Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanlar sizce neden çok sigara içiyor?

Bir ara pipo içiyordum, keyif amaçlı içime çekmeden. Sigaranın kokusu kötü geliyordu ama yanımda pipom olmadığı için içime çekmeden içeyim dedim. Bir ara öksürdüm ve farkında olmadan sigara dumanını içime çektim. Başım döndü :) Ha dedim iyimiş bu kafa yapıyor :) Başladım içmeye. 1.5 ay falan içtim paket taşımaya başlamıştım. Baktımki artık iş bağımlılığa doğru gidiyor, bıraktım. Sigara ile şu iyi gider bu iyi gider denilen şeylerin hepsini yaptım ve çok iyi gidiyor :) Sigarayı bırakamayan insanların hepsi son derece haklı :) Ben 1.5 ay içtim bende bağımlılık yapıyordu birde senelerce içen insanlar var.
  • Paylaş
Bir dönemin en çok bağımlılık yapan maddesidir "SİGARA". Bu soruya şöyle bir yanıt vermek istiyorum. Bugün daha tehlikeli olduğunu düşündüğüm teknoloji bağımlılığı üzerinden gidecek olursak; öyle bir hal aldı ki bağımlılık, bir şeyleri beklerken, gerçekten ihtiyacımız olmadığı halde ve hatta ekranda olan simgelere dahi bakmadan, sadece o anki boşluğumuzu doldursun diye telefonun tuş kilidini açıp ekranına bakarız. Çoğu kişinin bu hareketleri neden yaptığından bile haberi yoktur. Öyle bir hal alıyor ki Dünya yaşantısı, yaşanmazsa gerçekte sorun olmayacak, belkide aklımıza bile gelmeyecek bazı şeylerin, bizlere göre yaşanmazsa eksik kalacağımız düşüncesi ile zihnimizi yıpratmanın eşiğinde bir hale bürünüyor-büründü. Sigarada sadece zihinde oluşan bir algıdan, belki de tutuşu karizmatik olduğundan ve ya yukarıda saydığım boş zamanın yancısı olduğundan, bağımlılık etkisi yaratıyordur. Şimdi bu kadar teknoloji bağımlılığına laf yaparken bile teknolojiyi kullanmak, teknoloji bağımlılığının ne kadar geniş bir alana etki ettiğinin göstergesidir. :)
  • Paylaş
Yapılan araştırmalar göstermiş ki 15 yaşına kadar sigaraya başlama %33, 15-25 yaş arası %47. Görüldüğü gibi daha çok ergenlik, lise ve üniversite zamanı başlama oranı daha çok. Buda olsa gerek ki dikkat çekme, büyüdüğünü göstermeye çalışma, bağımsız olabildiğini gösterme çabaları başka bir ifade ile ağırlıklı olarak ergenlik pskolojisidir. Yani 25 yaşına gelmiş biri daha önceden sigara içme alışkanlığı yoksa ilerideki hayatı boyunca çok yüksek bir ihtimal ile başlamıyor üstelik kokusundan ve tadından tiksiniyor.. Tiryakisi olanlara sorulduğunda alınan cevaplarda ilginçtir. Örneğin sigara içmediğimde kendimi işe yaramaz hissediyorum, sigara olmazsa hayatımı devam ettiremem.. Böyle bir şeyi bırakmak çok zor olduğu için en önemli şey belirtilen yaşlar arasında sigaraya başlanmanın engellenmesidir. Anne babaların bu konuda daha dikkatli davranmaları gerekmektedr. Özellikle ortaokul ve lise çağındaki çocukların arkadaş çevreleri ileri derecede önemlidir.
  • Paylaş
İçmeyen biri olarak bunu ben de çok sorguladım. Sigara içenlerin sigara içenlerle dışarıda donma pahasına dikilip muhabbet etmesi, alkol, kahve, kola gibi içeceklerle iyi gittiğini iddia etmeleri, sırf üstüne sigara içmek için yemek yiyebilecek kadar yemekten sonra mükemmel bir his olduğunu söylemeleri oldukça yaygın. Sonrası da alışkanlık, bağımlılık.
  • Paylaş
Çok sigara içilmesinin sebebi muhtemelen, insanların çokça sigara ritüeline sahip olmasıdır. Yemekten sonra, çayla, birayla, uyumadan, uyanınca, yola çıkmadan, yoldan gelince, sıkılınca, zorlanınca, darlanınca, açık havaya çıkınca, manzara görünce, hava güzelken, hava bozulunca, morali bozulunca, keyiflenince vs vs.. Bahane mi yok. Ama bence asıl düşünülmesi gereken neden bu kadar çok insanın sigara içtiği.
  • Paylaş
Paraları çok bence. Paralarını ve sağlıpını uğruna harcayacakları değerli insanlar yok
  • Paylaş
Bir süreden sonra insanda yalnızlığın yanında gelen bir arkadaş oluyor derdinin yanında sohbet edilen bir arkadaş oluyor.. .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

195 Görüntülenme7 Takipçi7 Yanıt

Konu Başlıkları