Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanları nereli olduklarına göre yargılıyor musunuz? Cevabınız evetse neden? Şehirlerle ilgili söylenen atasözlerinin doğruluk payı var mı sizce?

Doğrusunu isterseniz nerelisin sorusunun cevabı o kişi hakkındaki düşüncemi neredeyse hiç etkilemiyor. Yurdumuzda adet olarak nerelisin dendiğinde büyük dedenin bir yerlerden göçüp gelip yaşamaya başladığı yer söyleniyor. Çoğu kişinin de o yerle uzaktan yakından bir alakası olmuyor. Zaten bir yerli olmanın bizi dokuz ay karnında taşımış olan anneden değil de babadan ve onun erkek akrabalarından geçmesini de saçma buluyorum. Bence insanların davranışını etkilerse büyük dedenin başka bir yerlerden göçüp gelip kaldığı yerden ziyade doğup büyüdükleri yerler etkiler. Bu nedenlerle nerelisin sorusunu kullanmıyorum ama kişinin büyüdüğü yerle ilgileniyorum. Sonuçta kişi oranın kültürünü almış oluyor. Zaten bir çok yeri de ayırt edemiyorum. Ankaralı olduğumdan, yani orada büyüdüğümden bir Ankaralıyı ayırt edebiliyorum. Bir de kullandıkları değişik sözcükler nedeniyle İzmirlileri ayırt edebiliyorum. Geri kalanı bana Paris... Çağımızda artık şehirlerle ilgili atasözleri de saçma, eğer doğru olsaydı büyük şehirlerimizde neredeyse tüm apartman görevlileri yiğido olmazdı.
 • Paylaş
1

Ahmet Avcı, Öyle de öyle; -Nerelisin. -Paris. -Hönk. Benim bi asker arkadaşım vardı Parisli diyecem olmayacak neyse. :)

İnsanlara nereli olduklarını sorarım. Yargıladığımı sanmıyorum ama o şehir/bölge için genel bir intiba oluşabiliyor.
Örneğin tanıdığım Sivas'lıların neredeyse hepsi kendi halinde sakin insanlardı.
Bu da mecburen aklımda kalıyor. Ama bir Sivas'lı ile karşılaşınca "kesin sakin biridir" demiyorum :)
Ve birlikte yaşayan insanlar elbet birbirlerinden etkilendikleri için, bence şehrin/bölgenin genel bazı özellikleri oluşabilir. Bir çocuk da o bölgede doğmamış olsa bile, hem genetik olarak hem de ailesi o bölgeden olduğu için hala o bölgenin etkilerini taşıyabilir bence.
Ben de ailemin memleketinde doğmadım ama taşıdığım genel karakteristik özellikler var diye düşünüyorum.
 • Paylaş
7

Hakan, sakin can dır :)

Hypatia Hypatia, Gerçekten öyle :) çok az bulunur ve değerlidir. :)

Hakan, sanki bir sivaslılık mı var :)

Hypatia Hypatia, Ben miiii :) Yok be ya, ben Balkan göçmeniyim efenim :) onlar da iyi, neşeli olurlar :)

Hypatia Hypatia, Ama hepsi değil, genellemiyim şimdi :D

Hakan, Özünde 9/8 olurda kötü olurmu be yaa 😊😊

Benim annem babam Gümüşhane'li ben İstanbul'luyum diyorum. İnsanlar yanlış anlıyor. Zannediyorlarki ben İstanbul'lu olmak ile övünüyorum diğerini aşağı görüyorum. Yahu hayatımda bir kere sekiz yaşındayken üstelik bir haftalığına gittiğim yerle nasıl bir bağım olabilir. Oranın kültürünü benimsememişim, aynı değerleri paylaşmıyoruz, aynı şiveyi konuşmuyoruz ama oralı oluyorum. Aynı mantıkla gittiğim her şehirden de olabilirim. İnsan bir yere aitse eğer bu çocukluğundan ergenliğin bitişine kadarki sürede nerede yaşamışsa oralı olur çünkü kimlik bu zaman arasında insanda oturur.
 • Paylaş
Tabiki insanların nereli olduğu ile hiç ilgilenmiyorum, sadece sohbet açmak için kullandığım bir cümle "hemşerim memleket nire? " cümlesi.

Ancak, bazı şehirlerin klasik hale gelmiş kelimeleri vardır aşağıya yazacağım tespitler tecrübe ile sabittir. Yüzlerce kez ispatlanmıştır tarafımdan.

Malatya da birisi size = Kayıtsız ol diyorsa;
Elazığ da birisi size = baş tacısın diyorsa;
Diyarbakır da bir size = Kur'an doğruyum diyorsa;
Ankara da biri size = Hallederiz tanıdık var diyorsa;
İstanbul da biri size = Ne parası aşkolsun diyorsa;
İzmir de birisi size = Deniz süper yaw diyorsa,
Sivas ta birisi size = La oğlum diyorsa;

bilin ki yandınız... İtibar etmeyin beni dinleyin :)
 • Paylaş
Uyruk ya da memleketin bir yargı parametresi olduğunu düşünüyorum. Ülkenin ya da şehrin yaşam kültüründen kaynaklanan bir hayata bakış açısı oluyor. Bu mutlaka olumsuz manada değil olumlu manada da olabilir. Yardımseverlik ya da cimrilik, sıcakkanlılık ya da soğukluk, içten pazarlıklılık ya da samimilik gibi. Söylenen atasözlerinin de bence doğruluk payı var.
 • Paylaş
Yozgatlı olmak gurur verici bir şey değil bence. :) Karikatürlere bile konu oldu :)

Hatta arkadaşlarım bu resmin çıktısını alıp, çerçeveye yerleştirip; 4 yıl boyunca her dalga geçtiğimde önüme delil olarak koydular. :)
İnsan Davranışları

Mesela yiyecen tatlıyı öpecen yozgatlıyı :( Bu nedir allah aşkına :) Birde pis üçlü var :) Çankırı, Çorum, Yozgat :) Başkasının yerinde olsam bu pis üçlüden birisiyle arkadaş olmam : p
 • Paylaş
Ben şuna dikkat ettim çok gezmiş veya esnaflık yapmış insanlar karşısındaki kişinin nereli olduğunu o kişi söylemeden anlayabiliyor. Bu yargılamak için değil daha çok insanın üzerinde kökeninin verdiği karakterin veya üslubun duruyor olmasından kaynaklı. Yani kişinin hangi şehirden veya ülkeden olduğu sima veya davranışlarından seziliyor.

Duruma örnek vereyim;
Biri İstanbul, biri Düzce doğumlu 2 arkadaşım vardı, ikisinin de kökenini bilmiyordum yani ikisin de koyu istanbullu ve düzceli olduklarını düşünüyordum, istanbul ağzıyla konuşuyor, istanbul ve düzce yaşamı sürüyorlardı ama üsluplarına ve karakterlerine şöyle iyice dikkat edince farkettimki birisi malatyalı davranışı diğeri ise doğu karadenizli davranışı seziliyordu :) Ama kendilerine haftalar sonra sordum "Ailen nereli?" diye inanırmısınız birisinin ailesi malatyalı diğerinin ailesi ise rizeli çıktı (doğu karadenizli) ve kendileri memleketlerine belki en fazla 2 defa gitmişler ve hayal meyal hatırlamaktalar. Görüldüğü gibi karakter yani düşünce üslubu halen geldiği kökeni yansıtıyor. Kimse yabancılaşmak için kendini kandırmasa ve geldiği yere gerektiği değeri verse daha mânalı olacak aslında. Örneği verebildim umarım.

Nedense şöyle bir algı oluşmuş; "küçük şehirler veya doğudaki memleketler hep geride kalmıştır istanbul ise yükselmiştir". Halbuki istanbul yükselmemiştir istanbul kalabalıklaştıkça istanbul olma niteliğini yitirmiştir tıpkı londranın ingilizlikten, parisin fransızlıktan çıkıp göçmen metropolü haline dönüşmesi gibi. Orası ne londra ne de paris sadece kalabalığı kaldırmak için çabalayan bir şehir. Kaldıki istanbulda köken olarak istanbullu sayısı istanbulun nüfusunun yarısından azdır. Yani insanlar az dikkatli düşünse aslında geldikleri memleketlerin günümüzdeki istanbuldan daha çok tabiatına uygunluğunu koruduğunu, henüz bozulmadığını yani köken doğallığını koruduğunu farkedecekler. Memleketlerini gidip gezmeleri , zihinlerini açmaları lazım yoksa istanbuldaki akvaryum hayatına devam edip istanbulluluğu marifet sanmaya devam ederler.

Bazıları geldiği coğrafyanın karakterini doğru kullanıyor bazıları kötü kullanıyor. Yani kısacası kişileri nereli olduklarına göre değil anlayışlarına göre değerlendirmek daha sağlıklı.
 • Paylaş
Aslına bakarsan umurumda değil ama deniz görmüşle görmemiş arasında epey fark var onu biliyorum. Bu da kimsenin suçu değil. Bu evrende Dünya diye bir gezegen var onun bir köçesinde doğdum, annem babam başka köşesinde, dedeler neneler bambaşka köşelerde. Hala büyümekte ve büyüme evresinde de çeşitli köşelerde bulunmaktayım. Sonuç ?
 • Paylaş
Kesinlikle yargılamıyorum.

Tanıştığım insanlara ilk sorduğum sorulardan birisi de nereli olduklarıdır. Bu, nereli olduklarını yargılamadığım içindir. Tanıştığım insanların, ülkemin değişik yörelerinden olmaları çok hoşuma gidiyor. İlleri biliriz ama ilçelerin hepsini bilmek zor. Bu sayede yeni ilçeler öğreniyorum.

Kişinin nereli olduğunu öğrendikten sonra, oranın tarımı, iklimi gibi konularda o kişiyi rahatsız etmeyecek ölçüde sorular soruyorum ( biraz önce tanıştığınız kişiyle doğal olarak samimiyetiniz olmadığı için fazla soru sorulmasından rahatsız olabilir)

Atasözlerine gelince; ilk aklıma gelen, 'Senin yaptığını Çorumlular yapmaz' oluyor ama bırak Çorumlular'ı, kimler neler yapmıyor ki?
 • Paylaş
Hemen hemen hiç bir zaman birine "nerelisin" diye sormam...
O insan, kendisi anlatir zamanla... Ve hayir, insanlari herhangi bir yerli diye yargiladigim hiç olmamistir ... .
 • Paylaş
İnsanlara nereli olduklarını soruyorum ancak insanları nereli olduklarına göre yargılamıyorum. Bence bir insanın doğduğu coğrafya onun kültürü ve sosyal kimliğiyle alakalı bilgi sahibi olmaya yardımcıdır ama tek başına da yeterli değildir.
 • Paylaş
Ben doğrudan memleket ile ilişkilendiriyorum kişileri ... Tabi bu yazdıklarım benim tanıdıklarım için geçerli ...

Misal İZMİR' liyse, fazla ciddiye almıyorum... Kararsız ve rahatız diyerek (miskinlikten ölecekler) takılan tipler ...

Sivaslılar için , Erkekleri laf dansözü, kadınları erkek gibi ... Gibi bi düşüncem var ... Lakin derin deneyimlerle oluştu ...

veya bingöllüler , tereddüt etmeden güvenebileceğim insanlar ...
 • Paylaş
Hayır sadece bulundukları yörenin insan üzerine olan etkilerinden dolayı sınıflandırabiliriz.vardır ata sözleri genelde yaşanmışlıklarla ortaya çıkar.
 • Paylaş
Evet yargılıyorum, yalan söyleyip şirin gözükmek isterdim ancak malesef durum bu ama suçun bende olduğunu düşünmüyorum.
 • Paylaş
Aktif siyasetin de içinde olmamdan kaynaklı olsa gerek nereli olduğumla ilgili her gün onlarca soru alıyorum.
Benim için çok zor bir soru bu çünkü aslen nereli olduğumu da bilmiyorum.
İnsanların memleketi baz alarak ortak payda çıkarımlarından da hiç hoşlanmıyorum. Çoğu zaman bu soruya farklı yanıt veriyorum.
Aynı gün içinde bazen güneyli oluyorum bazen kuzeyli...

Genel olarak atasözlerini dikkate almam, günlük konuşma dilime eklememeye özen gösteririm. Her duruma uygun bir söz bulmak çok kolay dolayısıyla birbirinin tersi anlamlar taşıyan atasözleri de var.
Duruma göre kabul edilen ya da reddedilen sözler yani onlar.

Ayrıca nüfus kayıtları coğrafi sınırlarla beraber değişebiliyor.
81 ilimiz var, yarın 82 olabilir. Yeni şehre yeni atasözleri :)
 • Paylaş
Soruyu soran sen nerelisin :) :) ince espri anlayana
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

738 Görüntülenme20 Takipçi16 Yanıt