Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanları düzgün Türkçe kullanmaya yöneltecek, bir sosyal sorumluluk projesinde yer almak ister misiniz?

Bir dili konuşmak ve yazmak aynı şeyler değildir. @unknow 'konuşmak' kelimesini kullanmamış. Kullanmak demiş yani konuşabilmek, yazabilmek... Kimse kimseden saf İstanbul Türkçesi ile konuşmasını beklemiyor. Yöresel ağızlar, şiveler, lehçeler her dili zenginleştirir. (Dikkat çekmek için yazılan veya konuşulan tuhaf şeylerden bahsetmiyorum.) Ama yazım başkadır. Yazım kurallarına uyularak yazılan her şey anlaşılabilirliği arttırır. Bu sadece Türkçe için de geçerli değildir. Mesela orta düzeyde İngilizce bilen bir insanın yazım kurallarına uyulmadan yazılan İngilizce bir metni anlaması güçtür. Bağlaçları, noktalama işaretlerini yerinde kullanarak yazılmış olan her metnin anlaşılması her zaman daha kolaydır.
İlkokulu bitirmiş her insan okuma yazmayı öğrenirken imla kurallarını da öğreniyor. Bu yüzden, ben bilmiyorum veya canım böyle istiyor demek yersiz gibi geliyor bana.
Hiç birimiz mükemmel değiliz. Pek çoğumuz Türkçe öğretmeni de değiliz, hata yapabiliriz.  Ama konuştuğumuzda ve yazdığımızda anlaşılabilen insanlar olmak zor değil. Bence bu bir gelişmişlik göstergesidir.
 • Paylaş
Ne zaman başlıyoruz :)
 • Paylaş
1

Aykut Kardaş, :) Destekçi dediğin böyle olmalı.

Gelişime açık insanlar olmadığı sürece de denemekten vazgeçmem.. Ki bir insan tuhaf nedenler ile gelişim red ediyor, dayatılmış olanan, zaten var olana tama ediyorsa ondan gelişmesini beklemekte çok garip olacaktır. Küçük ihtimalli bir yazı tura oyunu bu %1 ihtimal bile olsa denemeye değer. İnsanlar değişebilir ve gelişebilir.
 • Paylaş
2

Begüm, Önemli olan istemektir.. olmayacak bir şey değil...

Aykut Kardaş, Kesinlik ile haklısınız.

Kelime haznesinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılmalı. Bunu eğitim kurumlarımız hayli yapıyor aslında. Fakat yöntemleri yanlış. Kelimeler bir yazıdan alınıyor ve ezberletiliyor. Türkçe eğitimi, belki de pratik yapılması en gerekli derslerden birisidir. Maalesef halkın kullandığı kelime haznesi ortalama 300 kelime ile sınırlı. Ama örneğin Yaşar Kemal'in 60 bin kelime haznesi olduğu söylenir. Tabi hedef olarak 2 - 3 binlik bir proje yapılırsa insanlar arası iletişimin, paylaşımın, kitap okumanın kalitesi de artacaktır.
 • Paylaş
4

Aykut Kardaş, Harika bir öneri..

Cem Deyupoğulları, Teşekkür ederim.İnsanların birbirini,başkalarının kitaplarını,resimleri, yabancı dilleri, algı düzeyinin artmasını ancak ve ancak kelime haznesine bağlı olarak yaparlar sevgili @unkown

Begüm, ben de bu konu da hem fikirim...;)

Cem Deyupoğulları, Teşekkür ederim :)

Evet kesinlikle
 • Paylaş
Ben bunu düşündüm aslında. Türkçe'yi düzgün kullanmayan insanlar hakkında bir kampanya olabilir.
 • Paylaş
1

Sevgiseli, "Türkçe'yi" diye ayırarak düzeltmişsiniz cümlemi. Türkçe kelimesinden sonra gelen ekler ayrılmaz. Bilginize... :)

Bununla birlikte aslında en önemli şey, kelime dağarcığını genişletmek olacaktır.    Çünkü ne kadar çok kelime, o kadar çok kombinasyon demektir.
 • Paylaş
İsterim, nerede?
 • Paylaş
1

Aykut Kardaş, Henüz bu tarz bir sosyal sorumluluk projesi var mı bilmiyorum, varsa da duyulmadığımız için pek kapmsamlı değildir. Ama böyle bir proje oluşturulabilir.

Bizim Türkçe kullanımında en büyük problemimiz kelime dağarcığımızın az olmasıdır. Diğer dillerde "şey" kelimesi var mıdır bilmem ama biz yerine koyacak bir sözcük bulamadığımızdan sıklıkla kullanıyoruz :( Peki böyle bir proje de ne yapılabilir...Nereden başlanır? İlk eğitim okuldur, kitap okuma alışkanlığıdır,başka?
 • Paylaş
Türkiyemde TÜRKÇEDEN başka her dil konuşuluyor..çarşı, pazarda tabelalarda türkçeden başka her dilde yazı var..
 • Paylaş
Bir an önce bir adım atıp uygulamaya geçirsek harika olur...
 • Paylaş
Ben kendim konuşamadığım için beni dahil etmezler ben ne kadar istesemde sanırım .
 • Paylaş
1

Aykut Kardaş, Neden dahil edilmeyesiniz ki. Bence Türkçe'niz hiçte fena değil.. Hem gelişmeye de açık biri gibisiniz..

İstemem,böyle saçma bir proje olurmu ya,7 bölgede kendi aksanlarıyla konuşan milyonlarca insan var,adam İstanbul'a geleli 40sene olmuş hala ne konuştuğunu anlamıyorsun düzgün Türkçeyi nasıl öğreteceksin?ayrıca bu ülkede yaşayan her insandan düzgün Türkçe kullanmasını beklemenin yanlış olduğunu düşünüyorum.
 • Paylaş
Bende ondan bahsediyorum, kişi değişim ve gelişime açıksa ve düzgün Türkçe konuşmak istiyorsa bunun için özel bir eğitime de gerek yok. Bunu kendi başına da yapabilir.
 • Paylaş
1

Aykut Kardaş, Her insanın gelişmek için, aydınlanmak ve aydınlatmak için tetikleyici bir etkiye ihtiyacı vardır. Ben bu etkiyi yaratmaktan bahsediyorum. Sonrası kişinin kendine kalma hali, kendi kendini geliştirme vaktini getirecektir

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1269 Görüntülenme15 Takipçi14 Yanıt

Konu Başlıkları