Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanlar suçlu olarak mı doğar yoksa toplum mu onları o hale getirir?

İnsanın sağlık ölçütü fiziksel, psikolojik ve sosyal olarak belirlenmektedir. Bu en önemli üç durumdan bir tanesi bile normal değilse sağlıklı bir insandan bahsetmek güçtür. İnsanın içinde yaşadığı toplum onu suçlu olmaya yatkınlaştırır. Bunun en güzel anlatıldığı kitap tartışmasız Suç ve Cezadır. Kitapta maddi sıkıntılar geçen gencin, okulunu yarıda bırakır ve para ihtiyacını rehine verdiği eşyalarla sağlar. Bir gün eşyalarını rehine bıraktığı faizci kadını öldürür. Bu kadın insanların mallarını rehine tutarak varlık içinde yaşar ve Raskolnikov bu kadını öldürerek topluma yararlı olacağını düşünür... Kitabın en kısa konusu bu şekildedir. Şimdi düşünelim bu durumda suçlu olan kimdir? Suçun derecesi nedir? Suçlu olmaya toplum mu mecbur bırakır? Suçu işleyen kişi toplumda en son basamakta yer alan kişidir. Piramidin en üst noktasıdır. Bu nedenle toplum suçlu olmaya iten en büyük olgudur...

  • Paylaş
Insanlar suçlu doğar, bu korteks tabakası ile beyincik arasındaki bağlantı ile ilgili, eğer empati merkezinde iletim hatası varsa o insan psikopat olarak doğar ancak aile yapısı ve yeni öğretiler bu psikopat yapıyı tedavi edebilir. Çocukluğu bu tedavide geçmeyen hasarlı beyinler suçlu genetigini devam ettirirler. Siz siz olun çocuklarınızı iyi insan olarak eğitin ve genetik psikopat yetiştirmeyin.
  • Paylaş

İnsan suçlu olarak doğmaz. İnsan çoğu kez hırsının, açgözlülüğünün ve cahilliğinin sonucu suça bulaşır. Bence direkt toplum suçludur demek en kolay yol gibi geliyor. Akıl ve mantık iyiyle kötüyü ayırt etmek için vardır.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

839 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları