Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanların yalan söylediklerini beden hareketleriyle nasıl anlarız?

Her hareketi yalan söylüyor olarak algılamak yanlış. Kişinin yalan söylüyor olabileceğini düşündüren hareketler: göz teması kurmaktan kaçınma, istemdışı fazla elleri/kolları sürekli oynatmak, sesi yükseltmek. Hatırladıklarım bunlar(vaktinde fazlasıyla merak sarıp birkaç kitap okumuştum. Ancak kitap okuduktan sonra insanlarla selamlaşsam bile herşeyden şüphe etmeye başlamıştım. Ozaman okumayı bıraktım bu tip kitapları) . Bir de işinin ehlisi yalan söyleyebilenler var ki sanırım onları anlayabilmek oldukça güç. =)
  • Paylaş
Bir insan bir şey hatırlamaya çalışıyorsa gözleri sağa veya sola bakar, eğer gözünüze bakarak cevap verirse yalan olma ihtimali yüksek ,
ve çelişki durumu var eğer bir şeyi sözel olarak bir şey diyorsa ve beden hareketleri uyumsuz ise yine yalan söylüyor demektir.
Bunlar belirli bir kalıplar daha da eklenir, önemli olan
Kişiyi incelemek ve buna göre değerlendirmek.
  • Paylaş
Gözlerini kaçırırlar. Burunlarını kaşırlar ya da boyun. Kaşımalarındaki amaç gözlerini kaçırmayı kolaylaştırmak... 3 kereden az olmalı ama yoksa gerçekten kaşınıyordur :)
  • Paylaş
Dün izlediğim bir belgeselde bu konu irdelenmişti. Yalan söylerken insanın beyni çok fazla çalışıyor dolayısıyla gözler o anda karşıdaki kişiye değil yalana odaklanarak bakışlar donuklaşıyor ya da yalancı başka tarafa bakıyor. Ayrıca ses tonunda da değişiklik oluyor. İlginç bir istatistik de vardı ama: İnsanların %97'si arada sırada da olsa yalan söylüyor... ...
  • Paylaş
"Lie to Me" adlı diziyi izleyebilirsin ama dizide her söylenilen şeye güvenme sonuçta insanlar bazı hareketleri alışkanlıktan veya başka şeylerden dolayı da yapıyor olabilirler.
Bir de kişinin gözlerinden ve yüzünden anlamaya çalışacaksan o konuda pek uğraşma "poker face" tabiri vardır ya bunu yapabilen bir sürü insan var.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

420 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları