Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanların gözlerinin içine en fazla 2 sn. kadar bakabiliyorum. Sonra hemen gözlerimi kaçırıyorum. Bu davranışım neden olabilir?

Kendinizi tanımadığınızdan ve tepkilerinizi kestiremediğinizden olabilir. Bazı insanlar yıllar içince kendilerini tanır ve tepkilerini öğrenirler, kendilerini bulmaya değer bulmayanlar ise hayat boyu öyle kalırlar. Kendinizi tanır ve her halinizle kendinize saygı duyar, kendinizi severseniz bu davranışınızın değiştiğini görürsünüz.

Tabii saygı derken onu da abartmamalı, misal ve mecazî olarak; aşırı alkolden sonra klozete sarılıp kusar halinize de fazlaca saygı atfetmemelisiniz. C:
 • Paylaş
Aslında bunu fark ettiğiniz için bu durumu yaşıyorsunuz. Özellikle tanımadığınız, sizden kıdem/sosyal statü olarak yüksek birileri ile daha belli olur bu. Bir sosyal fobi alametidir kendisi. Ama bu bir teşhis değil tabi ki : ) Çekingen kişilik bozukluğu da buna sebep olabilir. Kendinize olan güvene gelince, bence bu ölçülebilecek bir şey değil. Yazdığınız sorun hayatınızı kötü etkiliyorsa bir psikiyatriste başvurmanızda yarar var.

Bu tip belirtiler göz göze gelmede, topluluk önünde konuşmada, insanlar sizi izlerken bir şeyler yaparken de rahatsızlık verebilir. Eğer sadece göz temasıysa buna özgül fobi deniyor zannediyorum. Ama önemli olan hayat kalitenizi düşürüyor mu? Evet, düşürüyor dediğinizde doktor ilaç tedavisine başlayabilir.
 • Paylaş
Çokta önemli değil bence, eğer uzun bakabilsen onların da sana bakamadığını göreceksin. Önemli değil derken onlar da bakmadığı için önemli değil, takma boşver demek istiyorum. İnsanların gözlerine bakarak konuşmak elbette önemlidir. Ama zaten çoğu bakamaz kasılacak bir konu değil.
 • Paylaş
2

Şaman, Doğuştan abisin işte C:

Hakan, Bak yaa:)

Yüz yüze iletişim dediğimiz tanım, direk iletişim yöntemlerinin başında gelir. Yüz yüze iletişim aslında göz göze iletişim ile aynıdır. Karşımızdaki kişi ile direk kontak kurup sözlerin yanında hissel temasa geçmemizi sağlar. Bu noktada verdiğin tepki, çevrendeki insanlarla arana ördüğün sanal bir duvarın ürünü olabilir. Bunun nedenini en iyi sen bilebilirsin. Sen anlatmadığın ya da belli etmediğin sürece kimse bilemez. Fakat olasılıklar üzerine yoğunlaşacak olursak, karakter olarak içe dönük bir yapıya sahip olmanın durum üzerinde etkisi olabilir. Özgüven de oldukça önemli bir yer tutabilir bu durumda. Özgüven eksikliği; kendini, kendine tanımlayamamanın bir getirisi olabilir Şaman (@chamacon) 'ın da dediği gibi. Bu durum seni rahatsız etme noktasındaysa, küçük alıştırmalar yaparak aşmayı deneyebilirsin. Örneğin ayna karşısında kendini kendine anlatabilirsin ya da herhangi bir konu üzerinde kendinle küçük konuşmalar gerçekleştirebilirsin, tabi ki gözlerinin içine bakarak... .
 • Paylaş
Kendinizle ilgili birşeyleri saklamaya çalışıyor olabilir misiniz? Kendiniz yerine karşıdaki kişiye konsantre olup onu merakla dinlemeye çalışsanız?
 • Paylaş
Bakarken ya düşüncelerimi okursa düşüncesinden olabilir... Mi ?
 • Paylaş
İnsanların gözlerinden etkilenen bir yapınız olabilir. İlla bir problem olmasına gerek yok : )
 • Paylaş
Çekingen bir yapıya sahip olabilirsiniz ya da yaşınızdan kaynaklı olabilir, bunun anormal bir davranış olmadığını söylemeliyim. Hiç bakamasaydınız ya da 5 saniyeden fazla baksaydınız bir sorun olabilir diyebilirdim ya da bu bakışlarınız başka anlamlara gelebilirdi. 5 saniyeden uzun göz teması kuran birinin ya cinsel istekleri olabilir ya da psikopatlık derecesinde bir davranış bozukluğu olabilir. Bence bu durum da utangaç yapınızdan dolayı kendinize dönüp teşekkür etmelisiniz :)

Bu soruyu sorduğunuza göre bu davranışınızı kafanıza takıyor olmalısınız. Herhangi bir insandan gözlerinizi kaçırdınız ve sonrasında bu sizi kaygı derecesinde etkilediyse hatta uykularınızı kaçırdıysa bir uzmanla görüşmenizi öneririm. Sadece kötü hissettiriyorsa güven sorununuz olabileceğini düşünüyorum. Kendinize daha fazla zaman ayırmalı ve biraz da kendi isteklerinize cevap vermelisiniz. Duygularınız, bu durumlarda hissettikleriniz, normal olan davranışın sizin için ne olduğunu, nasıl mutlu ve güvende hissedebileceğiniz üzerine düşünüp bir kağıda dökmek sizin için çok yararlı olacaktır. Yazı yazamam diyorsanız sözlü olarak da kendinizi ifade edebilirsiniz.

Kimse sizden mükemmel olmanızı beklemiyor ve emin olun kimse mükemmel değil. Siz bambaşka bir bireysiniz ve kimseden çekinmenize gerek yok.
 • Paylaş
Utangaclik veya guvensizlik baska birsey degil
 • Paylaş
Kendinize güveniniz olmayabilir
 • Paylaş
Bir psikologun cevabı sizin için önemli olabilir.
 • Paylaş
İnsanlara güveniniz yok. Sebebi bu bence. Aşırı güvensizlik veya önyargı.
 • Paylaş
Bence bu sizdeki oz guven eksikliginden kaynaklanir. Sunu deneyin bide yaramazlik yapan bir cocuga gozlerinin icine bakarak kizin bakin goreceksiniz ya cocuk gozunu cok fazla kirpacak yada gozunu yere dikecektir.
 • Paylaş
Bunun bir çok sebebi olabilir:(buradaki iki saniyeyi gerçekten tuttuğunuzu düşünmüyorum??)
-İnsanların sizin zihninizden geçenleri okuyabileceklerine inanıyor olabilirsiniz
-Bu durum cinsiyet arası farklılık gösteriyorsa karşı cinste özellikle oluyorsa utangaçlık olarak düşünüle bilinir.
-İnsanların sizi değerlendirmesinden kaygılanıyor olabilirsiniz.
P. S. : konuyu biraz daha açarsanız daha net cevap verebilirim.
 • Paylaş
UTANGAÇLIKTAN
 • Paylaş
Aynı şey bende de oluyordu. Aslında bunun en büyük nedeni bunu fark edip bir süre sonra bunu artık kendin için bi fobi haline getirmek. Aslında bakma isteyince gayet bakabiliyosun ama öncelikle kafandaki o tabuyu yıkmakla başlamalısın.
 • Paylaş
Korkaksın.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1110 Görüntülenme21 Takipçi17 Yanıt