Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanların göz renkleri neden farklıdır?

GözRenkli olan kısım iristir. İrisin renkli olmasının sebebi içindeki pigmentlerdir. Bu pigmentin adı melanin. Pigmentlerin iriste dağılışı gözün rengini belirliyor. Eğer bunların sayısı çoksa göz kahverengi az ise mavi veya yeşil oluyor.

Koyu tenli insanları daha çok melanin ürettikleri için genelde koyu renk gözlü oluyorlar. Tabii ki genetik faktörlerde etkilidir.

  • Paylaş
1

Seda Atadan, Bir yazıda mavi yeşil göz ün aslında dna yazılımdaki bir deformasyondan kaynaklandığı ve genetik aktarım ile bu deformasyonun aktarıldığı idi. Aslında tüm gözlerin buna göre kahve siyah olması doğru genetik yapı kallıtımıymış. Dip not

İnsanların gözlerinde sadece iris denilen bölge renklidir. Bu bölgede renk veren madde melanin denilen bir pigmenttir. Bu pigmentin fazla olması gözün rengini kahverengine yaklaştırır. Pigmentin az olması ise gözü mavi renkli yapar. Melanin pigmenti koyu tenli bireylerde çok fazla üretildiği için bu bireylerin gözleri genelde kahverengidir. Beyaz tenlilerde ise mavi. Yeşil gözleri ise koyu bir zemin üzerindeki yağlı pigmentlerin sarımtırak noktalan oluştururlar. Bu daha anormal bir durumdur. Ancak bütün bu göz rengi olayında en etkili olan şey genetik faktörlerdir. Yani bir insan koyu tenli olmasına rağmen çok açık renkli gözlere sahip olabilir.

  • Paylaş
Retinayı oluşturan ve gözün ön kısmında bulunan koroid doku ne kadar çok pigment içerirse o kadar siyaha döner, ne kadar az ise o kadar açık renk olur yani maviye döner.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

9509 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Göze rengini veren nedir?