Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanların teorik açıklamasına göre dünya güneş sisteminde yer alıyor. İnsanlar bu sistemden başka sisteme nasıl gidebilir? Şayet güneşe doğru gitseler yanarlar, başka tarafa gitseler donarlar. Bu nasıl gerçekleşebilir?

Açıklama teorik değil, gözlemlere dayanıyor. İnsanlar da zaten aydan öteye gidemediler ki aya yolculuk yapıldığı bile kesin değil. Aklınızın durmasına da gerek yok zaten insanlar da burada duruyor ve daha uzunca bir süre dünya yörüngesinden de uzağa gitmiyor. Güneş sisteminden insanlı bir aracın çıkabilmesi için çok daha az yakıtla çok daha hızlı giden araçlara ihtiyaç var (sonuçta gidenler geri de dönmek isteyeceklerdir) ki günümüz teknolojisi henüz bunu gerçekleştirebilecek seviyede değil. 2024'de marsa bir tek yön seyahat planlanıyor, onun da gerçekleşeceği şüpheli tabii ki. Bir de bildiğiniz üzere mars güneşle aramızdaki komşu gezegen. Yani güneş sistemi içinde henüz komşu gezegene bile gidemedik, başka bir sisteme yolculuk şimdilik çok uzak bir hayal.
  • Paylaş
Başka sistemlere gitmenin önündeki tek engel ısı farklılıkları değildir. Çünkü, ısı farklılığı daha atmosferin 2. Katmanın da -70 derecededir. Duruma göre elementlerin doğru kullanılması, önemli olup yeterli olmayabilir, wolfram ısıya çok dayanıklıdır mesela. İnsansız gönderilen araçlardan alınan verilere göre, yapay uzay mekanlarında denemeler ile bazı problemler uzun yıllar alsa bile aşılabilir.
  • Paylaş
Yani soruyu soran arkadaşın çok ciddi bilgi eksikliği var kusura bakmasın, sorunun elle tutulacak yanı yok neredeyse...

'' İnsanların teorik açıklamasına göre! '' mi??

Hocam 1950 lerde ilk uydular atıldı, Sputnik filan, 1969 yılında aya gidildi, 1970 lerde Mars' a Viking uzay aracı gönderildi yüzeyin fotolarını çekti gönderdi kayboldu, 2001 de bi tane daha gitti, Mars ın yüzeyi haritalandı, Satürn' den geçerken uydunun biri halkaları resimledi... siz nerede kaldınız böyle? Sanki ilkokuldaki parlak zeki çocuk denetime gelen MEB müfettişine zor soru soruyor...

Zor... Dünya güneş sisteminde, güneş sistemi Samanyolu galaksisinde yer alır, Samanyolu galaksimiz mercek şeklindedir, güneş sistemi bu merceğin merkezine yakın bir bölgesindedir, mercek şeklinde galaksimiz kendi etrafında döner, bu nedenle merceğin kenar dış kısımlarında savrulma etkisi ile yıldız yoğunluğu daha fazladır, gökyüzüne baktığımızda Samanyolu dediğimiz şey, aslında bu merceğin kenarına yoğunlaşmış yıldız kuşağıdır... nerden başlamalı :)
  • Paylaş
1

Hakan, Başlangıç, evvel zeman içinde kalbur saman içinde...

Bir gün bir gaz bulutu, yolda bir toz bulutu görür :-)...

Şu anda gidilemez ama sebebi bu ileri sürdüğün sıcaklık sorunu değil. Ay'a giderken bile uzay boşluğundaki sıcaklık yanlış hatırlamıyorsam mutlak sıcaklığın çok az üstündedir. Mutlak sıcaklık -273 derecedir. Uzay boşluğu ise -270 derecedir.
Yani sıcaklık sorunu Ay'a giderken bile sorun olmamıştır. Sorun hızdır!
Şu an ulaşabileceğimiz en yüksek hız "İon İticileri" ile saatte 90.000 mil ya da saatte 144840 km. Bu motorla ilgili yazım: erhankilic.pro/next-derin-uzay-gorevler...
Sadece ay ile dünya arasındaki mesafe ortalama 320.000 km. Güneş sisteminin Oort bulutu ile birlikte büyüklüğü 1 ışık yılı yani 9.5 trilyon kmdir. En yakın yoldız ise 4,2 ışık yılı yani ortalama 39 trilyon km'dir. İon iticileri ile bu mesafeyi aşmamız 30.737 yıl sürecektir.
Hız sorunundan sonra yerçekimi olmadığı için insanın kaslarının erimesi, kemiklerin güçsüzleşmesi gibi sorunların çözümü yok halen. Yiyecek, oksijen, su gibi ihtiyaçların nasıl depolanacağı temin edileceği de bilinmiyor.
Yani çok fazla sorun var.
  • Paylaş
Isi konusundan cok daha once cozulmesi gereken konu hiz konusu. Bu hiz da bilim kurgu filmlerindeki gibi arkadan itisli aygitlarla olmayacagi artik suphe goturmez birsey. Cunku mesafe o kadar uzak ki bunun itis gucu ile calisan bir aletle basarilmasi imkansiz. Basarsaniz bile teknik olarak o aletin icinde bir insanin barinmasi imkansiz. Dolayisiyla bunun mekanik klasik fizikten baska bir gorus acisiyla cozulmesi gerekli.
  • Paylaş
Başka bir sistemi geçtim, Tek şeritli mars yolculuk planı hariç, başka gezegenlere yolculuk, bilim kurgu çatısı altında hayalden öteye gidemiyor. Yani biz, burnumuzun dibine yolculuk edemezken, yürümeyi hayal ediyoruz... .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

422 Görüntülenme9 Takipçi6 Yanıt