Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanlar son zamanlarda neden Twitter'ı, Facebook'tan daha fazla kullanmaya başlamışlardır?

Bu herkes için doğru olmamakla birlikte, genel anlamda rakamsal olarak da facebook ve twitter arasında bahsedilen şekilde bir durum söz konusudur. Bunun nedenlerini aşağıdaki şekilde sıralayabilirim.

 • Facebook'un halka açılmasının sonuçları: Halka açılma ile birlikte facebook ve Mark Zuckenberg üzerinde oluşan yatırımcı baskısı, ürün geliştirme ve değişikliklerinde kullanıcı odağından gelir odağına bir kayma yaşatmıştır. Bu da facebook'un kullanıcıyı tutma üzerindeki hamlelerini etkilemektedir. Hatta zaman zaman zarar vermektedir.
 • Twitter'ın 140 karakter dayatması ve kullanımı: Twitter kullanan herkes, belirli bir süre sonunda kelamını hızlıca dile getirme ve hatta aklından geçen her bir şeyi yazıp insanların beğenisine sunma yönünde bir alışkanlık geliştiriyor. Ve hatta attığı tweet üzerine retweet edilecek mi diye elinde telefonla bekleyenler bile var. Bu durum insanların içerik üretimine olan katkısını hızla minimize etmekte (genelden bahsediyorum, belirli kesimler için bu geçerli değil). Ama bu yeni alışkanlık aynı zamanda buna bağımlılığı da beraberinde getiriyor. Kolay olan her zaman güzeldir, çünkü insan tembel bir yaratık ve facebook'a oranla twitter çok çok kolay kaçıyor.

 • Facebook'taki içerik üretimi ile ilgili problemler: Facebook tarafında artık bilgi üretimi zaten sıfra yakın. Ancak başkalarının like butonuna basıp beğendiği şeyleri akış içerisinde izliyoruz. Bu da kişisel katılım olmadığı için belirli bir süre sonunda kullanıcıları rahatsız ediyor. Üretme duygusu herkesin içinde vardır, ancak dış etkenler ile bu duygunun farkında olmadan üstü örtülüyor. Kullanıcılar da farkında olmadan bu durumu farkediyorlar :).

 • Twitter'ın kullanıcı segmenti: Twitter'da herhangi bir ünlüye ya da ulaşmak istediğiniz birine ulaşmanız facebook'a oranla göreli olarak çok daha kolaydır. Ünlüler toplumun çoğunluğunun takip etmek istediği ve hatta ne düşündüğü, nasıl yaşadığı konusundaki merakını her daim canlı tuttuğu bir kesimdir (bizimki gibi toplumlarda). Twitter ile birlikte bu duygular daha hızlı doyurulmaktadır. Facebook kanadında ise o kişinin hayatına mercek ile girmek yine olabiliyor ama biraz daha zor.

Bunların yanında ülke bazında gelişmişlik seviyesi bu ağların kullanım oranlarına direkt etki etmektedir. Az gelişmiş ülkelerde bu tarz -daha çok- tüketime yönelik siteler kişilerin hayatlarında daha fazla yer ediyor.
 • Paylaş
Tamamen göreceli bir tespit yapacağım, göreceli çünkü her iki ağ da da hesabım yok bu sebeple izlenim olacak yazacaklarim. @serkan ın bir tespitini biraz geliştireyim 140 karakter konusunu bence de insanlar sevdi, laf fazla uzamış olmuştur, kullanıcı hızlıca o anki durumunu, lokasyonunu, hislerini,görüşlerini anlık bildirebiliyor bir çeşit SMS alışkanlığının internet hali gibi, bence insanlar bu algı sebebiyle Twitteri daha çok kullanıyor ama Twitter kullanıcılarının Facebook hesabı muhakkak vardır bu da bir gerçek ve gittikçe Facebook laylaylom anların alanı olurken Twitter iletişimin alanı oldu. Şöhret ve marka kullanma konusunda bence kesenin ağzını sonuna kadar açtı Twitter ülkemiz dahil dünya da bir çok ünlü isme bütçe ayırdığını düşünüyorum. Insanlar bur şöhreti kolayca takip edebiliyor, hele o şöhret sıradan vatandaşı takip ederse Twitter için kaymaklı kadayıf. Kullanım olarak Twitter, Facebook tan çok ileri de 2 yıl öncesine göre ama en çok kedi resmi de Facebook ta :) inploidte de anlık durum mesaj özelliğinin site konseptine uygun olması çok faydalı olacak, @hakank hala anlık durum mesajı konusunda ısrarcıyım Walla telif istemiycem yapın yaw iyi olur :)
 • Paylaş
Çünkü insanlara göre Facebook artık demode
 • Paylaş
Facebookta yazdıklarınızı, paylaşımlarınızı sadece kendi sosyal ağınız (gerekli güvenlik ayarına göre) görürken twitterda attığınız bir twitter retweetler ve farklı takipçiler sayesinde hiç ummadığınız kişilere ulaşabiliyor. Twitterın 140 karakter kısıtlaması da insanlara az ve öz kendilerini anlatmalarını sağlıyor ki böyle bir baskıda insanları twittera çekiyor. Kısacası insanlar etkiye tepki veriyor
 • Paylaş
Çünkü insanlar artık Facebook kullanmaktan sıkıldılar ve bakınca twitterın kendilerine daha ilgi çekici gelmeye başladığını fark ettiler. hem daha eğlencelisi dururken neden diğerini kullansınlar ki?
 • Paylaş
Facebook ankesörlü telefon, Twitter cep telefonu gibi. Facebook gerektiğinde, Twitter her zaman kullanılır.
 • Paylaş
Facebook'ta insanlar arkadaşlarını kandırırken Twitter'da insanlar yabancılara doğruyu söyler. Twitter'da bir çok şeyden daha rahat haberdar olabilirsiniz. Saçma sapan oyun istekleri de almazsınız.
 • Paylaş
Facebook neredeyse pop-up reklam yapacak kadar para hırsına büründü.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1466 Görüntülenme13 Takipçi8 Yanıt