Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanları çekebilecek, her kesime hitap eden bir bina dış cephesi hayal edelim. Nasıl olurdu?

Artık işin içine bu kadar bulanınca klişe gibi geliyor ama gene de inandığım bir kavram olduğu için hala bahsedebilirim sanırım. Binanın cephesi ayrı düşünülmez, daha doğrusu ayrıca düşünülmez. Gabarisi, planı, çevre ile ilişkisi, fonksiyon analizi ve hatta maliyeti düşünülürken cephe de aynı zamanda her an masada tartışılan bir öğedir. Mesala planların eskizi yapılırken hemen alt tarafında o katın veya katların görünüşü de eskizleniverir, ve tabi kesiti de düşünülür ki sonuçta binanın ana kurgusuna dahil olabilen, hizmet eden, bina ile bütün olabilen, yabançılaşmayan bir cephe çıkabilsin. Binanın içten dışa tasarlanma veya formun fonkisyonu izleme üsluplarını benimsememin sebebi de budur.

Cephe denilen şey, yukarıda bahsettiklerimi de işin içine katarak şöyle de düşünülebilir aslında; bina kullanıcıları tarafından iç mekandan algılanmasının haricinde daha çok belki de binayı hiç kullanmayanlara binanın fonksiyonu, kimliği hakkında fikir veren bir elemandır. Binanın daha verimli gün ışığından faydalanmasının en önemli belirleyicisidir. Klimatik açıdan daha az enerji harcayarak daha kolay ısınmasına ve soğumasına yardımcı olur. Liste daha uzayabilir elbette ama gayet net ve açık işlevsel görevleri vardır cephenin.

Hal böyle olunca sanki binanın cephesinin her kesime hitap etme veya etkileyici olma gibi bir derdi yokmuş gibi geldi bana.
Özetle bu çıkış noktasına sahip bir cephe olmamalı
  • Paylaş
Nasıl olurdu bilmiyorm oturup kafa yormak lazım ama şu kesin ki insanların cephende kendilerinden birşeyler bulduğu veya kendilerini ifade etme fırsatı bulduğu bir cephe mutlaka insanların dikkatini çekerdi.
  • Paylaş
4

Rasih Uğur Uyanık, kendilerini ifade edebilme halini interaktif bir formatta düşünebiilrsek daha da keyifli olur sanki

Sengoz, aynen öyle,insanların kendilerini ifede etme hali aslında insanların kendilerini yapıya değil, ,diğer insanlara ifade etmenin hazzından yapacağı bir eylem.Yoksa arizona çölünde kumlara bırakılan bir izden kimse bir zevk almazdı heralde.interakttif bir şüreçten sonra sanki bu aşama kestirmeden aşılmış oluyor. insanın asıl istediği gerçekleşmiş oluyor heralde.

Rasih Uğur Uyanık, interaktiveteden kastım bu değildi aslında. Tam tersi insanların kendilerini yapıya ifade etme ve hatta yapının cephe veya herhangi bir öğesine tasarımsal katkılarına devam edebilme halinden bahsetmeye çalışmıştım.

Sengoz, anladım .bence aslında aynı şeyden bahsediyoruz,insanların ilgisini çeken kendilerinin sadece yapıya katkıda bulunma ,tasarıma yön verme değil yapı üzerindeki bu etkilerinden kendilerini başkalalrına ifade etme halidir diye düşünüyorum

Bana göre binanın dış cephesi o binanın kıyafetidir. Ama binanın iç dekorasyonu da dışarayı taşımak önem arz ediyor. Bence bir dış cephe ne kadar iddialı ise iç dekorasyon da böyle olmalı aksi durumda hayal kırıklığı yaşatması mümkündür.
Ben ahşabı seven biri olarak dış cephede thermowood kullanırım tabi lokal veya tümünde olması projeye göre değişir.
  • Paylaş
Herkesin görmek istediğini görebildiği bir bina ideal olurdu. Hadi bu biraz zor o zaman saydam olsun.
  • Paylaş