Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanlar neden yaşlanır?

Yaşlanma, hormonların karmaşık şekilde gerçekleşen etkileşimleri tarafından düzenlenir ve doğduğumuz andan itibaren vücudumuzun programlanmış görevlerinden biridir.

DNA yapısındaki belirli bölgeler yaşlanmadan direkt olarak sorumludur. Her hücre bölünmesi sırasında hücre içerisindeki genetik madde, kendini yeni hücreye aktarabilmek için kopyalar. Bu esnada genlerin uç noktalarındaki bazı bölgeler de kısalır be yeni hücreye geçer. Her bölünmede bu özel bölgeler daha da kısalır ve bir süre sonra hücre yenilenmesi gerçekleşmez. 

Vücutta bunlunan yağların hasar görmesi, proteinlerin glikozillenmesi, hormonal bozukluklar, beslenme bozuklukları da yaşlanmayı hızlandıran etkenlerdir. Bunların yanında, metabolizmada işlevini yitiren ve eskisi gibi etkinlik sağlamayan her aşama yaşlanmayı hızlandırır.
  • Paylaş
Her canlı hücrelerden oluşur. Hücreler bir araya gelerek dokuları, dokular sistemleri, sistemler ise organizmayı oluşturur. İnsanlarda bu organizma kavramı içine dahildir. İnsanları oluşturan bu hücrelerin belirli bir ömrü vardır. Yaş ilerledikçe bu hücrelerin işlevi azalmaya başlar. Yani ağaç kökten çürümeye başlar yavaş yavaş... Bir canlı yeni doğduğunda %92 su içerir. 60 yaşından sonra bu yüzde, %55-60 'a kadar düşer. Su oranı azalır. İşte asıl sorun budur, yaş ilerledikçe kurumaya başlarız. Cilt susuzluktan kırışmaya ve buruşmaya başlar. Bu yalnızca bizim gördüğümüz değişimdir. Bunu bir bütün olarak insan vücudu üzerinde düşünürsek, insan vücudu süreli bir makinadır.
  • Paylaş
İnsan-Zaman ilişkisi.. Anı yaşamakta yarar var..
  • Paylaş
Doğanın kanunu  ama insanı yaşlandıran çok faktörlerde var... hayat şartları
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1366 Görüntülenme10 Takipçi4 Yanıt