Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanların sabah 8 akşam 6 çalışmasını gerekli ve doğru buluyor musunuz? Sizce nasıl olmalı?

Toplumdan topluma değişen bir şey. Sabah 8'de iş yerine giriş yapıp, pastahaneden poaça, açma söyleyip 10'a kadar rahatsız edilmek istemeyip, günün yarısını da laklakla geçiren bir millet için bu saatler az bile. İş ahlakı sahibi toplumlarla sadece baskı altında çalışan toplumları birbirinden ayırmalıyız. İşini kendini tatmin amaçlı mükemmel ve çabuk yapan bir Alman için tabii ki çok fazla bu çalışma saatleri ama üstünün baskısı altında her fırsatta işini şişirerek yapmaya çalışan Türk milletine uygun buluyorum. O şişirme işleri kontrol edebilmek için saatlerini harcamak zorunda olan üstler için de bu saatler gerekli.

8 senedir Türkiye'de yaşıyorum ve işim gereği bir çok ofisle yakinen haşır neşir oldum, yurdum ofislerindeki performansın %30'u geçmediğini düşünüyorum. Ülkemizde haftalık yaklaşık 50 saatte bir Almanın haftalık 35 saatte ürettiği işin yarısı bile üretilemiyor. Bunun nedenlerini de görüyorum, iki halkı ve iki sistemi de tanıdığımdan. Çalışanlar yaşanacak kadar para edecek iş üretmiyorlar ve yaşanacak kadar da para kazanamıyorlar, tam bir kısır döngü. Milletimi tanıyorum ücretler arttırılsa dahi "ne güzel, çok para kopardım" diye düşünüp aynı tembelliğe, aynı şişirmeceye devam edecek bir millet. Yurdumuzda imrenilen durum ne yazık ki çok çalışıp, çok üretip, çok kazanmak değil de yattığın yerden kazanmak. "İşi bilecen işe gitmeyecen. " diyen bir millet aslında daha da fazla çalıştırılmalı ki ülkenin dış piyasalarda rekabet şansı olsun. Dikkat edilmelidir ki ülkemiz artık işçiliğin aşırı pahalı olduğu ülkeler arasındadır ki bu da yabancı yatırımların daha verimli iş üretilen ülkelere kaymasına neden olmaktadır. Yabancı yatırım deyip geçmeyelim; bu istihdamı da ülke ekonomisini derinden etkileyen bir konudur. . .

Nasıl olmalı dendiğinde; bence herkes puanı yetip de girebildiği okulu okuyarak orada gönülsüzce öğrendiği işi değil de sevdiği işi yapmalı. Matematik gerçek hayatta ne işimize yarayacak diyenler mesela mühendislik okumaya özenmemeli. Okunacak, sayısal ya da sözel hiçbir şeye yeteneği olmayanlar bir meslek okulu okumalı. Zaten yeri geldiğinde bir duvarcı ya da tesisatçı bir avukat ya da mühendisten fazla kazanabiliyor. Tabii burada da severek yapmak şart. Tamam devlet kaliteli akademik kadro eksikliğine rağmen bir sürü üniversite açıyor ve oralardan kalitesiz elemanlar yetişiyor ardından da işsiziz diyorlar. İnsanın o konuya yeteneği yoksa başka bir iş öğrenmeli, kötü bir üniversiteden mezun olmak diploma getirse de konuya uygun yeteneği arttıramıyor. Oralarda okumak yerine insanın severek yapacağı ve verimli olacağı bir işi yapması bence çok daha mantıklı. Bilmiyorum şimdi üniversite adayları kaç seçim yapabiliyorlar ama benim zamanımda 18 seçim yapılabiliyordu. Bir insan 18 bölüm/üniversite istiyor, hepsine de uygun yeteneklere sahip olamaz. Yani çok seçim hakkı verildi diye hepsini kullanmak mantıksızdır. Birazcık iş ahlakı da gelişmelidir ülkede. Yatarak para kazanmanın önüne geçilmelidir ki bu da devletin yapması gereken bir şey. Eğer herkes severek yaptığı mesleği edinirse tüm kalite ve verim artacak, dolayısıyla ücretler de artacak, çalışma saatleri düşecektir.
  • Paylaş
Çalışma saatleri bir toplumda ne kadar düşük olursa o toplumun gelişmişliğini gösterir.
  • Paylaş
Sabah 8 diğer sabah 8 24 nöbet tutanlar var lütfen..:))
  • Paylaş
1

Şaman, Aynen sağlık çalışanları 24 saat nöbet tutuyor ve buna karşı hiçbir girişimde bulunmuyor sadece hastalara kötü davranıyorlar. Sonra da neden sağlık çalışanı dayak yedi oluyor. Halbuki sağlık çalışanını dövmemiş olan hasta "Yahu ben neden bu yaratığı dövmeden çekip gittim." diye düşünüyor. Hastalara köpeklermiş gibi emir veren, azarlayan, işi kan almak olup onu bile doğru dürüst beceremeyen, muhtemelen bir teknikerlik eğitimi seviyesinde bile eğitimi olmadığı halde herkese saygısız davranmayı kendine hak gören sağlık çalışanlarını inanın ben bile dövmek istiyorum.