Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanlar neden liderlik için savaşır?

Liderlik başka bir şey: alabildiğine doğal, doğuştan ve de DNA'larla alakalı. Hani var ya Köpeklere Fısıldayan Adam diye bir program, onda sıkça geçer, Sürübaşı, Sürübaşılık, sürünün seni Sürübaşı olarak kabullenmesi...

Bunun deneysel, yarışma formatlı oyunları var.

Şöyle ki, bir grup insan bir hikaye anlatılıp başka şeylere dikkatleri dağıtılarak, bir oyuna ikna ediliyor.

Mesela 5-6 kişilik bir grup. Kuralları var. Burada bir dere var. Bu dereye basmadan karşıya geçeceksiniz. Grup halinde kimse geride kalmayacak. Elinizde 2 m. uzunluğunda kalın oldukça dayanıklı bir sopa var. Hadi geçin.

Bu 5-6 kişi tartışır, dener, bir şeyler başarır, hatalar yapar, v.s. bu ve bunun gibi 7-8 oyun sonunda grubun içinden biri herkesi yönlendirmeye başlar. Herkes de ilginç bir şekilde buna uyar. Başlarda onunla sürekli çelişen ya da çatışan ikinci lider de bir süre sonra pes eder, uyar.

Aslında bu oyunlar onlara anlatılan bir test ya da yarışma değildir, sadece o gruptaki insanların liderlik yetenekleri tespit edilmeye çalışılır ve başarılır da.

Bu doğuştan gelen bir özellik, sürübaşılık. Yöneticilik başka liderlik başka malum.

Bu liderlik meselesi için insanlar savaşır. Neden peki?

Hani var ya Cennetin Krallığı filminde, Kudüs'ü kuşatmış Selahaddin Eyyübi, bizim Lord ile pazarlık yapıyor. Son anda soruyor Lord;

-Kudüs' ün önemi nedir?

Selahaddin Eyyübi hemen cevap verir;

-Hiç bir şey. Ve arkasını dönüp giderken, tekrar döner iki elini kavuşturarak:

-Her şey, der.

O hesap, sadece lider olmaktır savaşın çoğu zaman sebebi. İnsanlar neden liderlik için savaşır? Lider olmak için...
  • Paylaş
Bu sorunun net cevabı para dır. bunun için bir video linki vereceğim. sizin için oturup aradım Türkçe'si de var ama tercüme malum bir yere kadar. varsa İngilizce orjinalini seyredin ve fakat biraz uzunca işte sıkıntı orada ama buna değer bir belgesel.
  • Paylaş
Hırs noktasından bakmak daha doğru olmazmı? hakan bey
  • Paylaş
1

Hakan, doğru olur tabi. bu hırs olmak zorunda dır liderlik için . hırs liderliğin gereği ama nedeni değil gibi geldi bana.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

735 Görüntülenme3 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları