Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanları özlediğimizde ilk nasıl hatırlarız?

Okuduğum bir kitaba göre birini ilk özlediğimizde kokusunu hatırlarız.İnsanlar kokular konusunda çok hassastır.Yolda yürürken özlediğimiz birinin parfümünün kullanıldığını hemen farkederiz.Ya da çok eskiden kullandığımız bir parfümün kokusunu duyunca,o eski günleri hatırlarız.
  • Paylaş
1

Fazlı Özdemir, Benim okuduğum bir yazıda da koku, hatırlamak için en etkili unsurlardan birisi olduğu gibi hatırlanmak için de hisler arasında en zor olanıdır. Bir kokuyu hatırlamak beynin çok büyük bir enerji sarfı sonucunda oluşabilirmiş. Mesela, 5 yıl kullandığınız parfümün kokusunu bir sene ara verdikten sonra hatırlamak (hissedebilmek) için bazen aylarca uğraşmak gerekebilirmiş.

İnsan farkında olmasa da hafıza dediğimiz bölümde kayıt işlemi çok gelişmiş bir şekilde sınıflandırmalarla yapılandırılır. Hatırlama konusu ise bu ilişkilendirilmiş oluşumlardan geçer. Hatırlamak istemediğimiz anıların sürekli gözümüzün önünde olması da bu durumdandır. Çünkü sevdiğimiz kişiler zaten günlük hayatımızdaki bir sürü ortamla ilişkilendirilmiştir. Ses, görüntü ve koku en fazla etkili olanlardandır. Ancak ortak hatıraları oluşturan her şey bu konuda önemli birer unsurdur. Her gün elimize kalem alırız fakat üzeri beyaz noktalarla kaplı mor bir kalem gördüğümüzde onu ilişkilendirdiğimiz kişi birden hatırlanacaktır. Gibi gibi. . .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

362 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları