Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanlar uyurken üşüdüğü zaman neden dizlerini karınlarına doğru çekip ellerini ayaklarının arasına koyar? Bunun üstünde araştırma var mı? Neden böyle bir davranış sergileriz?

İnsanların uyku şekilleri onların karakteri hakında bilgi verir...
  • Ceninpozisyonu: (Pozisyon: Yan tarafınıza bükülerek aldığınız uyku pozisyonudur.) Bu şekilde uyuyan insanlar dışa dönük bir imaj yaratsalar da içlerinde çok hassas ve utangaçtıl. İnsanlara alışmaları biraz zaman alabilir ama alıştıktan sonra sıcakkanlı karakterlerini hemen ortaya çıkarırlar.
  • Kütük pozisyonu (Ağaç gövdesi): (Pozisyon: Her iki kolun da aşağı doğru pozisyon aldığı yan uyuma şeklidir.) Bu pozisyonda uyumayı tercih eden insanların dışa dönük ve uysal olduğu saptanmıştır. Bu insanların en zayıf noktaları herkese çok kolay güvenmeleridir.
  • Hasret çekme pozisyonu: (Pozisyon: Bu uyku şekli de yana dönük bir pozisyondur ama diğerlerinden farkı iki kolun da öne doğru uzatılmış olmasıdır.) Bu şekilde uyuyan insanlar genelde yeni şeylere açık olmakla beraber bir o kadar şüpheci ve eleştirel de olabilirler. Karar almaları uzun sürer ama bir kere de karar verdiler mi hiç birşey onları fikirlerinden caydıramaz.
  • Asker pozisyonu: (Pozisyon: Sırtüstü uyku pozisyonu olup uyuyan kişinin kolları iki yanda konumlanır.)Asker pozisyonunda uyuyan insanlar sessiz ve içine kapanık bir kişiliğe sahiptirler.Gerek kendileri gerekse yakınları için yüksek hayat standartları oluşturmaya çalışırlar.
  • Serbest düşüş pozisyonu: (Pozisyon: Midenin üzerinde, eller başın üstünde ve yastığın etrafında , başınız da sağ ya da sol yana dönük yatış pozisyonu.) Serbest uyku pozisyonunu tercih eden insanlar dışadönük ve atılgan olurlar. Her ne kadar küstah gözükseler de aslında kendilerine yöneltilen eleştirileri dikkate alırlar.
  • Deniz yıldızı pozisyonu: (Pozisyon: Sırtüstü ve kollar başın üstünde uyku pozisyonu.) Deniz yıldızı şeklinde uyuyanlar iyi bir dinleyici olup dolayısıyla da güvenilir arkadaşdırlar. Ayrıca başkalarına yardım etmekten hoşanırlar ama ilgi odağı olmak hoşlarına gitmez.Ama bence sizin değiniz durum , insanların uyku halindeyken üşümesi sebebiyle oluşan şekil, bunun tek sebebi var bence insan uyurken bütün organları dinleme durumunda olur buda bazı eklem ve kaslarımızın kasılmasına neden olur ve biz bu kasılmaların verdiği rahatsızlıkları soğuğun etkisiyle algılarız söylediğiniz pozisyonu almamızın sebebide aslında omurilik dediğimiz bölgenin gevşevesiyle duyulan rahatlıktan ötürüdür... .

  • Paylaş
Sorunun sonundaki "bu konuda araştırma varmı" sorusuna bu tembellik nereye kadar diyorum : -) varsa bu sitenin kullanıcılarına yazık değilmi bizde kendi çapında tembel insanlarız.

Gelelim sorudaki temel fikre. Uykuda çeşitli sebeplerle neden diz çekeriz.

Temel iç güdü, bunun adı cenin pozisyonu yani en güvende olduğumuz anne karnında olduğumuz pozisyon. Genetik ve kalıtsal bir poz.
  • Paylaş
Cenin pozisyonundaki amac merkezi bir kor olusturarak cevreye dagilan isiyi minumuma indirmektir. Boylelikle daha kolay isinilir.
  • Paylaş
İnsanların uyku uyurken bedenlerinin aldığı pozisyonu, kişilik özellikleriyle birlikte yorumlamak çok anlamlı gelmiyor. Çevresel pek çok değişkenden etkilenebiliriz uyurken. Bu yüzden de sağa dönmek, bedenin daha açık ya da kapalı bir pozisyona sahip olmasının, karakter özelliğiyle bağdaşması fazla yorum içerikli.
Dizimizi kendimize çekip elimizi de ayağımızın arasına koyuyorsak, bununla ilgili araştırma yapılmasına da gerek bırakmayacak şekilde yapılacak açıklama, üşüdüğümüz için yüzey alanımızı küçültme ihtiyacı içerisinde olacağımızdır.
  • Paylaş
2

Selahaddin Öztürk, Uyurken metobolizma yavaşlar, kalp atım sayısı düşer, deride kan dolaşımı azaldığından üşüme hissederiz. Üşüme karşısında ise yorgan v.s ile örtünme gereksinimi doğar. Bununla birlikte uyku şekli ile insan psikoloji arasında doğrudan olmasa bile ilişki olduğunu gösterir çalışmalar var. Bahsi geçen bacakları içe çekme ana rahmindeki cenin pozisyonuna çok benzemektedir. Insanlar büyük tehlikeler altında istemsiz olarak bu pozisyonu aldıkları gözlenmiştir (başı aşağı eğme, bacakları karnına çekme)

Amber Dalmaz Urfalı, Selahaddin Bey, uyku sırasında beliren fizyolojik değişimler konusunda yaptığınız ayrıntılı açıklamaya sonuna kadar katılıyorum. Bununla beraber, üşümek, kendini güvende hissetmek üzere bedenin daha önceki dönemlerde rahat ettiği beden pozisyonları almasının, bir insanın bir kişilik özelliği ile bağdaştığını düşünmüyorum. Fizyolojik bir ihtiyaçtan dolayı ortaya çıkan beden pozisyonunu, o beden pozisyonundaki kişinin belirli bir özelliğe sahip olması ya da olmaması ile açıklamak bana anlamlı gelmiyor.