Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanlar neden küfür eder ve edince bundan ne anlıyor?

Bence bu tamamen kişinin yakın çevresinden edindiği bir alışkanlık. Küçük çocuklar ailelerini taklit ederek küfür etmeyi öğreniyorlar. Ayrıca kibar dediğimiz yetişkinler bile küfrün yadırganmayacağı bir ortamda iseler, günlük hayatta kullanmadıkları kelimeleri kullanabiliyorlar (örn: maç izlerken). Dolayısıyla bunun bilinçli seçilen bir rahatlama yolu olduğunu düşünüyorum. Ve bu ne kadar çok tekrarlanır ise, o kadar alışkanlık haline dönüşüyor ancak vazgeçmek ve kurtulmak çok kolay.
  • Paylaş
Küfür gün içinde oluşan küçük gerilimleri alır. O gerilimleri içe atıp bünyede biriktirmek çeşitli psikolojik ve fizyolojik rahatsızlıklara sebep olacakken gün içinde ettiğimiz küçüklü büyüklü küfürlerle gerilimlerden kurtuluruz. Gerilimi biriktirip dışa karşı patlayarak da bol bol kalp kırabilir ya da dayak yiyebiliriz. Küfür bizi buna karşı da korur, direkt birine yönlendirip ana avrat dümdüz gitmediğimiz durumda. Kısaca yerinde, zamanında ve dozunda edeceğimiz ufak küfürler sağlığımızı korur.
  • Paylaş
Rahatlamanın veya ifade edemediklerinin değişik versiyonu olabilir...
  • Paylaş
Bir insan ne kadar cok kufur ederse beyni o kadar kuculur. Bazi olaylari vb. Anlatirken daha fazla soz kullanmasi gerekirken kufur ederse her seferinde zamanla beyni ufalir (tabir olarak) derdi hocam. Bencede boyle stres atmak istiyosada kendisine yayarli bisey yapsin oyle atsin ama kizdigimiz durumlardada tek tuk ediyoruz o yuzden edersekte az edelim
  • Paylaş
Bu konu tamamen kişinin gelişmişlik düzeyi ile ilgilidir! Örneğin; kendini aşmış, erdem sahibi bir insan küfür etmek yerine farklı bir dil ile kendini karşı tarafa edilmiş bir küfürden daha etkili bir şekilde ders verip, kendini rahatlatabilir. Ama öyle bir dönemdeyiz ki şuan, bazı küfürler kimimizin kurduğu cümlelerin öznesi ya da yüklemi olmuş durumda. Daha çok dikkat edilmesi gereken nokta budur bence!
  • Paylaş
İnsanlar, negatif dışavurum ihtiyaçlarını karşılarken, küfür etmeyi tercih edebilirler. Küfür etme eylemi, çoğunlukla - gerçek anlamda - bilinçli bir şekilde yapılmaz. Kişi o an için sadece rahatlamak ister ve bunu da küfür ederek yapar.

Ancak, İlahi kaynaklardan gelen bilgileri incelediğimizde, küfretmenin insanın ruhuna zarar veren ve onu alçaltan bir eylem olduğu aşikardır ve aslında - insanın yaradılışı gereği - küfürler hakikati anlatmazlar ve yıkıcı etkiler yaratmak dışında bir işlevleri yoktur.

Kendi adıma ben küfürden hiç bir şey anlamıyorum: küfretmek benim için itici ve boş bir eylemden ibaret.
  • Paylaş
Sokak jargonu halkın kendı olusturdugu bi unsurdur. Toplum kuralları arasında rahatlık ve özveri hissini doruklarına ulastırır müthiş dezarj eder. Yerinde keyiflidir.
  • Paylaş
Ben şahsen küfür etmem. Bağırırım veya genellikle elimi sertçe masaya vururum. Öyle daha etkili ;)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

704 Görüntülenme10 Takipçi8 Yanıt