Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanları elektrik nasıl öldürür?

Elektrik üzerinde yük (akım başlaması) olduğu zaman varlığını anlayabileceğimiz manyetik alana sahip ve sınırsız bir enerjidir.

İnsan bedeni geneli itibarı ile sıvı yoğun ve iletkendir ancak bu iletim oranı diğer iletkenlere göre elektriğe daha fazla direnç gösterir. İnsan bedeni elektrik ile karşılaştığında işte bu direnç kaynaktan daha fazla akım çekilmesi anlamına gelir.

Başta da dediğimiz gibi elektrik yük olmadan aslında yoktur lamba yoksa kabloda elektrikte yoktur diye çok basitçe açıklayabiliriz. İnsan bedeninde kasların çalışma yönleri belirlidir. Misal kalp kası dört yöne daralıp genişleyerek çalışırken, el kası sadece içeriye doğru tek yöne çalışır ve elektrik yükü kaslarımızla doğrusal olarak davranır, yani avucunuz içine elektrik verildiğinde kaslarınız kapanır ama elinizin dışına elektrik verildiğinde avucunuz açılır.

Eğer vücudunuza giren elektrik miktarı (akım) çok yüksekse, diğer bir deyişle vucudunuz elektiriğe direnç gösterdiği anda elektriik vucudunuzdan toprağa akacak yol bulduysa, bedeninizden geçen akım oranı yüksek olacaktır ve tüm kaslarınız akımın yönüyle orantılı olarak kasılacaktır. Bu esnada aşırı bir ısınma ve @korkmazhi'nin bahsettiği yanma olacaktır, yanısıra kas spazmlarına bağlı olarak fiziksel değişiklikler de olacaktır. Çok insanda kalp kası büzülüp kalır çarpılma neticesinde, ayak tabanları yanarak patlar yada elektriğin çıkmaya çalışacağı toprağa (şase) en yakın yerler kırılır, yanar, yada patlar.

Bu tür kazlardan korunmak için özellikle (bilgili değilseniz) elektrik kaynaklarından uzak durulmalıdır, evde tadilat yada tamirat yaparken sigortalar muhakkak indirilmeli ve hatta buna güvenmeyerek her hat çalışma esanasında kontrol kalemi ile test edilmelidir. Elektrik çarpan insanlara direk dokunulmamalı, yalıtkan (tahta yada plastik) nesnelerle müdahale edilmelidir.
  • Paylaş
Elektriğin ısı etkisinden dolayı öldürüyor. Yani bir nevi yakıyor insanı. Mesela kaslarımız da elektrikle çalışabilir. Onun için elektrik çarpılan kişinin istese de tuttuğu kabloyu ( veya başka bir şeyi) bırakamıyor. Kaslar kasılmış oluyor o esnada.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3193 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Elektrik çarpmasından insan ölür mü?

  • Elektrik çarpması insanı nasıl öldürür?