Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanların renk seçimlerinde psikolojilerinin etkisi ne kadardır?

İnsanların renk seçimlerinde çeşitli depresif, neşeli vb. o anki psikolojilerinin etkileri olabileceği gibi, bu sorunun tam tersi bir durum sıklıkla görülür. Renk seçimlerinin insanlara etkisi de tartışılmalıdır. Yapılan araştırmalara göre siyah renk kıyafetler giyen insanların güne daha yorgun başladıkları tespit edilmiştir. Buna kıyasla, canlı renkli kıyafetler tercih eden insanların daha enerjik hissettikleri de söylenmiştir. Siyah renk tercih edilebilir ama canlı renkli birkaç parça ile tamamlanması daha iyi olacaktır.
  • Paylaş
İnsanların renk seçiminde piskolojileri çok önemlidir yapılan araştırmalarda insanların karakterlerine göre ve günlük ruh haline göre seçim yaptığı ortaya çıkmıştır.
  • Paylaş
Renk, insan algısı sınırları içinde form ile berber en etkin konuma sahiptir.
insan algısının büyük bir kısmı görme üzerine kurulmuştur ses, dokunma, koku ve tat onu izler, çevresini öncelikle/genellikle görsel olarak algılayan insan, iletişim kurarken o anki psikolojisine göre, algılanmak istediği hale bürünürken, dış görünüşünde form ve renkler aracılığı ile mesajlar iletme ihtiyacı hissettiği için renk seçimlerine önem verir "Popüler kültüründe bunda büyük etkisi olduğunu göz ardı etmemeliyiz".
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

728 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt