Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanların kişilik olarak tanımladığı özellikleri ile alışkanlıkları arasındaki bağ nedir? Davranış şekli değiştirilerek kişilik değiştirilebilir mi? Kişilik oturmasının bir yaşı var mıdır?

Alışkanlık, belli bir zaman sonra rutine binen davranış zinciridir. Kişilik ise bireyin olaylar karşısındaki düşünce ve davranış şekillerinin bütünüdür. Tabii ki birey büyür ve yetişirken ne öğrendiyse -ne öğretildiyse değil- ve neleri deneyimlediyse hayata bakış açısı ve kişiliği de şekillenirken bundan etkilenir. (genetik yatkınlıklar da ayrı bir etki unsurudur) .
Sorularınıza gelirsek; eğer aynı davranış şeklini uzun süreler devam ettirebilirsek, gittikçe daha kolay uyum sağlayabilir, kişiliğimiz bu yönde evrilebilir. Burada irade, istek ve niyet de faktörlerdendir.
Kişilik oturması kişinin benlik özellikleri ve hayat şartları ile etkileşen bir durumdur, çok yaşlı kişilerin hala çocuk gibi davrandıklarını ve kişiliklerinin oturmadığı gözlenebilir.
  • Paylaş
1

Ayhan Şimşek, Hoşuma gidiyordu yazının bütünü fakat kişilik oturmasına geldiğim de; Şunu anlamadım "çok yaşlı kişilerin hala çocuk gibi davrandıklarını ve kişiliklerinin oturmadığı gözlenebilir". "Çok yaşlı kişiler nasıl davranmalıdır ki kişiliklerinin oturmuş olduğunu görerek rahat nefes alalım" sorum bu?

Bence kişilik bizim doğduğumuz andan itibaren sergilediğimiz davranışlardır . Alışkanlıklar ise sonradan kazanılan davranışlardır. Kişilik değiştirilemez fakat alışkanlıklar değiştirilebilir
  • Paylaş
Kişilik zaman içinde çevre de edindiği deneyimlerle kazanılır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

695 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt