Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanları yönetmek istiyorum ama küçük çaplı, günlük hayatta. Hep yönlendirilen tarafım, ikna yeteneğim düşük. Hangi kitapları okuyup kendimi ne yönde geliştirmem gerekiyor?

İnsanları yönetmek ve yönlendirmek için, o konuda yetkin olman yani bilgili olman gerekir. Kişi bir konuda kendisinden daha bilgili olduğunu düşündüğü bir alanda tavsiyede bulunamaz ve bu çok doğaldır. Eğer yönlendirmeden kastın, bir bardak su getir ise, buna bu benim işim ya da sorunum değil. Kendi suyunu kendin al diyebilirsin. Bu kişi patronunda olabilir. Karakterini zedeleyecek bir şey yapmıyorsan, yönerge almak kötü bir şey değildir. Deneyim kazanmanı sağlar. Bunları yönerge olarak değil, tavsiye ya da tecrübe aktarımı olarak aldığını gönül rahatlığı ile düşünebilirsin. Konu üzerinde uzmanlaştıkça, sende insanlara tavsiyeler verebilirsin. Tecrübe aktarımında bulunabilirsin. Eğer iyi niyetinden istifade edildiğini düşünüyorsan, iş tanımını ve kapsamını tekrar gözden geçirmeni tavsiye ederim.
  • Paylaş
Öncelikle doğru kelime seçimleri yapmayı ve doğru cümle sıralaması yapmayı öğrenmen gerektiğini görüyorum. Mesela soruyu inceleyelim, sonuçta burada da soruyu sorma şekline bağlı olarak okuyanların soruyu cevaplamalarında veya cevaplamamalarında etkili oluyorsun. Yönetmek kelimesi biraz sevimsiz kaçmış olur da bir gün ''yönetme''yi öğrenecek olursan yöneteceğin o insanlara saygı duymayacağın izlemini veriyor falan, ama sonra ikinci cümlende neden böyle bir isteğinin olduğunu söylüyorsun ve okuyan sana biraz empati yapıyor bu cümleyi ilk başa koysaydın çok daha etkili olurdu, yönetmek yerine de istediklerimi elde etmek, kontrolü sağlamak gibi gibi kelimeler seçebilirsin.

yani sırayla
  1. Kendine inan, özgüven (duruşun, ses tonun düzgün olsun, şey ve ımm gibi kelimeler kullanma).
  2. Saygılı ol (adıyla hitap et, direk konuya dalma hal hatır sor veya en azından bir merhaba de).
  3. Karşındakini gözlemle, karşındaki gibi düşün. Yani empati yap (şu an nasıl bir ruh hali içerisinde, şu an bu isteğini dile getirmek için doğru zaman mı anlamaya çalış).
  4. İsteklerini karşındakinin de bir çıkarı olacak şekilde dile getir (beynimiz her an her durumun artılarını eksilerini tartarak ilerleyen bir mekanizma sen de karşındakinin senin isteğini yerine getirmesi halinde elde edeceği şeyin ne olacağını dile getir).
  5. Aynı tarafta olduğunuzu hissettir (iyi niyet çok önemli son olarak. İnsan sosyal bir varlık ve birbirimize olan ihtiyaçımız hiç bir zaman sona ermeyecek, o an istediğin şeyi elde etmek uğruna aranızı bozma, ve o an istediğini elde etmek uzun vadeli bir tatmin sağlamayacaktır).

tam olarak tümüyle kitaptan olmasa da yukarıdaki yöntemin çoğunu Tongue Fu kitabından öğrendim, herkese öneririm.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

107 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları