Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanlar veya diğer canlılar neden uyur?

Doğaya baktığınızda boş boş dolaşan bir hayvan olmadığını göreceksinizdir. Hayvanlar ya besin peşindedir ya da çiftleşme, dışkılama ihtiyaçlarını da giderdikten sonra uyurlar. Yani aslında bu soruyu tersten sormak gerekir; hayvanlar neden minimum enerji tükettikleri uykularından feragat ederler. Böyle sorulsaydı cevabı da açık olurdu; üremek ve beslenmek için. . .
  • Paylaş
Uykusu geldiği için... Şaka bi yana bildiğim kadarıyla "hah işte bu sebeple uyuyoruz" denilemiyor hala. Fizyoloji kitaplarında vücudun dinlenmesi, uyanıklığa hazırlık, enerji tasarrufu yapmak amacıyla uyuruz gibi basit ifadelerin yanında avcılardan korunmak için uyumak kanımca sunulan olasılıklar arasında en mantıklısıdır. Evrimsel süreçte gece yaşamaya uygun olarak evrimselleşmemiş olan canlılar geceden korunabilmek için ve enerji tasarrufu yapabilmek için uyurlar. Örneğin bir bozayının kış uykusuna bakalım. Uyanık kalırsa yiyecek bulamayacağı aylarda uyuyarak enerji tasarrufu yapar... Uyanık kalsa açlıkla yüzleşmek ve hatta beslenemediği için ölme tehlikesiyle karşı karşıya kalır.
  • Paylaş
2

Aykut Kardaş, Doğa da insan türünü uyumak, avcılardan nasıl koruyabilir? Aksine bir avcı saldırısında tamamen savunmasız ve hazırlıksız kılar? Anlayamadım. Sadece insan için değil diğer türler için de.

Kağan Şeker, Özellikle besin piramidinin tepesinde olmayan bir canlı için korunaklı, gözlerden ırak, dış ortama göre daha sıcak ve canlının kokusunu uzak mesafelere kadar taşıyacak rüzgarların olmadığı vb. nispeten ideal bir ortamda uyumak, bazen ay ışığının bile olmadığı gecelerde görüş mesafesi çok kısıtlıyken dışarda dolaşmaktan muhtemelen daha güvenli olacaktır diye düşünmüş olmalı textbook yazarları, ki bu açıdan bakınca da pek de hatalı durmuyor bence.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

140 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları