Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanların bilgisayar konusundaki becerileri nasıl ölçülebilir?

İnternette gezinmekten,belli başlı programların etkili kullanımına kadar..Düzenle
Aynı kalitede işi kimin daha hızlı yaptığıyla ölçülebilir. Kullanabildiğiniz programları bilmiyorum ama mesela 3MB bir fotoğraf verirsiniz, belli bir kompozisyonu kestirip, suratları blurlayıp, gözlerin kırmızısını yok edip, boyutu da 40KB'a indir dersiniz. Ya da belli Power Point slaytlarını oluşturtursunuz. Biliyorlarsa belli bir groove verip cubase'de ya da cool edit'de belli groove'ları oluşturmalarını istersiniz. Ya da herhangi bir çizim programında belli şeylerin çizimini istersiniz. Artık dala göre değişir, sonuçta ilk bitiren kazanmalı 
  • Paylaş
İnternette gezinmek konusundaki beceri bilgiye hızlı ulaşmaksa; doğru ve verimli bilgi için en kısa süreye bakılabilir. Yeniliklerden ne kadar haberdar,en çok kullanılan web ürünleri hakkında ne kadar bilgiye sahip bu konularda sorular yöneltilebilir (Örneğin:Google ürünleri ve yenilikler,Chrome gibi tarayıcılara eklenebilecek eklentiler hakkındaki bilgisi) Bu konuda fazla alternatif bir yol yok sanırım.

Sanırım en etkin yolda bu gibi ölçmek istediğiniz alanda ya da programda bir sunum,proje,dosya hazırlanması talep edilebilir.

Örneğin konu Office programları olsun.O zaman sunum hazırlanması,şablon kullanımları,metindeki italik bold,sayfa düzeni ve kapak tasarımları gibi konulardaki yetkinliğine bakılabilir. Word'de bir çok yeni özellikler var. Kişinin bir resim eklediğinde otomatik efektlendirilebiliyor olup olmadığı,bunları bilip bilmediği incelenebilir.
  • Paylaş
Mouse tutuşu ve elinin klavyedeki düzeni :P
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

601 Görüntülenme9 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları