Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanların bizi yanlış anlamasının önüne nasıl geçebiliriz?

Biz istediğimiz kadar çalışıp çabalayalım, empatı yapıp sempatik olalım mutlaka bizi yanlış anlayan olacaktır. İnsanların %80'inden fazlası anlattığınız birşeyi kendisine göre yorumlayarak algılar. Bu da her türlü yanlış anlaşılmaya açık anlamına gelir. Siz ne anlatmak isterseniz anlatmaya çalışın, karşınızdaki kişi mutlaka kendinden birşeyler katarak anlayacaktır.
Ama bunu en aza indirgemek mümkün. Empati de bunların başında geliyor. Bol bol empati yapın ve bir açıklama yapıyorsanız kullanabileceğiniz en açıklayıcı, en düz kelimeleri kullanmaya çalışın. Bol şans :)
  • Paylaş
1

Esra Bayındır, doğru anlaşılmayı sağlayan decoderler olsa keşke .

Bunun önüne geçmeniz diye bir şey söz konusu değildir. Herkes dünyayı ve sizi kendi filtreleriyle algılar, bu filtrelerin ne olduğunu dışarıdan birinin bilmesine imkan yoktur, psikoloji ne derse desin her insanın filtreleri kendine özgü ve yeganedir. Yanlış anlamanın önüne geçemezsiniz, siz de kendi yanlış anlanmanızın önüne geçemezsiniz. Kibritci Kiz (@kibritcikiz) 'ın da değindiği gibi empati esastır. Ilımlı olmak da zaten empatiye girer.
  • Paylaş
Geçemezsiniz! İnsan nasıl düşünüyorsa öyle görür. Benim yaptığım böyle bir durumda niyetimi ve davranış amacımı söylemektir. Hala aynı düşüncesinde diretiyorsa sen bilirsin derim...
  • Paylaş
Bence bir insana siz istediğiniz kadar doğru olanı anlatın o içinden anlamak istediğini anlayıp yorumlamaya başlayacaktır. Siz doğru olanı her yönüyle anlatsanıaz da o yine de sizi yanlış yorumlamaya devam edecektir, şartlamıştır kendisini söylenenleri kendisinin istediği gibi anlamayı...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

308 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları