlıkları birleştirdiğini ve herkesin dinlerken kendi hayat tecrübesine göre müziği anlamlandırdığını söylüyorlar. Belki de o yüzden gençlere ve çocuklara (istisnalar dışında) pek bir şey ifade etmiyor...
  • Paylaş
Klasik müziği sevmek için biraz da olsa birikim ve müzik kulağı gerekir. O nedenle herkes sevmez. Enstrümanların ayrı ayrı konuşmaları ve hissettirdikleri şeyler benim klasik müziği sevmemi sağlıyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1019 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları